خیانت و مکافات

به نظر شما ممکنه که دو نفر به شدت همدیگر رو دوست داشته باشن اما در شرایطی به هم بتونن خیانت کنن؟ این یکی رو لطفاً نظر بدید.

1 دیدگاه دربارهٔ «خیانت و مکافات;

 1. صبر کن ببینم آقاهه٬ سؤال سخ سخ می‌پرسی٬ جواب فوری هم می‌خوای؟
  حالا از شوخی گذشته٬ سؤالت دو تا ابهام اساسی داره. یکی معنی «به شدت دوست داشتن» و یکی معنی «خیانت». (کلیشه‌ای‌تر از این هم می‌تونستم جواب بدم؟ 😉
  حالا فرض کنیم موضعت هم در قبال این دو عبارت کاملاً مشخص باشه. باز هم نمی‌شه صراحتاً جواب مثبت یا منفی داد. آدم‌ها موجودات پیچیده‌ای هستن. این جور سؤال‌ها هم به این دلیل به ذهن حکیم نورهودالعصیان خطور می‌کنه٬ چون عقیده داره کارها به دو دسته‌ی خودخواهانه و فداکارانه تقسیم می‌شن. در حالی که پروفسور گیوتین (چیه؟ تو دنیای مجازی هم نمی‌تونیم چاخان کنیم؟) عقیده داره که کارهای فداکارانه هم با اهداف خودخواهانه انجام می‌شن. مطمئن باش اگه واسه‌ی یه نفر لذت نداشته باشه٬ کار خیرخواهانه انجام نمی‌ده.
  گویا زیادی از اصل موضوع منحرف شدم. در کل منظورم این بود که گاهی اوقات واقعاً نمی‌شه رفتار آدم‌ها رو قضاوت کرد. یه بار توی یه مجله خوندم که یه ضرب‌المثل فرانسوی هست که می‌گه: اگه همه چیز رو بدونی٬ همه رو می‌بخشی. (فرانسویش رو هم بلد نیستم٬ خودت بگو.) من هم به این مسأله اعتقاد دارم. اگه موردی دیدی که کسی چنین رفتاری از خودش بروز داده٬ به این فکر کن که چه چیزهایی پشت پرده هست که ممکنه من و تو ندونیم. تقریباً مثل داستان اون دوستت که با یه زن شوهردار ارتباط برقرار کرده بود. خلاصه متغیرها اونقدر زیادن که نه می‌شه کنترلشون کرد و نه بررسی‌شون.
  نیما: من مدت‌هاست به این معتقدم که تمام اعمال فداکارانه منشاء خودخواهانه دارن پرفسور. این نظر رو که می‌ذاشتی سرحال بودی. نه؟ شاد شدم از شادی‌ای که زیر پوست این نظرت بود. باز هم باهات موافقم (گرچه عادت دارم بیشتر اوقات با همه مخالف باشم). در حال حاضر به این ضرب‌المثل هم واقفم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید