یاهو مقابل الله!

خبری که دو روز پیش در وبلاگ‌ها و سایت‌های خارجی نقل می‌شد، تعجب همگان را برانگیخت. اِد کالاهان یکی از کاربران یاهو هنگامی که می‌خواست برای مادرش لیندا کالاهان ایمیلی را در یاهو ثبت کند، با مشکل مواجه شد. او پس از تلاش‌های فراوان متوجه شد که نمی‌تواند هیچ ایمیلی را که حاوی نام فامیل Callahan باشد رجیستر کند. آزمون و خطا به او نشان داد که یاهو عباراتی را که شامل کلمه Allah برای ایجاد حساب کاربری جدید، قبول نمی‌کند و نام فامیل مادرش در میان خود حاوی این عبارت بود!
بررسی روی کلمات مختلف نشان می‌دهد که یاهو به طور کلی جلوی ترکیباتی را که شامل برخی از کلمات دیگر باشند، می‌گیرد. برخی از این کلمات از این قرار هستند: binladen، osama، yahoo، security و admin.
دسته‌بندی کلمات ممنوع دو رویکرد را در چنین سیاستی نشان می‌دهد. یکی کلماتی همچون Admin است که برای جلوگیری از سوءاستفاده هکرها و ارسال میل‌های جعلی پیش‌بینی شده و دیگری کلماتی مانند Binladen که اهدافی سیاسی در پس آن است.


قرار دادن کلمه Allah در این میان بسیار تعجب‌آور است در حالی که نام خداوند به زبان‌های دیگر با چنین مشکلی مواجه نیست. شما می‌توانید به راحتی عباراتی را که شامل کلمات God، Jehova، Yahweh را رجیستر کنید.
این اقدام یاهو وقتی مضحک‌تر به نظر رسید که مشخص شد همه می‌توانند ایمیل‌هایی بسازند که شامل کلمات devil، terrorist و satan باشند!
اد کالاهان در همین زمینه گفته است: «گام اول ما فقط سکوت می‌کنیم. اما ما جنگی را علیه تروریسم آغاز کرده‌ایم و اکنون این مسأله به جنگ بر ضد مسلمانان تبدیل شده است. این مسأله فقط وجود بی‌نظمی و آشفتگی را میان این دو مورد مجزا نشان می‌دهد.»
سخنگوی یاهو این مسأله را شبیه یک اختلال می‌داند و اظهار کرده که به زودی پاسخ کاملی به اد و لیندا کالاهان خواهد داد.
در مورد مشابه دیگر فردی با نام مستعار کالاهار Kallahar با چنین مشکلی مواجه شده و گفته است که کالاهار یک نام فامیل قدیمی در ایرلند بوده و چندی پیش تلاش او برای رجیستر کردن یک ID با این ترکیب به شکست انجامیده است. ضمن این که ID مشابهی را که سال ۹۸ رجیستر کرده بود، عم‌اکنون در دسترس نیست.
کنترل و آزمایش‌های بعدی نشان داده که یاهو بی سر و صدا کلمه Allah را از فهرست ممنوعه خود حذف کرده و دوباره آن را مجاز اعلام کرده و در حال حاضر دوباره می‌توان از آن در ترکیب ایمیل‌های یاهو استفاده کرد. به نظر می‌رسد واکنش مسلمانان نسبت به وقایع اخیر و حساسیت آنان به توهین علیه مقدسات دین سالام دلیل عقب‌نشینی سریع یاهو باشد.

6 دیدگاه دربارهٔ «یاهو مقابل الله!;

 1. این را هم میتوان نمونه ای دیگر از سلسله مبارزات غربیان با اسلام دانست. نمیدانم باید بخاطر این موضوع برای مسلمانان متاسف باشم که چنین بلایی را بر سر دینشان آوردند یا برای غرب که مرز آزادی بیانش تا آنجا پیش رفته است که در آن توهین به اعتقادات دیگران مجاز شده است!

  پاسخ
 2. ۱٫موسیو نیما خونه جدید مبارک هوارتا.به قول قدیمی ها ایشالا به شادی.
  ۲٫اون قسمت بلاگفای بالای صفحه مربوط به حجم بالای تبلیغات آقای شیرازیه؟:دی

  پاسخ
 3. یاهو مسنجر یه کار مسخره می کنه که این پستت منو یاد اون انداخت
  اگر یه لینک video.google.com رو توی یاهو مسنجر بفرستی یاهو اون رو نمیفرسته!!! ولی اگه یه کم لینک رو دسنکاری کنی مثلا اسم google رو حذف کنی هیچ مشکلی پیش نمی آد!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید