مسابقه وبلاگ‌های فارسی، خوب یا بد؟

بذارین اول موضع خودم را مشخص کنم. پارسال وقتی دور اول این مسابقه برگزار شد من جزو مخالفین تند و تیز اون بودم چون اولاً معتقد بودم نمی‌تونه و نتونسته وبلاگ‌های برتر یا پرطرفدارتر را مشخص کنه و وبلاگ‌ها محیطی شخصی و مجازی هستند که انتخاب بین اونها صحیح نیست، ثانیاً فکر می‌کردم توش تقلب شده، ثالثاً با توجه به این که چند ده هزار وبلاگ داریم، برنده شدن یک وبلاگ با سی چهل رأی را مسخره می‌دونستم. ولی الان فکر می‌کنم پارسال بعضی جاها را تند رفته بودم.
این که وبلاگ‌هایی که استحقاقش را داشتند برنده نشدند یا رأی‌ها کم بود مشکل مسابقه نیست، مشکل ما بود! یعنی این دیگه تقصیر رأی‌دهندگانه که درست انتخاب نکردند یا با رأی ندادن باعث شدند وبلاگ‌های مهجور و کم بیننده با بیست سی رأی برنده بشن. اگه من و امثال من به وبلاگ‌هایی که فکر می‌کردیم بهترن، رأی می‌دادیم و قهر نمی‌کردیم مطمئناً وبلاگ‌های بیست سی رأیی برنده نمی‌شدن! اما این که مسابقه نمی‌تونه واقعاً وبلاگ‌های برتر را مشخص کنه درسته چون اصولاً هیچ مسابقه و انتخاباتی ایده‌آل نیست! شاید این مقایسه دقیقی نباشه ولی همه جای دنیا هم لزوماً بهترین فرد مملکت به عنوان رئیس‌جمهور یا نماینده مجلس انتخاب نمی‌شه. این نفس دموکراسی و رجوع به رأی مردمه. به هر حال الان معتقدم به عنوان نوعی تمرین حرکت‌های دموکراتیک این مسابقه می‌تونه گزینه مناسبی باشه. به اضافه این که می‌تونه به مرور زمان باعث بشه وبلاگ‌نویسها خودشون را بیشتر جدی بگیرند و جامعه هم تصویر درست‌تری از اونها پیدا کنه. در مورد شخصی بودن وبلاگ‌ها هم معتقدم این تصور یه اشتباه بزرگه.


وقتی ما افکار و عقاید و نوشته‌هامون را مطرح می‌کنیم وبا دیگران شریک می‌شیم دیگه اونها شخصی نیستند. اگه نمی‌خواستیم به صورت عمومی مطرح بشن اصولاً نمی‌نوشتیمشان. بنابراین وقتی از سایه بیرون آمده‌ایم و به تعبیری عرصه شخصیمان را به آفتاب می‌اندازیم دیگر نباید از قضاوت کردن و قضاوت شدن اونها باکی داشته باشیم.
اما در مورد بحث شیرین تقلب! به هر حال همیشه خیلی‌ها این عمل شنیع (!) را انجام می‌دن. اما اگه قرار باشه به این دلیل از جایی عقب بشینیم دیگه از خونه نباید بیرون بریم! البته امسال سعی شده امکان چنین کارهایی تا حد ممکن سلب بشه. اولاً طراحی و برنامه ریزی سایت توسط یک گروه قوی و حرفه‌ای انجام شده که خیلی از موارد تقلب را خود به خود حذف می‌کنه، ثانیاً تک تک آرا توسط دبیران مسابقه بررسی می‌شه و اگه ثابت بشه جایی تقلبی صورت گرفته آرای نادرست حذف خواهند شد و به اطلاع عموم هم می‌رسه. همچنین برای جلوگیری از مسأله‌ای که پارسال بعضاً مشاهده شد امسال آرا لحظه به لحظه نمایش داده نمی‌شه و این باعث میشه کسی با اطلاع از رتبه وبلاگها و فاصله با رقبا شیطنت نکنه!
به هر حال اینها دلایل من برای حمایت و شرکت و کمک به مسابقه امساله.
حالا همه اینها را گفتم که چی بشه؟ که در گروه IT و وبلاگهای گروهی (و البته زیباترین قالب!) به سرگردون رأی بدین؟! حاشا و کلا! البته اگه خیلی اصرار دارین این کار رو بکنین، من که زورم به همه‌تون نمی‌رسه. فوقش بتونم جلوی دو سه نفرتون را بگیرم. پس اگه دوست دارین به سرگردون رأی بدین من حرفی ندارم. تسلیم. فقط بجنبین که کمتر از دو روز به پایان مرحله اول مسابقه فرصت هست!!

22 دیدگاه دربارهٔ «مسابقه وبلاگ‌های فارسی، خوب یا بد؟;

 1. ۱- ما که به سرگردون رای دادیم.
  ۲- فقط یه خورده وبلاگهای ناشناس رو اگر میخواستی تو گروه های مورد نظرت بشناسی یه ۱۰۰ سالی وقت میخواست . پس فقط به اونهائی که میشناختیم رای دادیم.
  ۳- همه دوستان زحمت کش در صحنه خسته نباشن.

  پاسخ
 2. سلام دوست عزیز!
  همانطور که خودت هم می دانی انتخاب بهترین وبلاگ کاری نامعقول است. چرا که مسلما وبلاگها از لحاظ سبک و سیاق نوشتن کاملا با هم متفاوتند. بنظر من حتی تقسیم بندی وبلاگها هم دچار ایراد است و نمی توان بهترین وبلاگ را از این طریق انتخاب کرد…

  پاسخ
 3. کاملا باهات موافقم .. ولی باز هم باید یه مواردی رعایت کرد .. مثلا یه عده احمق اومده بودن تو همه رشته ها کاندید کرده بودن خودشون که فقط کار انتخاب رو دشوار می کرد

  پاسخ
 4. اول بگم که با حرفت موافقم که گفتی پارسال زیاد شلوغ شده بود. دوم اینکه یه نفر می تونه بنویسه و منتشر کنه فقط به این خاطر که خوانندش رو تحت تاثیر قرار بده. حالا اینکه مورد قضاوت قرار بگیره یا نگیره دیگه به خودشم ربط داره مثلا می تونه ایمیل و هرگونه تماسی رو از خواننده مثل کامنت و غیرو سلب کنه.
  به هر حال شما زیادی جوش نزن و ما هم به سرگردون رای دادیم. عزت زیاد

  پاسخ
 5. اول بگم که با حرفت موافقم که گفتی پارسال زیاد شلوغ شده بود. دوم اینکه یه نفر می تونه بنویسه و منتشر کنه فقط به این خاطر که خوانندش رو تحت تاثیر قرار بده. حالا اینکه مورد قضاوت قرار بگیره یا نگیره دیگه به خودشم ربط داره مثلا می تونه ایمیل و هرگونه تماسی رو از خواننده مثل کامنت و غیرو سلب کنه.
  به هر حال شما زیادی جوش نزن و ما هم به سرگردون رای دادیم. عزت زیاد

  پاسخ
 6. چشمای آبی تو مثل یه دریا می مونه دل خسته من مثل یه ماهی می مونه ماهی خسته من میخواد تو دریا بمونه ماهی خسته من میخواد تو دریا بمونه ماهی دوست داره خونه اش همیشه تو دریا باشه بوسه بر موج بزنه ، کنار ماهی ها باشه ماهی خسته من بذار تو دریا بمونه ماهی خسته من بذار تو دریا بمونه Å ماهی اگه تنها باشه ، خسته ودلگیر میشه ماهی تو دریا نباشه ، اسیر ماهیگیر میشه نکنه یکی بیاد چشمات و از من بگیره ماهی دل بمیره دریات و از من بگیره ماهی خسته من نذار که تنها بمونه ماهی خسته من نذار که تنها بمونه ماهی اگه تنها باشه ، خسته ودلگیر میشه ماهی تو دریا نباشه اسیر ماهیگیر میشه نکنه یکی بیاد چشمات و از من بگیره ماهی دل بمیره دریات و ازمن بگیره ماهی خسته من نذار که تنها بمونه ماهی خسته من نذار که تنها بمونه

  پاسخ
 7. سلام مطلب خوبی بود و واقعا هم راست میگی با چند تا رای تکراری و کم نمیشه برنده رو انتخاب کرد . هر چند امسال تا حدودی رعایت شده ولی خوب رو نمیشه اینطوری انتخاب کرد و واقعا پربیننده بودن دلیلی بر خوب بودن نیست . موفق باشی در ضمن دلمون هم برات تنگ شده سامان جان

  پاسخ
 8. rain جان خوشحالم که بعد از مدتها یادی از ما کردی! در ضمن خوب شد آدرس آرشیو ضایه رو گذاشتی چون خیلی دنبالش می گشتم. آرشیو دات کامش را هم اگه داری لطفا آدرسش را بده. اما در باره نتایج مسابقه در بعضی قسمتها باهات موافقم. متاسفانه امسال هم در بعضی از رشته ها به دلیل پراکندگی آرا و شرکت نکردن خیلیها، وبلاگهای ناشناخته و عجیبی به مرحله بعدی راه پیدا کردن. البته هنوز دور نهایی مونده و امیدوارم اونجا انتخابهای مناسبتری بشه. مطمئنا تو همه رشته ها هنوز هم وبلاگهای خوب و جونداری پیدا میشن که بشه بهشون رای داد.
  در ضمن از همه کسانی که به سرگردون (حتی در رشته هایی که کاندید نبود) رای دادن ممنونم 🙂

  پاسخ
 9. از خرابی می گذشتم
  خانه ام آمد به یاد
  دست و پا گم کرده ای دیدم
  دلم آمد به یاد
  خوب ژن هم مثل خیلی از وبلاگ ها امروز آپدیت شد . یه لطفی کنید و تشریف بیارید . بدون کامنت وبلاگ رو نبندید لطفا !!!!
  متشکر
  حق ……

  پاسخ
 10. بهترین راه عملی برای حذف فیلتر : کمی ابلیمو را با جوش شیرین مخلوط کرده انگاه از طریق کابل برق را وارد کامپیوتر نمایید . حتما موثر خواهد بود . انشاالله

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید