گوگل‌جا، سرویسی برای مشتری‌مداری

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰

یکی از خدمات گوگل که به تازگی راه افتاده، «گوگل جا» یا Google Place هست. خلاصه کاری که ایم سرویس انجام می‌ده اینه که از شما درخواست می‌کنه تا درباره جاهایی که رفتید، اظهار نظر کنید. بهشون امتیاز بدید و یک چند خطی درباره‌شون بنویسید.

در چند سال اخیر هر وقت که می‌خواستم هتلی رو برای مسافرتم رزرو کنم، سری به سایت تریپ ادوایزر می‌زدم. هنوز هم این کار رو انجام می‌دم تا ببینم کسانی که از یک هتل، هاستل یا محل اقامی استفاده کردند، چه نظری درباره‌ش داشتند. اون وقت متوجه می‌شم که مثلاً فلان هتل چهارستاره در استانبول، کارکنان بی‌ادبی داره یا هفته پیش، کولر اتاق شماره ۳۰۵ خراب بوده و هتل نه تعمیرش کرده و نه اتاق مسافر رو عوض کرده. این طوری می‌شه تصمیم بگیرم که پولی که دارم خرج می‌کنم حروم نمی‌شه. این فرهنگیه که ما از اون به عنوان «تکریم ارباب رجوع» یا «مشتری‌مداری» در ایران نام می‌بریم اما کمتر بهش عمل می‌کنیم. بگذریم…

گوگل سال‌هاست داره داده جمع می‌کنه. همیشه هم سعی کرده که این داده‌ها رو تبدیل به اطلاعات ارزشمند کنه. تقریباً تمام این اطلاعات رو ما کاربران تولید می‌کنیم. گوگل سعی می‌کنه تا این اطلاعات رو به شکل قابل مصرف در بیاره و ارزششون رو مضاعف کنه و دوباره بهمون عرضه کنه. جریان «گوگل جا» هم همینه. رستوران، سینما، موزه، دانشگاه، گل‌فروشی، بقالی و خلاصه همه جا رو می‌شه توی این سرویس بررسی کرد. از طرفی دوستاتون رو هم می‌تونید در این سرویس اضافه کنید تا به هم کمک بیشتری کرده باشید. حدس من اینه که این سرویس یه جورهایی به سرویس جست‌وجوی اجتماعی گوگل که چندی پیش راه افتاد متصل بشه.

البته نباید همیشه مصرف‌کننده اطلاعات بود. ما هم باید در تولیدش نقش داشته باشیم. پس بهتره ما هم حداقل با ستاره دادن به اماکنی که می‌ریم ، بقیه رو در تجربه خودمون سهیم کنیم. این کار رو می‌تونید از سایتش انجام بدید. اما خیلی وقت‌ها ما حوصله این رو نداریم یا یادمون می‌ره که برگردیم خونه و بشینیم پای کامپیوتر و به جاهایی که در طول روز رفتیم، رأی بدیم. البته گوگل از تاریخچه کارهایی که انجام می‌دیمع یک فهرست نگهداری می‌کنه. ما می‌تونیم برای یادآوری به این فهرست هم مراجعه کنیم. به همین خاطر می تونیم از اپلیکیشن گوگل‌جا استفاده کنیم. کابران اندرویدی می‌تونن از اینجا اپلیکیشنش رو نصب کنن و کاربران آیفون هم از اینجا.

من اپلیکیشن آیفونش رو نصب کردم و هم به راحتی می‌تونم راجع به جاهایی که می‌رم نظر بدم و هم این که می‌تونم بر اساس جایی که هستم، مثلاً دنبال بهترین غذاخوری‌های اطرافم بگردم.

Be Sociable, Share!


Get smarter recommendations.
Start by rating the places that you know, both good and bad. With each rating, we learn a bit more about your tastes, so you'll get better recommendations the next time you search.

Help customers find you on Google Maps.
Millions of people search Google Maps every day. A free listing on Google Maps makes it easy for them to find you.
Use Google Places to create your free listing.When potential customers search Maps for local information, they will find your business: your address, hours of operation, even photos of your shop front or products.It's easy, free and you don't need a website of your own.

دیدگاه‌های شما

 

بخش دیدگاه‌ها بسته شده.

    • No bookmarks avaliable.