حاشیه‌ای بر پس‌لرزه‌های جشنواره یزد

قبل از هر چیز این را بگویم که این یادداشت نه جوابیه است و نه دفاعیه و نه به خاطر تهدیداتی مبنی بر پس دادن جوایز، که هر رقابت، جشنواره و یا مسابقه‌ای راضی و ناراضی دارد.
لازم دیدم توضیحاتی بر نوشته برخی دوستان بدهم یک بار برای همیشه و طبیعی است که منظور تنها رفع برخی شبهات است که از قول من و به نادرست پراکنده می‌شود.
ابتدا مواردی که در وبلاگ فناوری اطلاعات یزد آورده شده است:
در میزگردی که با دوستان بلاگر داشتم، بارها و بارها تأکید شد که اطلاق لفظ استاد نه شایسته ما است و نه وبلاگ‌نویسی استاد و شاگرد دارد مگر این که دوستان با کم‌لطفی قصد تمسخر داوران را داشته باشند که فبها. و اما بعد:
گفته‌اند که قرار بود نفرات اول تا بیستم اعلام شوند که نشده است. می‌گویم تا آن جا که من در جریانم قرار بود در هر بخش سه نفر به ترتیب رتبه اعلام شوند که شدند و با تلاش داوران وبلاگی هم به عنوان انتخاب ویژه به این جمع افزوده شد. من نمی‌دانم چه کسی به شما گفته است که انتخاب از میان چند وبلاگ صورت گرفته است. اتفاقاً انتخاب وبلاگ‌های برگزیده کاملاً مرحله‌ای بود. این را قبل از اعلام نتایج در نشست توضیح دادیم. تعجب من از این است شما که در ردیف اول نشست حضور داشتید چطور خاطرتان نمانده است که گفتم ما در هفته گذشته وبلاگ‌هایی را در مراحلی انتخاب کردیم و در دو روز آخر مرحله گزینش نهایی را انجام دادیم. امیدوارم پاسخ تیتر «یک روز برای داوری کافی نبود» را هم دریافت کرده باشید. درباره داوری بخش علمی – فنی. عارضم خدمتتان که داوری امری سلیقه‌ای است. من منکر آن نیستم کما این که بارها هم این نکته را در حضورتان عرض کردم. نتیجه داوری هم در این موارد سلیقه‌ای خواهد بود. بدیهی است که سلیقه شما با من متفاوت است. و باز هم بدیهی است که علاوه بر معیارهای مذکور مبنی بر رعایت مسائل فنی که مد نظر داوران بود، مسائل محتوایی انتخابی سلیقه‌ای دارد. وبلاگ شما از نظر محتوایی برای من دومین وبلاگ غنی بود و چه بسا از نظر یک شرکت‌کننده یا کارشناس دیگر بیستم هم نباشد. کما این که وبلاگ‌های پرمحتوای دیگری که در مضامین مهندسی صنایع، حقوق یا دریا و کشتی بودند که تنه به تنه برگزیدگان می‌زدند.


اشکال این که من به تنهایی این بخش را داوری کردم، به من بر نمی‌گردد. مسلماً اگر به جای یک نفر یک تیم این بخش را داوری می‌کرد، نتایج بر اساس خرد جمعی اعلام می‌شد و تبعاتش هم دامنگیر یک جمع بود نه یک فرد. معیارهای از قبل اعلام شده (از قبیل امتیازدهی عددی به هر مورد فنی) مورد قبول هچ یک از اعضای داوری نبود. چه این که داوران معتقد بودند در صورت آپشن‌بندی و اختصاص خط‌کشی‌شده امتیاز به هر مورد، یک ماشین حساب می‌توانست برگزیدگان را انتخاب کند و لزومی بر حضور ما نبود. درباره کپی کردن مطالب از منابع دیگر بارها گفتم که وبلاگی که بیشتر محتوایش کپی از خبرگزاری‌ها و سایت‌ها باشد، ارزش کمتری از لحاظ محتوایی دارد. چرا از وبلاگی که می‌گویید انتخاب شده و محتوایش کپی است، نام نمی‌برید؟ درباره وبلاگ ایساتیس هم باید بگویم که برگزارکنندگان جشنواره همگی توافق کردند که وبلاگ خودشان در مسابقه نباشد. اگر انتخاب می‌شدند، خودتان نمی‌گفتید که چه جشنواره‌ای که برگزارکنندگانشان برندگانش بودند؟ یادم نمی‌آید گفته باشم، ملاک لینک دادن به منابع این است که لینک‌ها درون‌استانی باشند. شما یادتان می‌آید این شاخصه انتخاب باشد؟ یا صرفاً به عنوان یک پیشنهاد در داوری این بند را مطرح کردید؟ دوست عزیز! چرا ما همه عادت داریم هر چیزی را به سیاست و حزب‌بازی پیوند بزنیم؟ تو را به خدا از این مسائل دست بردارید. انتخاب بر اساس حزب و دسته‌بندی کجا بود؟ چه کسی بر اساس حزب انتخاب شده است؟ منظور شما از این که یکی از برگزیدگان وبلاگ نبود و سایت بود، لابد گیم‌پروگرامر است، گرچه از دید من باز هم وبلاگ به نظر می‌رسد گرچه انگلیسی است و گرچه از او تقدیر شد نه این که برنده اعلام شود. اما شما به حق باید به عنوان یک یزدی به آن وبلاگ ببالید که با دانش زیاد خود موجب سرافرازی استان شماست نه این که او را حتی شایسته تقدیر ندانید.
سخن آخر این که همواره از جنجال‌های وبلاگستان دوری کرده‌ام. اصولاً بحث‌های این چنینی را بر حسب تجربه سازنده نمی‌دانم که هیچ، مخرب می‌شمرم. چرا که باعث ناامیدی و انسداد وبلاگ‌های وزینی چون وبلاگ اراجیف من می‌شود. سؤال من این است که برنده شدن یا نشدن در یک جشنواره، واقعاً این قدر مهم است که عده‌ای وبلاگ خود را این قدر تلخ کنند به نشانه اعتراض؟ مگر شما برای برنده شدن وبلاگ می‌نوشتید؟
باز هم تأکید می‌کنم که علاقمند به ادامه بحث‌های این چنینی در محیط وبلاگ نیستم و آن را مفید به فایده نمی‌دانم.

5 دیدگاه دربارهٔ «حاشیه‌ای بر پس‌لرزه‌های جشنواره یزد;

 1. با سلام
  اقا نیما صد حیف که یزد نبودم تا شما را از نزدیک ببینم . در هرصورت با مطالب این پست شما موافقم و ارزوی موفقیت برای شما را دارم .ولی ای کاش معایب وبلاگهایی را که شرکت کرده بودند را بیان می کردید تا سعی در حل انها کنیم .

  پاسخ
 2. نیمای عزیز سلام / خسته نباشین
  داوری در کارهای بزرگی چون جشنواره وبلاگ نویسان یزدی همواره پس لرزه هایی به همراه داشته و این موضوع طبیعی است.
  اما من خواستم بار دیگر ضمن خسته نباشید از اینکه پاسخگویی و شفاف سازی در این مورد را مدنظر قرار داده اید سپاسگزاری کنم . بی تردید مشارکت فکری شما می تواند به تدوین معیارهای جامعی برای چنین ارزیابی هایی بینجامد.
  حضور و نظرتان را در وبلاگهایم ارج می نهم:
  http://www.bahareno.blogfa.com
  http://www.ekram.blogfa.com
  http://www.emami.eprsoft.com
  http://www.yazdestan.blogfa.com

  پاسخ
 3. سلام
  حرفهای شما منطقی است.
  این جشنواره برای اولین بار در یزد برگزار شد ولی با این حال بسیار پربار بود. داوری شما هم بسیار خوب بود. بعد از این جشنواره رادیو bbc با وحید کاظمی نویسنده gameprogarmmer مصاحبه کرده که به زودی لینک اون روی سایت bbc قرار می‌گیره. من فکر می‌کنم این جشنواره می‌تونه در روند کاری بسیاری از شرکت‌کنندگان و بخصوص برندگان تأثیر داشته باشه. وحید که هنوز یک هفته از جشنواره نگذشته نتیجه‌اش را دید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید