WhoIs فارسی

حتما بسیاری از شما با سایت رجیستر دات کام آشنا هستید و بعضا از آن استفاده می‌کنید. در عین حال من هم برای افرادی که تا کنون از آن استفاده نکرده‌اند، درباره کاربرد اینگونه سایتها توضیح کوتاهی ذکر می‌کنم.
همانطور که می‌دانید برای ثبت یک دامین، ابتدا لازم است که بدانیم آن نام توسط فرد دیگری اشغال شده است یا نه و در صورت آزاد بودن آن نام، برای ثبتش اقدام کنیم. اینگونه سایتها به ما کمک می‌کنند که آن نام را از این نظر چک کنیم و برخی از آنها از جمله رجیستر دات کام در کنار چک کردن، نامهای اشغال نشده دیگری را که مشابه درخواست ما باشد، پیشنهاد می‌دهد.
من قصد ندارم که درباره جزئیات کار اینگونه از سایتها صحبت کنم. اما مساله کلی از این قرار است:
برنامه‌هایی از این دست که سایتهای اینچنینی را مدیریت می‌کنند، درخواست شما را در Whois Server های مربوطه بررسی کرده و با پاسخی که از آنها دریافت می نمایند، اشغال یا آزاد بودن دامین را گزارش می‌دهند.
یکی از نقاط ضعف اینگونه سایتهای خارجی، این بود که دامنه‌های مربوط به ایران (ir.) را در چک کردن دامین و در گزارشها لحاظ نمی‌کرد. این دلیلی شد تا به فکر ایجاد یک Who Is فارسی بیفتیم تا این دامین‌ها را نیز شامل شود. Whois گردون، حاصل این کار است. در این صفحه شما می‌توانید تمام اعمال مذکور را انجام دهید. نامهای خود را از نظر اشغال بودن چک کنید و یا حتی منتظر پیشنهاد نام باشید. ضمن اینکه تمامی قسمتهای آن بجز گزارشهای مربوط به پاسخهای Whois Server، فارسی شده است و شما دامین‌های ایرانی را نیز می‌توانید چک کنید. البته من تا حال به سایتی ایرانی برخورد نکرده‌ام که آن را بدینگونه پیاده‌سازی کند، اما اگر شما مشابه آن را سراغ دارید، معرفی کنید.

13 دیدگاه دربارهٔ «WhoIs فارسی;

 1. آقا این برنامه تون خیلى جالب بود. من تا حالا ندیده بودم Whois دات کام و نت و… رو با ir یه جا انجام بده. مخصوصا که همش فارسى بود. خلاصه دست مریزاد.

  پاسخ
 2. با سلام لطفا یک جزوه بصورت پی-دی-اف از درس مبانی فناوری اطلاعات برای من پیدا کنید — بخدا صواب داره .
  ۲۵/۱۰/۱۳۸۲

  پاسخ
 3. اگر برنامه اجرای بازی پلی استیشن در پنتیوم ۴ یا چهار دارید واگر سایتی در این زمینه است لطف کن به ایمیل زیر بفرست
  e mail :[email protected]
  اگر نمی فرستید ادرس سایتی که در ان وجود دارد برایم بفرست
  با کمال تشکر منتظر هستم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید