چطوری بفهمم سایتم فیلتره؟

۱۵ شهریور ۱۳۹۰

چند ماه پیش توییت کردم که «واقعاً یه وی‌پی‌ان ایران راه بندازید ما بفهمیم چی فیلتره چی نیست». شاید کمی دردناک باشه یا گفته بشه که سطح دغدغه اینها رو نگاه کن. خوشی زده زیر دلشون!

اما واقعاً برای کسانی مثل من که کارشون خبرنگاری یا پژوهش در حوزه فناوری هست و خارج ایران زندگی می‌کنند، خیلی سخته که متوجه بشنکدوم سایت در ایران فیلتر شده یا نه. خیلی از کسانی که به این فکر افتادن و سعی کردن که برای رفع نیازهاشون، چیزکی مشابه راه بیاندازند، دچار مشکل شدند.

امروز به لطف دوستی که توییت بالا رو دیده بود از وجود سایتی خبردار شدم که یکی از خدماتش این بود که نشون بده چه سایتی توی ایران فیلتره و چه سایتی آزاد.

سایت ViewDNS.info ابزارهایی داره که به کاربران اجازه می‌ده تا به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به یک وب‌سایت یا آی‌پی مشخص بپردازند. چنین داده‌هایی شاید در نگاه اول ارزش چندانی نداشته باشند اما وقتی در یک چاچوب خاص تعریف بشن، قدرت و معنای زیادی خواهند داشت. هدف این سایت هم به گفته خودش همینه. یعنی اطلاعاتی که به راحتی می‌شه به دستشون آورد. اما این ابزارها چه چیزهایی هستند؟

حییلی از اونها رو جاهای دیگه‌ای دیدید. مثلاً وقتی می‌خواهید بدونید که چه وب‌سایت‌هایی روی یک سرور میزبانی می شن. یا فرضاً دوست دارید بدونید، آی‌پی فردی که براتون توی وبلاگ نظر گذاشته از کجای دنیاست. اگر دوست دارید بدونید سایتتون داونه و به اصطلاح بالا نمیاد یا نه، می‌شه از ابزار دیگه این سایت استفاده کرد. این که صاحب یک وب‌سایت چه کسیه و ابزارهای مهم دیگه.
اما به نظرم جالب‌ترین این ابزار یکی «آزمایش دیوار آتش چین» و اون یکی «آزمایش دیوار آتش ایران» هست که نشون می ده چه سایتی توی این کشورها فیلتر هستند.

Be Sociable, Share!


The tools provided by ViewDNS.info allow users to gather a large amount of data about a given website or IP address. The worth of this data can sometimes be undervalued when looked at in it's raw form, but when placed in context can be quite powerful. This section aims to demonstrate some of the information that can be discovered using tools available on this site.
Test if any website is accessible using the Internet in Iran in real-time.

دیدگاه‌های شما

 
 1. senaps گفت:

  نیما جان کار نمی‌کنه!!الان آدرس سایت بالاترین رو به هر دو شکل (با www و بدون اون) وارد کردم، در هر دو حالت، نتیجه این بود که سایت بلاک نیست!! درضمن، فیس‌بوک هم بلاک نیست!! فکر کنم مدیر این سایت، خودش هم از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنه!!!

 2. علی اکبر گفت:

  مطلب خوبی بود ممنون یه سر به سایت reader.google.com بزنید بدبختانه فیلتره مجبور شدم برم سراغ یه فیدخوان دیگه ولی حیف شده ابزار خیلی عالی بود برای خوندن فید

 3. علی گفت:

  آزمایش کردم. کار می‌کنه. جالب بود. مرسی.

 4. Amin گفت:

  خوشی زده زیر دلت ها

 5. amir گفت:

  اقا دمت گرم سایت جالبی بود.

  • No bookmarks avaliable.