عزیز میلیون دلاری

یک ایده خوب می‌تواند برای صاحبش پولساز باشد. جالب است که از این ایده‌های ریز و درشت همیشه مثل قارچ سبز می‌شوند و ما هم همیشه با خود فکر می‌کنیم که چرا زودتر به ذهنمان نرسید.
جناب Alex Tew یک دانشجوی سال اول انگلیسی است که ۲۱ سال دارد و حدوداً ۵ یا ۶ ماه قبل برای تأمین هزینه‌های تحصیلش یک سایت به نام Million Dollar Homepage راه‌اندازی کرد. او صفحه ورودی سایتش را به یک میلیون پیکسل تقسیم کرد و برای هر پیکسلش یک دلار قیمت گذاشت. جالب این که در مدت کوتاهی ۹۹۹ هزار پیکسلش به فروش رفت و هزار تایش باقی ماند که این هزار پیکسل آخری در سایت eBay به حراج گذاشته شده است و به این ترتیب این دانشجو صاحب ۹۹۹ هزار دلار پول شد. سایت‌های شخصی و یا تجاری مثل Times و eBay با خرید این پیکسل‌ها و قرار دادن لوگوی خود در فضای خریداری شده، بینندگان را به سمت سایت خودشان راهنمایی می‌کنند.


اولین مشتریان آلکس دوستان و اطرافیانش بودند که خریدشان هزار دلار برایش به ارمغان آورد. او درآمد هزار دلاریش را صرف تبلیغات کرد و به این ترتیب بازدیدکنندگانش را افزایش داد. پس از آن بود که به گفته خودش پول مثل برف بود که بر سرش مى‌بارید، و هر چه بیشتر پول جمع مى‌کرد، مردم بیشتری درباره سایتش حرف مى‌زدند و هر چه بیشتر در این زمینه حرف مى‌زدند او پول بیشتری جمع مى‌کرد.
البته ایده خوب معمولاً به سرعت تقلید می‌شود هر چند اقبال مجری اولش را نداشته باشد. به همین علت سر و کله سایت‌های مشابهی پیدا شد که سایت Persian Pixel هم نوع ایرانیش است که فعلاً ۱۷ هزار پیکسل به فروش رسانده از قرار هر پیکسل ۱۰۰ تومان. خدا را چه دیدید؟ شاید یک ایرانی هم به جمع میلیونرهای دنیا اضافه شد!
انتشار در شماره ۱۸۶ هفته‌نامه چلچراغ

دیدگاهتان را بنویسید