قلم‌های استاندارد پارسی مسیر

Masir Standard Fontsقلم‌هایی که استاندارد نیستند، باعث می‌شوند تا اطلاعاتی که وارد کامپیوتر می‌کنیم استاندارد نباشند و این موضوع در آینده که حجم انبوه اطلاعات فارسی وارد اینترنت می‌شود، به یک بحران برای زبان فارسی تبدیل شود. زیرا جست‌وجوی صحیح در این اطلاعات امکان‌پذیر نیست و با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.
قلم استاندارد چیست؟
قلم‌های ارائه‌شده همراه با سیستم عامل خصوصاً نسخه‌های ۲۰۰۰ و xp مایکروسافت گونه‌های مختلفی دارد. مثلاً قلم Traditional Arabic یا Courier New که زبان عربی را پیاده‌سازی نموده است اما پشتیبانی خوبی از زبان فارسی ندارد.
قلم‌های جدید Tahoma یا Arial پشتیبانی نسبتاً خوبی از زبان فارسی دارند اما از زبای ظاهری مناسبی برخوردار نیستند. همچنن ظرافت‌ها و نکته‌های ریز دستور نگارش زبان فارسی در این فونت‌ها درنظر گرفته نشده است.
در کنار این قلم‌ها، قلم‌هایی نیز توسط شرکت‌های ایرانی، در سال‌های قبل ارائه شده است که در حال حاضر عموم کاربران فارسی‌زبان کامپیوتر از آنها برای تایپ متون خود استفاده می‌کنند. مزیت قلم‌های فارسی که در حال حاضر توسط ایرانیان در برنامه‌هایی نظیر MS-Word استفاده می‌شود، صرفاً زیبایی آنهاست. در حالی که اغلب قریب به اتفاق آنها مشکلات اساسی با زبان فارسی دارند. این مشکلات به نحوی است که باعث می‌شود تا کلماتی که تایپ می‌شوند، استاندارد نباشند بنابراین در جست‌وجوها با مشکل مواجه می‌شوند و یا این که اگر فونت آنها را تغییر دهیم، متن به هم می‌ریزد.


این مسائل و مشکلات سبب شده است تا شرکت‌های ایرانی مسأله را به جای حل کردن، دور بزنند. حتماً نام ویندوز فارسی را شنیده‌اید. با این وجود که ویندوز از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند، نکته اینجاست که برای این که بعضی از حروف در ویندوز اکس‌-پی مطابق با قلم‌های غیراستاندارد موجود نیست، شرکت‌ها سیستم ویندوز را دست‌کاری کرده‌اند تا این مشکل بروز نکند. اما واقعیت این است که این مشکل در همه متن‌های فارسی حال حاضر وجود دارد. به گونه‌ای که بسیاری از شرکت‌های ایرانی که محصول آن‌ها ویندوز فارسی است، با جابه‌جایی حروف فارسی و عربی، صورت مسأله را پاک کرده‌اند.
همچنن قلم‌هایی که برای نرم‌افزارهای مختلف از جمله Adobe PhotoShop و Macromedia Flash آماده شده‌اند تا بتوان در محیطی که زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کند از زبان فارسی استفاده نمود، نیز کاملاً غیراستاندارد است که البته بنا به نیازی که مرتفع می‌سازند در همان زمینه مفید واقع می‌شوند. قلم‌های تولید شده برای مصارف خاص نیز قلم‌هایی هستند که مثلاً برای استفاده از یک شکلک خاص، خانه‌های قلم را جابجا می‌کنند تا نیاز را مرتفع سازد. به هر حال، تمام قلم‌هایی که در حال حاضر برای زبان فارسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از ضعف‌ها و اشکالات جدی برخوردار هستند. این موضوع سبب می‌شود که مثلاً شما در گوگل نتوانید به درستی به نتایج مورد نظر دست یابید. مهم‌ترین مزیت استفاده از قلم‌های استاندارد مسیر، ورود اطلاعات فارسی مطابق با استانداردهای بین‌المللی است. این موضوع باعث می‌شود در آینده با بحران زبان فارسی در اینترنت مواجه نشویم. از دیگر مزایای استفاده از قلم‌های مسیر، قابلیت استفاده از آنها در سایت‌های اینترنتی بوده بدون این که کابران مجبور به نصب قلم‌ها شوند.
شما می‌تواند عصیان را به عنوان نمونه صفحات تولید شده با این سیستم مشاهده نماید [+]. دنباله توضیحات و مطالبی چون مزایای استفاده از قلم‌های استاندارد فارسی و راهنمای استفاده از این قلم‌ها را می‌توانید در این صفحه مطالعه کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «قلم‌های استاندارد پارسی مسیر;

 1. باسلام، اگه ممکنه قلم‌هایتان را برای دانلود بگذارید.
  ممنون
  نیما: پرویز جان، قلم‌ها و اطلاعات مربوط به اون رو از سایت تولیدکننده‌اش بخواهید و برای خودشان ایمیل بفرستید.

  پاسخ
 2. آقای اکبرپور نظرتون چیه که هویت فونت تاهوما یا آریـال را تغییر بدم ولی اسمش رو تغییر ندم!؟ یا بهتره بگم که مثلا فونت تاهوما را ارتقا بدم و تغییرات اساسی در گلیف‌های فونت بدم
  برای کسانی که از دیدن این فونت‌ها در محیط وب و یا دسکتاپ خسته شدند!؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید