پهنای باند چیست؟

وقتی شما یک سایت را از مرورگر خود درخواست می‌کنید، در حقیقت در حال دانلود یک فایل هستید که می‌تواند یک فایل صفحه وب با فرمت HTML، یک فایل تصویری مثلاً با فرمت GIF و یا یک فایل صوتی مثلاً با فرمت MIDI و یا ترکیبی از آنها باشد. این فایل‌ها در کامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می‌شوند.
هرگاه که شما فایلی را دانلود می‌کنید، داده‌ها در مسیری به سمت شما منتقل می‌شوند که به اصطلاح به آن Data Transfer می‌گویند. برای مثال اگر شما صفحه‌ای را با حجم یک کیلوبایت (۱kb) یا ۱۰۲۴ بایت دانلود می‌کنید، دقیقاً به همان مقدار یعنی یک کیلوبایت داده را از سرور آن سایت به کامپیوتر خود منتقل کرده‌اید. این مقدار برای حجم‌های دیگر به ترتیب زیر است:

KB Kilo Byte ۱,۰۲۴
MB Mega Byte ۱,۰۴۸,۵۷۶
GB Giga Byte ۱,۰۷۳,۷۴۱,۸۲۴

پهنای باند یا Bandwidth پهنای ارتباطی است که داده‌ها از طریق آن و از فضای وب شما انتقال می‌یابند. البته این مسأله رابطه مستقیمی با تعداد بازدیدها یا Hit سایت شما ندارد. یک بازدید از صفحه ۱۰۰ کیلوبایتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می‌کند که ۱۰۰ بازدید از یک صفحه یک کیلوبایتی.
پس هنگام انتخاب یک میزبان برای سایت خود همواره به این نکته و پهنای باندی که لازم دارید، توجه داشته باشید.
چه مقدار نیاز داریم؟
تصور کنید که سه فرد داریم که آنها را به ترتیب شماره ۱، ۲ و ۳ می‌نامیم. هر سه نفر ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال پول دارند ویکه آن را در یک فروشگاه خرج کنند.
فرد شماره ۱، تعداد زیادی وسیله با قیمت پایین برای هر یک از آنها خریداری می‌کند.
فرد شماره ۲، تعداد کمتری وسیله نسبت به فرد شماره ۱ اما با قیمت‌های متوسطی می‌خرد.
فرد شماره ۳، چند وسیله بیشتر نمی‌تواند بخرد. چون برای هر یک قیمت زیادی پرداخت کرده است.
اجازه دهید موارد فوق را برای سایت و پهنای باند شبیه‌سازی کنیم. در نظر بگیرید که مقدار موجودی هر یک همان پهنای باند است و وسایل خریداری شده اجزای سایت و یا به عبارت دیگر فایل‌های آن هستند:
فرد شماره ۱، سایتی با فایل‌های و تصاویر کم حجم طراحی کرده، در نتیجه تعداد بازدید بیشتری از سایتش می‌تواند صورت بگیرد.
فرد شماره ۲، دارای سایتی با فایل‌ها و تصاویر کم و بیش حجیمی است که به همان نسبت تعداد کمتری بازدید باعث مصرف پهنای باند آن سایت می‌شود.
فرد شماره ۳، سایت مناسبی طراحی نکرده چون فایل‌ها و صفحات سایتش بسیار حجیم بوده و با تعداد کمی بازدید از سایتش تمام پهنای باندش مصرف می‌شود.
معنی این مطالب چیست؟
مثال‌های بالا نشان می‌دهند که برای یک پهنای باند ثابت می‌تواند تعداد بازدیدهای متفاوتی وجود داشته باشد که با دانلود فایل‌های آن سایت در هر بار بازدید نسبت مستقیم دارد. بدین ترتیب که یک بار دانلود برای صفحه‌ای با حجم زیاد، تعداد بازدید کمتری را برای یک پهنای باند ثابت به دنبال خواهد داشت.
مقدار پهنای باندی که یک سایت مصرف می‌کند به عوامل متعددی بستگی دارد. شما باید انواع فایل‌هایی را که بازدیدکنندگان دانلود می‌کنند، در نظر بگیرید.
پهنای باند نامحدود
وقتی که شما یک پیشنهاد برای انتخاب میزبان (Host) دارید که گفته است پهنای باند نامحدودی در اختیارتان قرار می‌دهد، احتمالاً شما به طور دقیق به دنبال اجرای مفهوم پهنای باند نامحدود بر روی سایت خود هستید. اما هیچ میزبانی نمی‌تواند یک پهنای باند نامحدود را در اختیارتان قرار دهد. اگر واقعاً این امکان‌پذیر باشد که شما بتوانید پهنای باند نامحدودی برای سایت خود و با این مبالغ ناچیز تهیه کنید، به چه علت سایت‌های یاهو و یا مایکروسافت خود را بر روی این میزبان‌ها منتقل نمی‌کنند؟
شما متوجه خواهید شد که هیچ چیز نامحدودی وجود ندارد. به عبارت دیگر این گونه تعریف‌ها نسبی هستند و برای دوره‌ای خاص مفهوم دارند. در برابر این ادعا، یکی از حالات زیر را پیش رو دارید:
۱- سایت شما در یک بازه دارای پهنای باند نامحدود است: تعداد زیادی از هوست‌ها مشمول این حالت هستند. اگر سایت شما مثلا کمتر از ۵ گیگابایت در ماه را مورد استفاده قرار می‌دهد، اصطلاحاً به شما گفته می‌شود که شما پهنای باند نامحدود دارید. ممکن است که پس از مدتی ترافیک سایت شما بیشتر از بازه مشخص‌شده شود و این شما را مجبور خواهد کرد که به هوست دیگری اسباب‌کشی کنید. به‌عبارت دیگر، نامحدود در بازه مشخص.
۲- – پهنای باند مشروط: در این حالت هوست شما به شرطی پهنای باند نامحدود در اختیارتان می‌گذارد که شما قبول کنید فایل‌های صوتی همچون mp3، فشرده مثل zip و tar، اجرایی مانند exe و تعدادی دیگر از فرمت‌های معمول بزرگتر از حد استاندارد یک فایل گرافیکی یا HTML را استفاده نکنید. بعلاوه، آنها اغلب از شما می‌خواهند که تمامی فایل‌های شما روی فضای خودتان مصرف شوند و شما نمی‌توانید اجازه دهید که سایت‌های دیگر لینک مستقیمی به فایل‌های شما داشته باشند.
۳- کذب محض: در برخی از موارد آنها چیزی را تبلیغ کرده‌اند که هیچ گاه توانایی انجام آن را ندارند. آنها معمولاً چیزی شبیه این را می‌گویند: «ما نتیجه را تضمین نمی‌کنیم». و در صورت محبوبیت سایتتان شما خواهید دید که پهنای باند مورد نظر برایتان غیرقابل دسترس است. تعداد زیادی از سایت‌ها مفاد قرارداد خود را نادیده گرفته و به راحتی موانعی را در مقابل شما ایجاد می‌کنند. تعداد اندکی از آنها این عدم دسترسی را جبران کرده و یا وجه‌تان را به شما مسترد می‌کنند.
البته هوست‌های دسته سوم نمی‌توانند مدت زیادی در رقابت پایدار بمانند مگر این که سیاست خود را قبل از ازدیاد مشتری‌هایشان عوض کنند.
چرا برخی از هوستها تبلیغات دروغ انجام می‌دهند؟
پاسخ این سؤال ساده است. آنها اینکار را می‌کنند چون رقبایشان هم همین شیوه را در پیش گرفته‌اند. آنها گمان می‌کنند که بسیاری از کاربرانشان بسیار کمتر از آنچه که درخواست کرده‌اند، پهنای باند احتیاج دارند و به همین دلیل هیچ گاه متوجه محدودیت پهنای باند خود نخواهند شد. در حقیقت بسیاری از کاربران هم درک درستی از پهنای باند ندارند. آنها تنها می‌بینند که یک هوست انها را در پهنای باند محدود کرده و دیگری آنرا به مقدار نامحدود ارائه می‌دهد و تنها به همین علت دومی را انتخاب می‌کنند.
از زاویه آمار، بیشتر سایت‌ها کمتر از ۵۰۰ مگابایت و یا به عبارتی ۵/۰ گیگابایت در ماه پهنای باند مصرف می‌کنند. در صورتیکه شما mp3 و یا نرم‌افزار خاصی را برای دانلود در سایت خود قرار نداده باشید، نباید نگران پهنای باند خود باشید. و به این دقت کنید که اگر هوستی در تبلیغات خود مدعی پهنای باند نامحدود باشد، راه خاصی هم برای اثبات دروغ وی موجود نیست.
تفاوت بین پهنای باند (Bandwidth) و انتقال داده (Data Transfer) جیست؟
این دو مفهوم در بسیاری از موارد مترادف هستند و هر دو تصور یکسانی را در ما برانگیخته می‌کنند. بطور خلاصه، هر دو با مقدار داده‌ای که شما به صورت فایل روی سایتتان آپلود کرده‌اید بستگی دارند. کاربران سایت شما را مرور کرده و با این کار فایل‌ها یا ایمیل‌ها (در صورتی که شما از هوستتان برای خدمات ایمیل استفاده می‌کنید)، را از هوست دانلود می‌کنند. و اما تفاوت… بگذارید با یک مثال مسأله را کمی روشن‌تر کنم. تصور کنید که یک ارتباط اینترنتی مانند یک لوله آب و داده‌ها همان آب است. پهنای باند در این مثال به ضخامت لوله اطلاق می‌شود. هر گاه سخنی از انتقال داده نامحدود (Unlimited data transfer) به میان می‌آید، درست به مانند این است که به شما بگویند شما می‌توانید از یِک لوله باریک هر چقدر که می‌خواهید آب بنوشید ولی در عمل شما نمی‌توانید آب زیادی از همچنین ضخامت کمی بنوشید.
در صنعت هوستینگ، پهنای باند بسیار پربها است و اطلاق عبارت نامحدود درباره آن ممکن نیست.
دزدی از پهنای باند
در بسیاری از سایت‌ها فایل‌های گرافیکی و یا صوتی قرار دارد. فرض کنید که وب‌مسترسایت دیگر از تصویر و یا صوت موجود در سایتتان خوشش آمده باشد. ممکن است که او با بدست آوردن آدرس آن فایل (مثلا با گرفتن properties از آن) همان فایل را در میان صفحات خود جای دهد. با این کار هر بار که سایت او مرور می‌شود، فایل‌های مورد نظر از هوست شما به مرورگر فرد بازدیدکننده هدایت می‌گردد. با این کار بدون آنکه کسی از سایت شما بازدید کرده باشد، شما مقداری از پهنای باند خود را از دست داده‌اید. به این کار (که در بسیاری از موارد ناآگاهانه صورت می‌گیرد)، دزدی پهنای باند یا Bandwidth theft می‌گویند. برای جلوگیری از این مسأله بهترین راه این است که از طریق ایمیل با وب‌مستر آن سایت تماس گرفته و از وی خواهش کنید که فایل مورد نظر را بر روی هوست خود منتقل کرده و آدرس آن را به هوست خود تغییر دهد.
مراجع:

22 دیدگاه دربارهٔ «پهنای باند چیست؟;

 1. عالی بود، براوو نیما جان. راستی یه چیز جالب دیگه. اینجا رو یه نگاه بنداز و اگه دوست داری در موردش بنویس. من میخواستم بنویسم ولی فکر کردم boring میشه وبلاگم. :))

  پاسخ
 2. خب زهیر جان پس باید از چه کلمه ای استفاده کنم؟ مسلما کلمه اشتباه کلمه مناسبی نیست! به هر حال اگه پیشنهاد دیگه ای دارید بگید تا اصلاح کنم این کلمه رو.

  پاسخ
 3. اوس کریم؟ نوکرتم؟ این رسمش بود؟ د آخه لا مصب ریدی توی زینتیگیمون. قصت جیسارت نداشتم . شوما خودایی. شوما صاب اخدیاری. همه چیز زینتیگی ما دس شوماس. اصن ببینم اوسدا ما از کوجا اومتیم؟ ها؟ آبمیوه فروشی؟ بابای ..ن لق ما کوتوم آب هویج گندیده رو خورت که ما پس اوفداتیم؟ نیمی دونم والله. آخه ما نباس یه کام از این زینتیگی بیگیریم ؟ می دونی مث چی میمونه اوسدا؟ مث قلیون. اینگار ما چوب قلیون هسدیم و زیندیگی داره نفسمونو می کشه توی خودش. چرا ما نباس یه بار مادر این دنیا رو ب…ییم. اصن کی از ما پرسید می خواین زیندیگی بوکونین یا نه؟ ما صاب اختیار نباید باشیم مشدی؟ یکی نباس دس ما رو بیگیره؟ آخه من به ایعتیبار کی زندگی کونم؟

  پاسخ
 4. از مقاله شما ممنون. ولی چرا از CCITT صحبت نکردید که جایگاه میژه‌ای در این مسائل داره… به هر حال ممنونم

  پاسخ
 5. سلام
  آقا خیلی کارت درسته..اطلاعات مفید بود و چیزی که مطلب رو جذاب کرده بود مثالهایی بود که عنوان کرده بودی.
  اگه شما ادامه بدی ما ممنونت میشیم!
  مسعود از قم

  پاسخ
 6. سلام نیما جان
  مطالبی که نوشتی خیلی جالبه . اما من یه سوال دارم.من چطوری میتونم پهنای باند خودم رو دقیقا چک کنم؟.ممنون میشم اگه جوابشو بهم بگی .
  قربانت ایمان.

  پاسخ
 7. نیما جان سلام
  اولین بار بود که به وبلاگ شما اومدم خیلی خیلی بیست
  بابا تو دیگه کی هستی ….
  قربان شما سعیده

  پاسخ
 8. سلام نیما جان
  خیلی جالب بود. من یه سایت راه انداختم به مدت یک سال هوست گرفتم که ۲۵ گیگ بندویت داره و محتوای سایتم همش متنه. می‌خوام بدونم ۲۵ گیگ برای ۷۰۰۰ تا یوزر در روز از سایتم بازدید می‌کنن بسه؟

  پاسخ
 9. نحوه تست پهنای باند ADSL و نحوه تست پهنای باند خطوط دیتا چگونه است اگر توضیح دهید ممنون خواهم بود. همچنین نحوه چک سرعت کارت شبکه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید