بخش خصوصی سپر بلای وزارت پ ت ت

خبر جالبی بود. خبر امروز روزنامه همشهری را می‌گویم. عنوان جالب توجه «مسدود شدن دو سایت وبلاگ ایرانی خطای بخش خصوصی بود» خبری بود که به نقل از خبرگزاری ایرنا در صفحه آخر روزنامه همشهری امروز دوشنبه ۲۳ تیر چاپ شد. اولین چیزی که با خواندن خبر به نظر می‌رسد، اشتباهیست که در منبع خبری وجود دارد. خبرگزاری مورد نظر که خبر را مخابره کرده، ایسنا بوده نه ایرنا. اشتباه بعدی، که در اصل خبر نیز مشاهده می‌گردد، در عنوان خبر است. در عنوان خبر موجود در ایسنا خبر اینگونه ذکر شده: «مسدود شدن دو سرویس‌دهنده‌ی وبلاگ ایرانی، خطای بخش خصوصی بود». نکته جالب توجه اینجاست که هر دو عنوان خبری، چه در روزنامه همشهری و چه خبرگزاری ایسنا، دارای مشکلات بنیادین می‌باشد. روزنامه همشهری مسدود شدن تمامی وبلاگهای پرشین‌بلاگ و بلاگ‌اسپات را، مسدود شدن تنها دو وبلاگ تصور کرده و ایسنا هم گرچه تفاوت بین سرویس‌دهنده وبلاگها با خود وبلاگ را درک می‌کند، اما تصور می‌کند که بلاگ‌اسپات هم یک سرویس‌دهنده ایرانیست. البته ممکن است که این خطا از سوی خبرگزاری ناشی نشده و اطلاعیه وزارت پست، تلگراف و تلفن دچار این معضل باشد که باید گفت خانه از پایبست ویران است.


از خبر و اشتباهات آن می‌گذریم و به بررسی محتوای آن می‌پردازیم. وزارت پ ت ت، فیلترینگ این دو سرویس‌دهنده را ناشی از خطای بخش خصوصی یا پارس آنلاین می‌داند. در حالیکه آقای فاتح -مدیرعامل شرکت پارس‌آنلاین- ادعا می‌کند که «بله ما پرشین‌بلاگ را بسته‌ایم… چون از مخابرات به ما گفته‌اند». این تناقض در گفتار طرفین می‌تواند ما را به این نتیجه برساند که یکی از طرفین چرخشی ۱۸۰ درجه به موضع قبلی خود داده است و در اینجا ظاهرا پارس‌آنلاین خود را به نفع مخابرات کنار کشیده و آبروی وزارت پ ت ت را خریده است. اما لحن تهدید‌آمیز وزارت مذکور بسیار جالب توجه می‌باشد. دقت کنید: «به شرکت ”پارس آن لاین” نیز تذکر اکید داده شد، اگر در اعمال مقررات دقت نکند، مستوجب برخورد قانونی است.»
و اما نکته‌ای دیگر که به هیچوجه و در هیچ یک از این اخبار به آن اشاره‌ای نشد، فیلترینگ توسط ISPهای دیگر است. تماس اینجانب با ISPهای دیگری که در حال حاضر وبلاگها را در فیلتر نگه‌داشته‌اند، این پاسخ را در بر داشت که نامه‌ای رسمی از وزارتخانه مذکور که دیروز به دستشان رسیده است، حکایت از دستور صریح درباره فیلترینگ وبلاگها دارد. در تماس دیگری که با بخش پشتیبانی پارس‌آنلاین صورت گرفت، به این پاسخ رسیدیم که وبلاگها، زیر فیلتر نیستند و شما در صورت مشاهده سایت یا وبلاگی که اشتباها فیلتر شده است، می‌توانید با ما تماس بگیرید تا از فیلتر خارج شود.
بررسی تمام مسائل فوق و کنار هم چیدن پرسشها و پاسخها، ما را به این نتیجه می‌رساند که وزارت پ ت ت، پارس‌آنلاین را قربانی اشتباهات و تصمیم‌گیریهای خود کرده تا هر گونه اتهام را از خود بزداید و انگشت اتهام را از خود به سوی دیگری هدایت کند و البته بعید نیست که این مساله با توافق طرفین و امتیازدهی به پارس‌آنلاین در بخشهای دیگر صورت گرفته باشد. باید دید روزهای در پیش چه عکس‌العمل‌هایی را از سوی ICPها و ISPها در پی خواهد داشت و اصولا این مراکز همچنان حاضرند تا سپر بلای وزارت پست، تلگراف و تلفن بمانند و تمامی اتهامات را به جان بخرند؟
نکته مثبت اینکه برای اولین بار مشاهده می‌شود که وزارتخانه مذکور بطور رسمی از کاربران و نویسندگان عذرخواهی کرده و گفته است:
«روابط عمومی وزارت پست و تلگراف و تلفن هم‌چنین وظیفه‌ی خود می‌داند از کاربران و دارندگان وبلاگ‌های این سایت‌ها بویژه روزنامه‌نگاران و نویسندگان ارجمندی که به دلیل خطای ناکرده‌ی این وزارتخانه، دچار مشکل شده یا به زحمت افتاده‌اند، پوزش بخواهد و بار دیگر بخش خصوصی را به لزوم دقت در فعالیت‌های ارتباطی خود توجه دهد.»
گرچه این قسمت از خبر در روزنامه همشهری حذف شده، اما نشان از عقب‌نشینی وزارت پ ت ت از مواضع قبلی خود داده و پتانسیل قوی وبلاگهای ایرانی را گوشزد می‌نماید.

6 دیدگاه دربارهٔ «بخش خصوصی سپر بلای وزارت پ ت ت;

 1. ای بابا ! چه انتظاراتی از اینا داری ها!این روزنامهه اسمش روشه!
  راستی یه مدت بود می خواستم ازت تشکر کنم به خاطر اون لینک آزادی وبلاگها،وقت نمی شد.
  بابا دم تو گرم لا اقل یه کاری کردی.ممنون.

  پاسخ
 2. فعلا” فقط پارس آنلاین باز شده! ظاهرا” هنوز جاهای دیگه بستس
  وقتشه یه وبلاگ یا یه نظر سنجی راه بندازیم و افرادی که از آی اس پی های دیگه وصلن هم اعلام کنن.
  اینا با این کارشون دو دستگی ایجاد کردن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید