چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟

«دیگر هیچ نام خوبی برای سایت موجود نیست.» این جمله را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و بیشتر به این معناست که تمام نام‌های مناسب قبلاً اشغال شده‌اند. البته منظور از نام‌های مناسب، نام‌های کوتاه، شیک، گویا و البته با پسوند دات کام است. اما من عقیده دارم که اگر کمی خلاق باشیم، همواره می‌توانیم نامی را که مناسب سایتمان باشد انتخاب نماییم.
شش نشانه یک دومین خوب
اجازه دهید که مشخصات یک دومین خوب را فهرست نمایم:
۱- یک دومین خوب کوتاه است: البته هر روز بیش از قبل، شانس یافتن یک دومین با تعداد حروف کم، سخت و سخت‌تر می‌شود اما من اگر بخواهم همین الان می‌توانم دومین infoir.com را ثبت کنم. شما برای ثبت چنین دومینی دلایل بسیاری می‌توانید پیدا کنید. با این نام شما می‌توانید اعتبار مناسبی برای سایت خود کسب کنید ضمن اینکه املای آن به نوعی‌ست که امکان نگارش نادرست را به حداقل می‌رساند. نام‌های طولانی بیشتر اوقات مناسب نیستند. اگر شما بخواهید نام شرکت خود را تماماً در دومین خود وارد نمایید به این مشکل برخواهید خورد. مخصوصاً اینکه مدتیست اجازه ثبت شرکت‌ها را در ایران برای کمتر از سه کلمه نمی‌دهند و بازدیدکنندگانتان در این صورت دچار مشکلات نگارشی خواهند شد. ضمن اینکه برگردان کلمات فارسی به املای پینگلیش همواره منحصر به فرد نیست. فرض کنید نام شرکت شما وب افزار بی‌کران باشد. در این صورت دومین شما به اینصورت خواهد بود: webafzarebikaran. علاوه بر اینکه اغلب افراد با درج یا عدم درج حروف صدادار مانند اِ به پینگلیش مشکل دارند، باز هم ممکن است که در تلفظ صحیح کلمه بیکران دچار مشکل شده و آن را بی‌کاران بخوانند. شما می‌توانید با بازی روی کلمات به ترکیب‌های مناسبی برسید. یکی از دوستان که با نام بی‌بی‌گل در مطبوعات مطالب طنز می‌نویسد، برای ثبت دومین خود به صورت Bibigoal.Com به ما مراجعه کرد. با اینکه نام مورد نظر ایشان ثبت نشده بود، با کمی دقت متوجه شدیم که می‌توان این نام را کوتاه‌تر کرد بدون آنکه آسیبی به تلفظ، مفهوم و یا ساختار ترکیبی آن بزند. نام پیشنهادی من با حذف دو i همراه بود و نهایتاً نام مورد نظر به‌صورت Bbgoal.Com ثبت گردید.


۲- یک دومین خوب به‌خاطر‌ماندنی است: شما نام‌های عمومی را همواره به راحتی حفظ می‌کنید. دومین‌هایی همچون Art.Com و Fun.Com در حافظه بسیار ماندگارند. در عین حال دومین‌های دیگری هم وجود دارند که با وجود عمومی نبودن به راحتی حفظ شده‌اند. نام‌هایی مانند Google.Com و Yahoo.Com هم از این جمله‌اند که برخی تغییر شکل یافته و یا مخفف یک جمله و یا مفهوم هستند. گاهی دلایل به‌خاطرسپاری خیلی ساده‌تر از این حرف‌هاست. خوش‌آوایی یک کلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولاً تأثیر به‌سزایی در به‌خاطرسپاری آن دارد. پس در مخفف‌سازی باید توجه کنیم که مجموعه بدست آمده، خوش‌آهنگ باشد. یک مثال مناسب در این باره irna.Com و یک مورد نامناسب Iritn.Com است. نکته قابل توجه دیگر نام‌های دو یا چند کلمه‌ای است. که به‌خاطرسپاری ترتیب آنها را دشوار می‌سازد. برای مثال بسیاری از افراد به جای ورود به سایت PlanetPayment.com، وارد سایت PaymentPlanet.com می‌شوند که البته در این مورد خاص و برای جلوگیری از اشتباه هر دو دومین به یک سایت می‌رسد.
۳- یک دومین خوب نباید با دیگر دومین‌ها اشتباه شود: برخی از افراد نام‌هایی را برای خود انتخاب می‌کنند که قبلاً توسط فرد معتبر، نهاد یا شرکت معروفی اشغال شده است. سپس با ایجاد تغییراتی در آن مانند پسوند Net (یا پسوندهای دیگر) یا تغییراتی در املای قبلی، آن نام را ثبت می‌کنند. بیشتر ما ثبت سایت Gooyaa.Com را به یاد می‌آوریم که نامی بود با تغییر بر روی املای سایت پربیننده Gooya.Com. در کشورهای دیگر قانونی با عنوان مالکیت معنوی وجود دارد که در صورت اثبات استفاده سوء در چنین مواردی، امتیاز نام ثبت شده از فرد متخلف سلب می‌شود.
۴- یک دومین خوب را به سختی باید غلط نگارش کرد: نام مورد نظر برای یک دومین باید به گونه‌ای باشد که افراد بازدیدکننده برای نگارش آن دچار مشکل نشوند. این مشکل معمولا در نام‌های طولانی و یا ترکیبی بیشتر اتفاق می‌افتد. این مساله را باید جدی بگیرید چون همین مسأله به ظاهر ساده ممکن است بسیاری از مشتریان و بازدیدکنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد. املای متفاوت در زبان‌های مختلف نیز می تواند باعث چنین مشکلی شود. برای مثال حفظ دومین هفته‌نامه الکترونیکی کاپوچینو (Cappuccinomag.Com) بخاطر املای سخت آن همیشه مشکل‌ساز بوده است.
۵- یک دومین خوب باید بیانگر فعالیت شما یا نوع آن باشد: یک نام خوب برای دومین شما باید به گونه‌ای باشد که هر کسی بتواند با مشاهده آن، نوع فعالیتتان را تشخیص دهد. البته احتمال اینکه شما نامی پیدا کنید که بصورت تک کلمه‌ای فعالیتتان را آشکارا بیان کند، بسیار اندک است با این حال شما می‌توانید با اضافه کردن برخی کلمات به کلمه پایه به دومین خوبی دست پیدا نمایید. فرض کنیم که شما قرار است سایتی با محتوای سرگرمی ایجاد نمایید. مسلم است که دومین‌های Fun.Com و Funny.Com قبلاً اشغال شده‌اند. اما شما می‌توانید نام BestFunny.Com را برای سایت خود انتخاب کنید که هم بیانگر گرایش کاری شماست و هم به اصطلاح خوش‌نام است.
۶- یک دومین خوب باید مخاطبین شما را درست هدف بگیرد: امروزه بیشتر دومین‌های Com. و Net. یا Org. اشغال شده‌اند و به همین دلیل پسوند‌های جدیدی پدیدار شده است. پسوند‌های cc. یا ws. همچنین tv. و to. پسوندهایی هستند که به تازگی بیشتر مشاهده می‌شوند. امتیاز این پسوندها تا پیش از این متعلق به کشورهایی خاص بوده که از آن‌ها با شرایطی خریداری شده است. بسیاری از افراد چنین پسوندهایی را برای نام مورد نظر خود انتخاب می کنند. بسیاری دیگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خویش استفاده می‌نمایند. با این فرض اگر شما می خواهید یک سایت با مضمون سرگرمی و مخاطبان ایرانی ایجاد نمایید، بهترین انتخاب برای شما می تواند نام Fun.IR باشد.
یک روش جالب برای یافتن نام مناسب
سایت‌هایی موجودند که به شما برای یافتن نام مناسب کمک می‌کنند. برای کار با این ابزار کافی‌ست که کلمات کلیدی نام را مشخص کنید و منتظر پیشنهادها بمانید. یکی از معروف‌ترین آن‌ها سایت NameBoy است که در نوع خود کامل‌ترین لیست را با پسوند‌های متعدد و کلمات متنوع به شما ارائه می‌دهد. نمونه ساده‌تر این گونه ابزار را می‌توانید در سایت گردون و با نام دومین‌ساز گردون مشاهده کنید.

30 دیدگاه دربارهٔ «چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟;

 1. چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟ سرگردون

  [لینک اصلی] «دیگر هیچ نام خوبی برای سایت موجود نیست.» این جمله را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و بیشتر به این معناست که تمام نام‌های مناس

  پاسخ
 2. طرح فروش مجدد خدمت سربازی تصویب شد
  بر اساس مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی، به دولت اجازه داده شد که در سال آینده طرح فروش خدمت سربازی را مجددا اجرا کند.
  بنا بر مصوبه مجلس، دولت اجازه یافت با موافقت فرماندهی کل قوا، تعدادی از مشمولان نظام وظیفه را که دوره آموزشی نظامی را در یکی از مراکز نظامی یا نیروی مقاومت بسیج طی کرده باشند، با دریافت حداقل ۳۰ میلیون ریال معاف کند.
  مبلغ یاد شده، حداقل میزان دریافتی از مشمولان خواهد بود و با بالا رفتن مدرک تحصیلی آنها، افزایش می‌یابد.

  پاسخ
 3. مرتضی جان
  درست است که اینگونه جا افتاده که ws مخفف Web Site است. اما حقیقت امر چیز دیگریست. این کلمه مخففیست برای کشور ساموآی غربی یا West Samoa که به ازای هر دامینی که با این پسوند ثبت می‌شود، هزینه‌ای به این کشور پرداخت می‌گردد.
  دوست عزیزم احسان قبلا بطور مفصل در این زمینه یادداشتی داشتند که متاسفانه به دلایل تغییرات سایتشان این یادداشت در دسترس نیست.
  آدرس یادداشت احسان:
  http://www.ehsan.ws/archives/000011.php

  پاسخ
 4. موسسه زنجان شناسی در گروههای مختلف به بررسی مسائل استان پرداخته و یک موسسه غیردولتی است که در بخش فناوری اطلاعات و توسعه محلی نیز گروه کارشناسی دارد. چگونه شما می توانید ما را در توسعه این گروه یاری کنید؟ با توجه به شهرستانی بودن این گروه کمک شما موجب امتنان خواهد بود.

  پاسخ
 5. سلام من کارم عکاس صنعتی و تبلیغاتی است میتوانید اگر پروژه ای صنعتی یا تبلیغاتی داشتید با من تماس بگیرید ۰۹۱۲۱۵۴۲۷۳۹

  پاسخ
 6. سلام
  من هم دارم یک سایت خوب برای تابستان درست می کنم که دومینش را هم توی این چند روزه می خرم .
  آیاسایتی داریم که تک کاراکتری باشدمثل”یک داد کام”؟
  منتظر خبرهای بعدی ام وانقلابی که می خواهم دردنیای اینترنت ایجاد کنم باشید.
  برایم ایمیل بزنید
  باتشکر فراوان
  دایی البرز

  پاسخ
 7. سوالاتی که با دیدن یک سایت به ذهن بیننده می رسد کدامند؟از نظر امکانات و شرایط آن سایت؟
  لطفا منو راهنمایی کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید