تخم‌مرغ‌های رنگی دیجیتالی

همگی تخم‌مرغ‌های رنگی را هنگام عید نوروز و اعیاد دیگر در سراسر جهان دیده‌ایم. اما اینجا صحبت از نوع دیجیتالی آن است. تخم‌مرغ‌های رنگی تخم‌مرغ‌های عید پاک (Easter Eggs) در حقیقت رمزهای پنهانی هستند که برنامه‌نویسان در میان برنامه‌های خود پنهان می‌کنند. ترکیب آنها بسیار متفاوت بوده و می‌تواند یک تصویر متحرک، یک بازی، یک پیام جالب و هر سرگرمی کوچک دیگری باشد. این تخم‌مرغ‌های رنگی تنها وقتی به نمایش در می‌آیند که شما رمز آن یا فرمان خاصی را وارد کرده و یا در نقطه خاصی با ماوس خود کلیک نمایید. برنامه‌نویسان در برخی موارد این تخم‌مرغ‌های رنگی را در میان نرم‌افزارها بعنوان یک چیز لذتبخش می‌گنجانند. شاید آنها اعتقاد دارند که در هنگام کار با یک نرم‌افزار جدی، لازم است که زمان‌هایی هم به شوخی و سرگرمی اختصاص داده شود.


برای اینکه منظور دقیق من را متوجه شوید، چند نمونه را ذکر می‌کنم:
تخم‌مرغ تیم ویندوز ۹۸:
برای مشاهده این تخم‌مرغ رنگی باید ویندوز ۹۸ داشته باشید و به ترتیب زیر عمل کنید:
۱- با فرض بر این که ویندوز شما در درایو C نصب شده است به مسیر زیر را طی کرده و وارد شاخه Welcome شوید:

C:\Windows\Application Data\Microsoft\WELCOME

۲- روی فایل Weldata.exe را که آیکونی شبیه لوگوی ویندوز (پنجره چهار رنگ ویندوز) دارد، کلیک راست کنید و روی Create Shortcut کلیک نمایید.
۳- روی فایل جدیدی که با نام Shortcut to Weldata ساخته شده کلیک راست کرده و از میان لیست Properties را انتخاب نمایید.
۴- در کادر Target عبارتی می‌بینید. در انتهای آن یک Space زده و عبارت You_are_a_real_rascal را اضافه نمایید.
۵- از منوی Run واقع در همان پنجره مقدار Minimized را انتخاب کرده و OK کنید.
۶- روی آیکون Shortcut to Weldata دو بار کلیک کرده و تخم‌مرغ رنگی را بعنوان هدیه دریافت نمایید. 🙂
یاهو مسنجر:
با این تخم‌مرغ‌ها بسیاری از شما آشنا هستید بدون آن که بدانید که تخم‌مرغ هستند! کم و بیش آنها را با نام کلیدهای پنهان یاهو مسنجر می‌شناسید و در هنگام چت کردن از آنها استفاده می‌کنید. تعدادی از شکلک‌های یاهو مسنجر (Smiley) در لیست آن موجود نیستند و شما بسیاری از آنها را کشف کرده و می‌شناسید. در اینجا چهار شکلک دیگر را که کمتر با آنها برخورد کرده‌اید به شما معرفی می‌کنیم:
۱- زن جنگجو با کلیدهای

O-+ یا o-+

۲- مرد جنگجو ۱ با کلیدهای

O-> یا o->

۳- مرد جنگجو ۲ با کلیدهای

O=> یا o=>

۴- لوگوی یین یانگ با کلید

(%)

لیست کامل این کلیدها را می‌توانید در این آدرس مشاهده کنید.
تخم‌مرغ‌های رنگی فقط در دنیای کامپیوتر وجود ندارند. شما آنها را می‌توانید در فیلم، موسیقی، تلویزیون، کتاب و آثار هنری هم بیابید. برخی از افراد اشاره‌های افراد مشهور را هم جزو تخم‌مرغ‌های رنگی به حساب می‌آورند. مثلا می‌گویند سلین دیون خواننده مشهور کانادایی هنگام کنسرت‌های تلویزیونی دماغ خود را مرتب می‌خاراند. این علامت قراردادی است بین او همسرش که با این کار به او می‌گوید که دوستش دارد، دلش برایش تنگ شده و یا اینکه همه چیز مرتب است!
برای این که لیست کاملی از انواع و اقسام تخم‌مرغ‌های رنگی را مشاهده کنید، کافی است به این آدرس بروید.

10 دیدگاه دربارهٔ «تخم‌مرغ‌های رنگی دیجیتالی;

  1. خیلی مفید بود مرسی من چند جا با این کلمه برخورد کردم اما نمیفهمیدم منظور چیه.بیشترین جا تو همون بازی ها از این چیز های مخفی میزارن.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید