حکم مرگ BMW توسط گوگل جاری شد

تحقیقات روی گوگل نشان می‌دهد که وب سایت آلمانی شرکت BMW روی نتایج جست‌وجوی کاربران تأثیر می‌گذارد تا رتبه بالاتری را برای عبارت used car کسب کند. گوگل در حال حاضر رتبه سایت آلمانی BMW را به رنکینگ صفر کاهش داده است تا این سایت در بالای صفحه جست‌وجو مشاهده نشود. بی ام و پذیرفته که از تکنیک‌هایی استفاده کرده است که Doorway Pages نامیده می‌شود اما اتهام گمراه کردن کاربران را در جهت بالا کشیدن رتبه خود قبول نمی‌کند.
فعالیت‌های مذکور وب‌سایت BMW برای اولین بار توسط یک مهندس نرم‌افزار گوگل به نام Matt Cutts در یک وبلاگ فاش شد. سایت آلمانی BMW کدهای جاوا اسکریپت را در سایت خود طوری تعبیه کرده بود که توسط گوگل غیرقابل کشف باشد. گوگل در این سایت توسط صفحاتی پر از متن و شامل لغات کلیدی فراوان بمباران می‌شد تا توجه روبوت‌های فهرست‌ساز گوگل را بیشتر به خود جلب کند. در مرحله بعد کلیک روی لینکی که در صفحه نتایج جست‌وجو نشان داده می‌شد، کاربر را به صفحه دیگری از سایت آلمانی BMW هدایت می‌کرد که لغات کلیدی کمتری داشت تا این ترفند از نظر پنهان بماند.


سخنگوی شرکت BMW این مسأله را پذیرفت که با استفاده از Doorback pages قصد داشته‌اند تا درباره عباراتی خاص به نتایج مطلوب در موتورهای جست‌وجو برسند و کاربران را به صفحه نهایی هدایت کنند اما پافشاری کرد که منظور بدی در پس این کار نبوده است. Markus Sagemann در همین زمینه به سایت خبری BBC گفته است: «ما محتوای متفاوتی به نتایج جست‌وجو برای هدایت کاربران به صفحه نهایی ارائه نداده‌ایم. اما اگر گوگل می‌گوید که این کار غیرقانونی است، ما مجبوریم تا آن را مورد توجه قرار دهیم».
در سایت رسمی شرکت گوگل یک مجموعه از رهنمودهای کیفی برای بهبودِ فهرست شدن در موتور جست‌وجو آورده شده اما اولین نکته در آن این است که سایت را برای کاربران طراحی کنید نه موتورهای جست‌وجو.
گوگل می‌گوید: «کاربرانتان را فریب ندهید یا کاری نکنید که به محتوای غیرمرتبط با جست‌وجوی خود برسند».
گوگل تأکید کرد که BMW.de را از نتایج فوق حذف کرده است و تلاش‌هایی این چنین را تحمل نخواهد کرد. این شرکت در اظهارات خود اعلام کرد که کیفیت فهرست‌سازی و نتایج از شاخصه‌های گوگل است و اضافه کرد که گوگل سعی دارد تا دقت، حفاظت و کیفیت را به نتایج جست‌وجو بیافزاید.
نتایج جست‌وجوی گوگل همواره خبرساز بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار است. چندی پیش شرکت گوگل به دستکاری در نتایج جست‌وجو برای چینی‌ها و توافق با دولت چین در جهت سانسور مخالفان متهم شده بود. نتایج گوگل حتی در سهام شرکت‌ها در بورس هم تأثیرگذار است. گوگل همچنان در مورد این اتهام که در تبلیغات رقبای تجاریش در سیستم آگهی متنی خود دستکاری می‌کند، سکوت اختیار کرده است.
منبع: صفحه تکونولوژی سایت BBC

4 دیدگاه دربارهٔ «حکم مرگ BMW توسط گوگل جاری شد;

  1. سلام چقدر خوشحال شدم که اینجا رو دیدم هرچند که طراحی و شکل وبلاگ قبلی یادم نمیبره ولی مدتهاس به خاطر فیل تر ندیدمش طراحی و مطالب اینجا هم خیلی عالیه موفق باشی

    پاسخ
  2. سلام نیما جان. وبلاگ نو مبارک. نمی‌دونم چرا وقتی آپدیت می‌شین دیگه تو این وبلاگ جدید بلاگفا اسمتون نمیاد بالا. اشکال منه؟ یا بلاگفا.
    نیما: شبنم جان به خاطر اینه که بلاگفا از سیستم بلاگرولینگ استفاده نمی‌کنه.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید