ویژگی‌های آگهی متنی یا TextAds

آگهی متنی چیست؟
آگهی متنی نوع دیگری از تبلیغات بر روی وب است که به نسبت آگهی تصویری یا بنرها، ساده‌تر و کم‌خرج‌تر هستند.
آگهی متنی چه ویژگی‌هایی دارد؟
آگهی متنی به نسبت انواع تبلیغات دیگر برای صفحات وب مناسب‌تر هستند. بازدیدکنندگان، تنها یک کادر کوچک می‌بینند که شامل توضیحاتی کم به همراه لینک مربوط به آگهی شماست. چیزی شبیه آگهی‌های بالای همین صفحه.
تفاوت آگهی متنی با انواع دیگر در چیست؟
آگهی متنی تمام فواید انواع دیگر تبلیغات آنلاین را فراهم می‌سازد بدون آنکه نقاط ضعف آنها را شامل شود. روش‌های بسیار زیادی موجود است تا توجه کاربران را به تبلیغات آنلاین بوسیله تکرار بیش از حد جلب نمایند که از انواع آن می‌توان به تبلیغات ‍Pop-up، Pop-under و تمام صفحه اشاره کرد. اینها تنها مثال‌هایی از انواع تبلیغاتی هستند که کاربران مشاهده می‌نمایند. در عین حال شرکت‌های زیادی هم برنامه‌هایی نوشته‌اند تا جلوی این نوع تبلیغات را که بعضاً باعث مزاحمت کاربران است، بگیرند و آنها را به اصطلاح بلاک کنند. تبلیغات متنی در مقایسه با انواع دیگر آگهی‌ها، کوچک، مؤثر و بسیار مهمتر و مؤدبانه‌تر هستند. از طرف دیگر نمی‌توان آنها را توسط نرم‌افزارهای فیلترینگ بلاک کرده و از دور خارج نمود.


در حال حاضر این نوع تبلیغ بر روی وب روز به روز از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شود. سادگی کار با سیستم‌های مدیریتی آن، ارزانی قیمت تمام شده برای آگهی‌دهندگان از ویژگی‌هایی است که آن را کاربردی‌تر و محبوب‌تر ساخته است. ضمن اینکه این نوع از آگهی‌ها به خاطر متنی بودنشان کنجکاوی بیشتری را از بازدیدکنندگان بر‌می‌انگیزد و در نتیجه کلیک‌های بیشتری را جذب می‌کند. همگی می‌دانیم که پهنای باند برای صاحبان سایت‌ها چقدر ارزشمند است. تبلیغات متنی به دلیل خصوصیت متنی بودن (و بهتر بگویم گرافیکی نبودن)، پهنای باند بسیار کمی را استفاده کرده و در نتیجه استفاده از آن برای وب‌مسترها نیز باصرفه‌تر است.
آگهی‌های متنی امروزه محبوب بسیاری از موتورهای جست‌وجو بوده و یکی از منابع کسب درآمد آنها محسوب می‌شوند. کاری که موتورهای جست‌وجو با وارد کردن الگوریتم‌های مناسب در نمایش تبلیغاتشان، آنها را کارآمدتر کرده و با هوشمندانه کردن نمایش بر اساس حوزه جغرافیایی بازدیدکننده و کلمات کلیدی جست‌وجو درصد کلیک روی آنها را افزایش می‌دهند. نمونه بارز این نوع تبلیغ در موتورهای جست‌وجو را مسلماً در موتور جست‌وجوی گوگل دیده‌اید.
البته از این مهم نیز نباید گذشت که وضعیت تبلیغات در سایت‌های ایرانی به خاطر نبود زیرساخت‌های تجارت الکترونیکی بسیار ضعیف است و صاحبان سایت (حتی سایت‌های پربیننده) هنوز نتوانسته‌اند از این راه کسب درآمد کرده و یا حتی هزینه‌های سایت خود را تأمین نمایند، لیکن با ورود ناگزیر (و البته کند) اینترنت فارسی به این وادی، آگهی‌های متنی را به هیچوجه نباید از نظر دور داشت.
بیشتر در این زمینه:
۱- Google AdSense
۲- Advertising terminology on the Internet

10 دیدگاه دربارهٔ «ویژگی‌های آگهی متنی یا TextAds;

 1. ای کاش یکی پیدا یک چیز خوب برای وب سایت های فارسی بنویسه.خیلی از این سیستم های تبلیغ گرافیکی ایرانی اصلا حال نمی دهند.نقطه

  پاسخ
 2. سلام
  یه لطفی کنید به این وبلاگ های پایین شهر هم سری بزنید
  خوشحال میشم از شما کامنتی در وبلاگ ببینم
  پس منتظرم
  خدانگهدار

  پاسخ
 3. سلام .. اتفاقاَ مشابه این مطلب رو من برای چند تا از سرویس دهنده های تبلیغات ارسال کردم اما ظاهراَ هیچ کدم علاقه مند به استفاده از تبلیغات متنی نیستند ! شما سرویس ایرانی با این خصوصیت سراغ دارید ؟!

  پاسخ
 4. سلام
  من یک کار خنده‌دار کردم و رفتم کاندیدای مجلس شدم!!!
  چون از نظر سیاسی کاره‌ای نیسام، امیدوارم که رد صلاحیت نشم!!!
  چون از جانب هیچ گروه و سازمانی حمایت نمی‌شم احتیاج به ایده‌های جدید و کم‌خرجی دارم. احتیاج یه ایده‌های توپ و باحال دارم.
  به من رأی بدین (:

  پاسخ
 5. با درود. خسته نباشید. یک نکته: فرهنگستان زبان فارسی برای پاپ آپ واژه بالاپر و برای پاپ آندر واژه آگهی پس نما را تصویب کرده. چه خوب میشود شما هم در اینجا از این واژه ها بهره بگیرید. پاینده باشید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید