ضدویروس‌های کلاهبردار

۸ اردیبهشت ۱۳۹۰

کلاهبرداری‌های اینترنتی شیوه‌های متعددی داره. هکرها هم تمام سعی خودشون رو می‌کنن تا کاربران رو فریب بدن و سرکیسه‌شون کنن. شاید اسم اسکم Scam به گوشتون خورده باشه. ایمیل‌ها یا برنامه‌هایی که کامپیوترتون رو به روش‌های مختلف آلوده می‌کنن و در نهایت پسوردهاتون رو می‌دزدن و ازشون سوءاستفاده می‌کنن.

یکی از روش‌هایی که چند ساله باب شده اینه که شما دارید با اینترنت کار می‌کنید و وارد یک وب‌سایت می‌شید. یهو می‌بینید که یک صفحه ویندوز روی نمایشگرتون باز شده و در حال پاک کردن کامپیوترتون از ویروس‌ها و فایل‌های دیگه هست. بهتون هشدار داده می‌شه که کامپیوترتون آلوده هست و بهتره که اجازه بدید این برنامه به طور رایگان کامپیوترتون رو پاکسازی کنه. یا این که نسخه کاملش رو بخرید.

تمام این صفحه یک نمایش خطرناکه. در واقع یک صفحه فلاش هست که شبیه صفحات ویندوز طراحی شده. همه این پاک‌کردن‌ها هم یک نمایش بیخوده. اگه مشخصات کارت بانکیتون رو بدید مطمئن باشید که حسابتون خالی خواهد شد. اگه خیلی زرنگ باشید و نخواهید استفاده کنید و دکمه لغو رو بزنید باز هم کامپیوترتون آلوده‌تر خواهد شد. خلاصه چه کلیک کنید چه نکنید، باید فاتحه کامپیوترتون رو بخونید.

 

یک تجربه: با این که ممکنه شما همه این چیزها رو بدونید و باز هم کامپیوترتون آلوده بشه.

چند روز پیش داشتم در بخش جست‌وجوی تصویر گوگل دنبال چیزی می‌گشتم. به تصویری رسیدم که کلیک روی اون همانا و رفتن با سایت آلوده همانا. بلافاصله صفحه فلاش مربوطه نشون داده شد. سعی کردم با Alt+F4 صفحه رو ببندم اما فایده نداشت. آنتی‌ویروس هم چیزی پیدا نکرد.

نتیجه این شد که چند ساعت پیش شناسه فیس‌بوکم از جایی در برزیل هک شد و گذرواژه‌م رو عوض کردن. البته چون تلفنم در فیس‌بوک ثبت شده بود، تقاضای بازیابی کردم و فیس‌بوک هم با ارسال یک پیامک به من رمزی رو داد که با اون فیس‌بوکم رو پس گرفتم.

 

 

راه حل چیه؟ یکیش اینه که به هیچ‌وجه روی لینک‌های ناشناس و مشکوک کلیک نکنید. هیچ‌وقت پول مفت نه تنها در دنیا به خصوص روی اینترنت گیر نمیاد. بنابراین ایمیل‌هایی که بهتون وعده پول هنگفت می‌دن، حتماً می‌خوان یه پول هنگفت از جیبتون بزنن. همیشه ضدویروس درست و حسابی به بروز روی کامپیوترتون داشته باشید. اگه از سیستم‌عامل‌های لینوکسی و اپل استفاده می‌کنید میزان حمله به شما به مراتب کمتر از سیستم‌عامل ویندوزه. غیرممکن حتی.

Be Sociable, Share!


"Warning—your computer is infected! System detected virus activities. They may cause critical system failure. Click here to get available software."
You may be one of the numerous people who have received similar pop-up alerts. They commonly appear after you open an email attachment, download files, visit websites programmed to download malicious software or click on a pop-up advertisement.
SCAMwatch warns consumers to be wary of fake anti-virus alerts. NEVER click on pop-up anti-virus alerts.

دیدگاه‌های شما

 
 1. میلاد گفت:

  رو مک هک شدی؟ آنتی‌ویروست چی بود؟

 2. دانوش گفت:

  بد نیست بدونید که واسه فیسبوک شماره موبایل رو می‌شه از ایران هم فعال کرد. اس‌ام‌اس فعال‌سازی هم میاد اما امکانات اطلاع‌رسانی (Notification) با موبایل واسه ایران کار نمی‌کنه.

 3. علیرضا گفت:

  دست کم یه بار ویندوزم داغون شد با این اسکیرویرها! البته من متوجه شدم، ولی برای بستنش حواسم نبود و روی ضربدر کاذب کلیک کردم! این مطلب را هم مدتها پیش نوشته‌ام.

 4. امید گفت:

  “خلاصه چه کلیک کنید چه نکنید، باید فاتحه کامپیوترتون رو بخونید”
  می‌شه بگید مرورگرتون چی بوده؟ چه ورژنی؟
  شما اگه روی چیزی کلیک نکردید و آلوده شده باشید یا مرورگرتون آپدیت نبوده یا فلش پلیرتون.

  • No bookmarks avaliable.