گوگل و پیشنهاد به جست‌وجوگران خودکشی

۲۰ شهریور ۱۳۹۱

امروز متوجه شدم وقتی که در موتور جست‌وجوی گوگل به انگلیسی واژه خودکشی (Suicide) را جست‌وجو می‌کنید، در بالای صفحه نتایج، شماره‌ای را برای مشاوره خواهید دید.

پس از جست‌وجوی بیشتر متوجه شدم که این خبر تازه‌ای نیست و نزدیک به یک سال است که در برخی از کشورها چنین شماره‌ای فعال شده است. گوگل معمولاً تمام سعیش را می‌کند تا نتایج جست‌وجو را دستکاری نکند اما از قرار معلوم در این یک مورد استثنا وجود دارد. در صورتی که کاربر در برخی از کشورها مثل بریتانیا این کلمه را جست‌وجو کند، در اندازه‌ای کمی بزرگ‌تر از آگهی‌های گوگل تصویر یک تلفن قرمز را همراه با شماره تلفن کمک‌رسانی برای مشاوره خواهد دید. در آمریکا هم این جست‌وجو به بنیاد مشاوره در زمینه خودکشی منجر خواهد شد. برخی از عبارت‌ها مثل راه‌هایی برای خودکشی، در صورت جست‌وجو همین شماره را در بر خواهد داشت اما برای مثال اگر کسی عبارت به پایان رساندن زندگی را جست‌وجو کند، به این نتیجه نخواهد رسید.

در دنیایی که مردم به جای تماس با شماره تلفن‌ها اضطراری و و دوستان و خانواده به گوگل مراجعه می‌کنند، این موضوع می‌تواند ایده بسیار خوبی برای نجات جان انسان‌ها باشد. نیویورک تایمز هم در این باره نوشته که این دومین بار است که گوگل نتایج جست‌وجو را به خاطر موارد اضطراری تغییر می‌دهد و مورد دیگر درباره خطر ملی مسمومیت در آمریکا بوده است.

چنین تلاش مشابهی را در فیس‌بوک هم می‌توان دید. در فیس‌بوک هم این امکان وجود دارد تا اگر دوستان یک کاربر از راه‌های مختلف متوجه شدند که او قصد خودکشی دارد، وی را گزارش دهند تا سریعاً به او کمک شود.

 

Be Sociable, Share!


Google added a feature to its U.S. search engine in April 2010 that displays a picture of a red telephone and the phone number for the lifeline when people are searching for suicide-related topics. Earlier, the company launched a similar feature for a poison-control hot line after receiving an e-mail from a mother who had trouble finding the number when her daughter ingested something poisonous.

دیدگاه‌های شما

 
 1. طاها گفت:

  از ایران که جست‌وجو می‌کنم، هیچ خبری نیست. البته اگر غیر از این باشد باید تعجب کنم.

 2. بهادر گفت:

  من هم همین یه هفته پیش دیدم این کار رو می‌کنه.

 3. علی یزدی گفت:

  آره تو آلمانم خبری نیست از این پیشنهاد دوستانه ولی صفحه نتایج خودش چیزای خوبی داره که پشیمونم کرد.

 4. مهرداد گفت:

  منم تو ایران سرچ کردم و به این نتایج رسیدم

  ده راه آسان خودکشی!!

 5. ممنون از مطلبتون بسیار جالب و مفید بود

  می‌تونم مطلبتون رو تو سایت http://www.npco.net

  قرار بدم؟

  با تشکر

 6. کم کم باید از گوگل انتظار های بیشتری داشته باشیم باید به این فکر کنیم که در آینده شاید در انتخاب همسر هم بتونه راهنمایی های خوبی رو بهمون پیشنهاد بده :دی.

  مرسی نیما

 7. استفاده درست از تکنولوژی یعنی کاری که گوگل و فیسبوک کرده‌اند. شبیه به این مورد در مورد توییتر هم صدق می‌کنه.

 8. سراج گفت:

  با تشکر از مطالب مفید و خوبتان

 9. تجهیزات کتابخانه گفت:

  عالی بود،چقدر جالب بود.

 10. پارتیشن اداری گفت:

  خیلی جالب بود !!

 11. طراحی سایت گفت:

  خیلی جالبه 😉

  • No bookmarks avaliable.