بیانیه هیأت داوران

بیانیه مشترک هیأت داوران نخستین جشنواره وبلاگ‌نویسان استان یزد
هیأت داوران نخستین جشنواره وبلاگ‌نویسان استان یزد، ضمن یادآوری محدودیت‌های انتخاب برگزیده‌ها از میان طبقات موضوعی ناهم‌گون که مثلاً ورزشی‌نویسان را در کنار علاقه‌مندان به میراث فرهنگی قرار می‌دهد، تمام هم خود را بر این نهاد تا با اتکا بر معیارها و شاخص‌های معینی و توجه به امتیاز ویژه‌یی که در وبلاگ‌ها شناسایی می‌کند، گزینه‌های نهایی خود را برشمارد.
معیارهای اصلی در داوری عبارت بوده‌اند از:
– ماهیت رسانه‌یی و اطلاع‌رسانی و ارتباطی وبلاگ.
– تلاش برای تولید محتوای اصیل، چه تألیف و چه ترجمه.
– ساختار فنی و طرح بصری وبلاگ با بهره‌مندی از امکانات جنبی کارگشا و دوری جستن از به‌کارگیری عناصر مزاحم.
علاوه بر این، با در نظر گرفتن ویژگی منطقه‌یی و استانی بودن این جشنواره، توجه به رویدادهای استانی و عنایت به جاذبه‌ها و میراث فرهنگی منطقه یک امتیاز به حساب آمده است.
از دیگر سو، فراتر از دغدغه‌ی اصلی تولید محتوای غنی به زبان فارسی، تلاش برای نگارش به دیگر زبان‌ها و تجربه‌ی گستره‌ی متفاوتی از مخاطبان نیز شایسته‌ی توجه دانسته شده است.
ناگفته نماند که باید درباره روی‌کرد برخی وبلاگ‌نویسان به نقل مطلب از دیگر منابع، بدون تلاش برای تحصیل ارزش افزوده‌ی اختصاصی و همین طور ناکافی بودن ارتباطات درون‌متنی از طریق پیوندهای هشدار داد.
به این ترتیب، از میان وبلاگ‌های ثبت نام کرده در جشنواره، هیأت داوران در سه بخش موضوعی مجزا شامل
– علم و فناوری
– سیاسی – اجتماعی
– فرهنگ – هنر
برگزیده‌های خود را به این ترتیب معرفی می‌کند:


حوزه علم و فناوری
انتخاب ویژه‌ی این هیأت به خاطر تسلط وبلاگ‌نویسی به نگارش انگلیسی، طرح استاندارد وبلاگ سازگار با مروگرهای مختلف و توجه تخصصی و علمی به اخبار، داستان و تولید بازی‌های کامپیوتر ، وبلاگ Game Programer است.
و اما به خاطر تلاش شایسته‌ی وبلاگ‌نگار به طرح جدی مقوله‌ی ریاضی در فضا و محیطی صمیمی با خوش‌سلیقه‌گی در تنظیم هر پست و استفاده از امکانات جانبی مرتبط، انتخاب سوم در این حوزه، وبلاگ «اویلر ریاضی‌دان» است.
دومین انتخاب ما، تلاش گروهی وبلاگ‌نویسانی را که با تولید محتوای روزآمد و توجه به استانداردهای لینک‌دهی ثابت و درون‌متنی به مراجع و منابع مرتبط، پی‌گیرانه کار خود را تعقیب می‌کنند، در وبلاگ «فناوری اطلاعات یزد» ارج می‌نهد.
در نهایت، به خاطر تولید محتوای مطلوب و روزآمد در یک هم‌راهی دو نفره و استفاده از منابع معتبر برای تولید محتوای مفید در عرصه فناوری اطلاعات و استفاده از پیوندهای متعدد درون‌متنی و امکانات جانبی کارآمد، انتخاب نخست ما این است: «یادداشت‌های دو دانشجوی آی‌تی».
حوزه سیاسی – اجتماعی
این هیأت به خاطر پیگری وبلاگ‌نویس در نگارش و گردآوری متون و منابع و مراجعی که موضوع یهودیت را به شکلی همه جانبه و در عرصه‌های مختلف دنبال می‌کند، فارغ از قضاوت درباره‌ی محتوا و با اشاره به نقصان استفاده از پیوندهای درون‌متنی، از وبلاگ «نفوذ یهود» شفاهاً تقدیر می‌کند.
و اما به خاطر ارائه وبلاگی پیراسته و مرتب، تنظیم مناسب هر پست و توجه به مسائل روز به صورتی مسؤولانه و استفاده‌ی قابل قبول از ارجاعات درون‌متنی، انتخاب سوم ما وبلاگ «یار دبستانی» است.
در ادامه، به خاطر توجه داشتن به مسائل اجتماعی و اعتنا به دغدغه‌های زنان جامعه در نگارش نوشته‌های خوانا، با روحیه‌ی شخصی و نهادن عنوان‌های مناسبی برای هر قطعه نوشته و نیز استفاده‌ی مناسب از لینک‌های درون‌متنی، وبلاگ «مینو، وب‌نوشته‌های من» را به عنوان دومین انتخاب بر می‌شمریم.
آخر، به خاطر روی‌کردی طنزپردازانه از دغدغه‌های اجتماعی – سیاسی زمانه و نگارش نثری روان و داشتن زبانی قوی و شکل دادن شخصیت روایت‌گری موفق به نام «اراجیف‌گوی خزعبل‌نویس»، انتخاب اول ما، وبلاگ «اراجیف من» است.
حوزه فرهنگ و هنر
این هیأت به خاطر تولید محتوای ناب و خاص و در پیش گرفتن روی‌کردی فرامتنی با ارائه‌ی لینک‌های مفید و متعدد و انتشار تصاویری اصیل، وبلاگ «یک معلم ایرانی مقیم در سوریه» را به عنوان انتخاب ویژه‌ی خود معرفی می‌کند.
و اما هیأت داوران به خاطر طرح صمیمی قالب وبلاگ، نگارش متنی روان و ارائه لینک‌هایی که حلقه‌یی از وب‌نگاران را تصویر می‌کند و نیز انتشار متن به زبان انگلیسی، با امید به آغاز تداوم دوباره‌ی وب‌نگاری نویسنده‌ی آن، از وبلاگ «گل یخ» شفاهاً تقدیر می‌کند.
به خاطر مشارکت دوستانه، گروهی و مستمر پنج نفر در اداره‌ی یک وبلاگ و نگارش متون آن به یادآوردن روحیه و خاطره‌ی دانش‌آموزی و فرهنگ و شور جوانی، انتخاب سوم ما، وبلاگ «خاطرات هنرستان» است.
دومین انتخاب ما، وبلاگی‌ست که نوشته‌های آن نثری گزیده‌گو، روان و توان‌مند دارد، می‌تواند نماینده ظرافت در زبان‌آوری باشد و نامی ویژه را با طنزی غریب بر سر در نهاده است، وبلاگ «نفرین ابدی بر خواننده‌های این برگ‌ها».
و در انتها، به خاطر استمرار در گزیده‌نوسی و کوتاه‌نویسی شیوا و خواندنی، استفاده از قالب استانداردی که شسته‌رفته در مرورگرهای مختلف به خوبی بازبینی می‌شود و رنگ‌بندی مطلوب عناصر بصری وبلاگ، استفاده از لینک‌ها و ارجاعات درون‌متنی و تلاش برای نگارش به زبان انگلیسی، هم چنین اهمیت دادن به ثبت دامنه و ایجاد صفحات متنوع انتخاب برتر و اول ما، وبلاگ «مریمی» است.
نیما اکبرپور
مصطفی قوانلو قاجار
شهاب مباشری
۲۹/۲/۸۵ یزد

3 دیدگاه دربارهٔ «بیانیه هیأت داوران;

 1. با عرض سلام و ادب و خسته نباشید
  بنده لازم می دانم به عنوان نایب رییس نخستین جشنواره وبلاگ نویسان یزدی از خدمات و زحمات بی شایبه ی جناب عالی و سایر همراهان ارجمندتان در این جشنواره صمیمانه سپاسگزاری کنم . بدون تردید تلاشهای خاموش شما آثار عمیقی در عرصه فرهنگ وبلاگ نویسی کشور و به ویژه در استان یزد بر جای خواهد گذاشت و نزد خدای قادر ماجور خواهید بود . برای جناب عالی و سایر استادان و داوران گرامی آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی دارم.

  پاسخ
 2. با سلام
  من یکی از شرکت کنندگان در جشنواره بودم و امیدی هم به این که وبلاگ من برگزیده شود نداشتم . خواهشمند هستم شما که یه عنوان داور در شهر ما بودید اگر برایتان امکان دارد معایب وبلاگ من را بگویید تا انها را برطرف کنم
  با تشکر بسیار زیاد.
  نیما: محمد عزیز اتفاقاً وبلاگ شما یکی از بهترین‌ها بود. این رو به دوستانی که با هم بررسی می‌کردیم و هم به برگزارکنندگان جشنواره گفتم. وبلاگ شما یکی از وبلاگ‌های برتر در حوزه تخصصی خودتونه ولی انتخاب‌های ما از نظر تعداد محدود بود و البته شما هم جزو ده وبلاگ برتر و از رتبه‌های بالا بودید.

  پاسخ
 3. بنام حق
  همیشه، بهترین بودن، دلیل منتخب شدن نمی باشد!
  بازی هنوز ادامه دارد
  شهسوار سپید، تا کجا خواهد تاخت؟!
  آقای عاصی! حضور مشاور خود را در جشن پیشگامان، چگونه توجیه می کنید؟!
  وقتی بهترین ها برگزار کننده و طراح و مجری و دست اندرکار مسابقه و جشنواره نباشند، هیچ دلیلی وجود ندارد که بهترین ها در مسابقه انتخاب و برگزیده شوند، پس باشد که بهترین ها، هیچگاه بنا به خواست و اهداف طراحان مسابقه، به بهتر بودن خود شک نکنند.
  یک شرکت تعاونی سود آور خصوصی، که هیچگاه نقش رابطه و ارتباطات در قراردادها و برنامه ها و مناقصه های آن مشخص و برملا نشده، با همراهی سوال برانگیز ایسنا منطقه یزد، و بدون استفاده از نظر و تجربه کارشناسان و متخصصان و نیروهای مشغول بکار در آن شرکت، هزینه گزافی را برای برگزاری یک جشن خصوصی و تبلیغاتی تقبل می کند، که در آینده، با زرنگی، بجای مالیات در حساب های خود منظور خواهد ساخت.
  و اما وقتی معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول روابط عمومی استانداری یزد، بدون توجه و دقت در دلیل و انگیزه جشنواره راه اندازان، با حضور خود در مراسم پایانی جشنواره سپید، مهر تائیدی بر عملکرد شرکت و انتخاب داوران می زنند، باید به شیوه حرکت تاربافان مرحبا و تبریک گفت.
  شرکت خصوصی، بدلیل دولتی نبودن و خصوصی بودن، حق دارد تا پول خود را هرگونه که خواست و در هر کجا که خواست و بهر دلیل که خواست هزینه کرده، و داور و مسئول برگزاری جشن و نوع جایزه و نفرات منتخب و جایزه گیرنده را نیز انتخاب کند، اما حق ندارد که احساسات جوانان را به بازی گرفته، و از آنان بعنوان سیاهی لشگر و تماشاگر بازی تبلیغاتی خود استفاده کند.
  در کمال ناباوری، ارشاد و استانداری یزد، با اهداء بن کتاب و همراهی در اهداء جایزه و بن کتاب، رای و انتخاب داوران جشنواره وبلاگ نویسان یزدی را تائید کرده اند، و اما آیا آنان هیچ نقش و نظارتی بر چگونگی تعیین داوران و انتخاب داوران داشته اند؟! آیا آنان وبلاگ های انتخاب شده و نظر داوران را تائید می کنند؟!
  در نشریه هفت در هفتی که دست اندرکاران روزنامه ورشکسته خاتم یزد برای جشنواره پیشگامان تهیه و چاپ کرده اند، با کمال تعجب نام سایت شوق دات کام کوچولو را نیز در فهرست ثبت نام کنندگان جشنواره دیدیم، حیران مانده ایم که چگونه ممکن است بدون اطلاع خود، در این جشنواره شرکت کرده باشیم؟! براستی که این نیز معجزه سفید است! در آن شک نمی کنیم!
  انتخاب وبلاگ مینو را که اوج خلاقیت و شاهکار هنر وبلاگ نویسی در استان می باشد، به گزارشگر فعال روزنامه تعطیل شده خاتم یزد، به سردبیر و مدیر مسئول آن، و به ستاد اجرایی جشنواره و شرکت پیشگامان کویر تبریک عرض می کنیم، و اگر انتخاب جشنواره بجز این بود، سخت به تحلیل های خود شک می کردیم.
  اگر فرصتی دست دهد، برخلاف میل باطنی، وبلاگ های جشنواره را مرور کرده، و بهترین ها را از نظر و دیدگاه خود پیدا و معرفی خواهیم کرد، شاید که این مرحمی باشد بر اندیشه استعدادهایی، که بجرم خوب بودن، انتخاب نشده اند.
  و اما!
  شنیده ایم که یکی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره، در پایان مراسم عطسه کرده است، در تعجب هستیم که چرا خبر آن را ایسنا منطقه یزد کار نکرده است؟!
  محمد رضا شوق الشعراء ۳۰/۲/۸۵ یزد http://www.toofan.ir http://www.shogh.com
  نیما: از افشاگری‌های مجدانه شما سپاسگزاریم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید