وبلاگستان، شهر شیشه‌ای

این عنوان کتابی بود که بعد از ساعت‌ها بحث و بررسی به اتفاق دوستان برای برگزیده کتاب وبلاگ‌های فارسی انتخابش کردیم. ساعت‌ها بحث و صحبت داشتیم درباره اینکه فرم کتاب به چه صورتی باشه و کتاب حاوی چند وبلاگ باشه و چطور باهاشون مکاتبه کنیم، چطور مطالب رو به طور استاندارد در بیاریم و هزار و یک مسأله ریز و درشت دیگه که هفته‌ها وقت برد. بگذریم از نامهربانی‌هایی که برخی از بزرگان با ما کردند و البته تشویق‌های عده زیادی هم دلگرم‌کننده بود برامون. شب‌های بسیاری رو در کافی‌نت فقید بنده دور هم جمع می‌شدیم و تا صبح مطالب رو بررسی می‌کردیم. اولش قرار بود این کتاب برای جشن تولد یک سالگی وبلاگ‌های فارسی و توی آبان و یا آذر سال ۸۱ عرضه بشه. اما مشکلات متعددی از قبیل گرفتاری‌های شخصی و مسأله ناشر و اسپانسر برای چاپ کتاب باعث شد که این اتفاق ۹ ماه بعد، یعنی الان بیفته. این آخریش به خصوص باعث تأخیر زیادی شد. ماها چند نفر جوون بودیم که قصدمون انجام یه کار مثبت گروهی بود بدون این که انتفاعی برای خودمون در نظر بگیریم. اما بودند دوستانی که برای چاپ مطلبشون حق‌التألیف طلب می‌کردند و باز هم بودند دوستانی که با روی گشاده از این مسأله استقبال کردن و مطالبشون رو ارسال کردن. فاز اول کار انجام شده بود. یعنی مطالب جمع‌آوری شده بود. اینجا بود که دوستان دیگه‌ای هم یاری‌گر ما شدند و کار نیمه تمام رو به انجام رسوندن. بگذریم از مسائلی که توی ارشاد پیش میاد و گرفتاری‌های مربوط به چاپ کتاب، اما کتابی که از اول هفته آینده توزیع میشه، حاصل کار جمعی حدود ۱۵ نفر از وبلاگ‌نویسها و وبلاگ‌دوستان ایرونیه که شاید تا حالا اولین کار گروهی واقعی وبلاگستان رو انجام دادن. بدیهیه که کاستی‌های زیادی داره. بسیاری از دوستان از قلم افتادن و بسیاری دیگه هم وقت جمع‌آوری مطالب (تابستون پارسال)، وبلاگ نمی‌نوشتن که جای همشون تو کتاب خالیه. به امید روزی که کارهای مثبت و مفید دیگه‌ای هم توی جمعمون صورت بگیره. برای دیدن سایت اختصاصی کتاب وبلاگستان، شهر شیشه‌ای اینجا کلیک کنید. برای خرید آنلاین هم می‌تونید از این لینک استفاده کنید.

9 دیدگاه دربارهٔ «وبلاگستان، شهر شیشه‌ای;

 1. سلام دوستان،
  دستتان درد نکنه بخاطر زحمتی که کشیدید و کتاب «وبلاگستان، شهر شیشه‌ای» را منتشر کردید. حالا اگر ما در غربتی ها در آمریکا بخواهیم یک نسخه از این کتاب را مشتاقانه بخریم باید به کدام نهاد، مؤسسه، موجود بشری و یا خفنگاهی مراجعه کنیم؟
  من هم چون «پرشین گرل» تقاضا میکنم وسائلی فراهم کنید که ما هم از خارج از ایران بتوانیم این کتاب را بخریم. در راستای این کار هر کمکی از اینور آبها از دست من برمیاد لطفاً خبر دهید.
  با تشکر.

  پاسخ
 2. سلام خسته نباشید واقعا میگم… چند تا سوال داشتم… لیست وبلاگهایی که توی این کتاب هستن رو کجا میشه پیدا کرد؟ بعدشم راهی هست که بشه این کتاب رو خارج از ایران هم خرید؟ بازم ممنونم…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید