دکترین وبلاگی نورهود

بخش دوم: نظر خواهی چیست؟
و اما نظرخواهی. نظرخواهی یکی از قسمت‌های مهم در وبلاگ‌نویسی است. قسمتی است که خوانندگان و همکاران در آن امکان نوشتن و اظ‌هار نظر دارند. جایی‌ست که معمولاً سعی داریم با سخنان حکیمانه آن را پربار نماییم.
اهمیت برخی از این نظرخواهی‌ها تا بدان جا می‌رسد که خوانندگانشان از خود وبلاگ بیشتر می‌شود.(نگاه کنید به وبلاگ احسان). به طوری که نویسنده تصمیم می‌گیرد که جای وبلاگ و نظرخواهیش را عوض کند. در برخی از موارد به علت استفاده از الفاظ رکیک توسط نظردهندگان وبلاگ‌نویس تصمیم به حذف نظرواهی خود می‌گیرد (نگاه کنید به وبلاگ سردبیر: خودم)
چگونه یک نظرخواهی اصل (اورجینال) را از تقلبی تشخیص دهیم؟
اخیراً مؤسسات خاصی در این زمینه شروع به کار کرده‌اند. بزرگ‌ترین مرجع تشخیص استاندارد بودن نظرخواهی مؤسسه‌ای‌ست به نام ماند یا مؤسسه استاندارد نظرخواهی دلتنگستان. دکتر شاهین ر.جهرمی مدیر این مؤسسه با مدیریت صحیح و اصولی خود توانسته‌اند تا کنون وبلاگ‌های بسیاری را تحت پوشش قرار دهند. وبلاگ ایشان با عنوان دلتنگستان برای لحظاتی نوشته شده است که ایشان کار بهتری ندارند. از نظر ایشان بهترین کار نوشتن وبلاگ بوده و حتی این مضمون را طی نامه‌ای به جرج بوش هم اطلاع داده و خواستار ترویج فرهنگ وبلاگ‌نویسی در مدارس آمریکا شده اند. ایشان استاد کرسی وبلاگ‌نویسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی هستند. شعار مؤسسه ماند که بر سر در این مؤسسه درج شده است از این قرار است: من نظر می‌دهم پس هستم. تا کنون بیش از ۸۰۰ وبلاگ خواستار دریافت مدرک ماند بوده‌اند چرا که می‌دانند برای ماندن وجود ماندالزامی‌ست. برای تشخیص یک نظرخواهی اصل کافی‌ست تنها امضای دکتر شاهین ر.جهرمی را در آن مشاهده کنید. لازم به ذکر است که مدرک ایزو ۱۴۰۰۰ پس از مدرک ماند در رده‌بندی کیفیت قرار می‌گیرد.
دکتر شاهین ر.جهرمی تا کنون تنها کسی هستند که به نشان (مدال) درجه یک نظارت دست پیدا کرده‌اند و نامزد دریافت جایزه نوبل در سال ۲۰۰۷ هستند.
در بلاگم غم منظور تو در یاد آمد
نظری رفت که وبلاگ به فریاد آمد

دیدگاهتان را بنویسید