ایجاد فروشگاه الکترونیکی واقعی

E Shopقبل از هر چیزی بگویم که کاربرد این یادداشت در حوزه ایران است. پس برویم سراغ اصل ماجرا. عبارت «تجارت الکترونیک» را کم و بیش شنده‌ایم و البته این روزها بیشتر می‌شنویم. کم‌کم زمزمه‌هایی به گوشمان می‌رسد که می‌توان روی اینترنت قبوض برق، آب و تلفن را پرداخت کرد و واقعاً هم می‌توان. بانک تجارت شعبه ۲۴ ساعته الکترونیکی خود را افتتاح می‌کند. بانک‌های سامان و پارسیان مدت‌ها است که بانکداری الکترونیک را در دستور کار خود قرار داده‌اند و برای فرهنگ‌سازی آن تلاش می‌کنند. اما بگذارید ببینیم برای این که یک فروشگاه الکترونیکی داشته باشیم، چه می‌توانیم بکنیم؟
خب یکی از راه‌ها این است که یک برنامه فروشگاه الکترونیکی بنویسیم. راه دوم این است که بدهیم این برنامه را برایمان بنویسند. راه سوم این که توی اینترنت بگردیم و یک برنامه فروشگاه الکترونیکی کُدباز (Open Source) پیدا کنیم و روی هوستمان نصبش کنیم و الخ. این راه آخری از همه راه‌های دیگر کم‌هزینه‌تر است اما مشکل این‌جا است که باید برای اتصال به سیستم پستی کشور (برای حمل و نقل کالاهای فروخته‌شده) و سیستم بانکی کشور (برای انتقال پول) جداگانه اقدام کرده و درگیر شویم.
اما راه‌حل بهینه چیست؟
برای این‌که یک فروشگاه داشته باشیم که به راحتی به شبکه پستی و بانکی کشور متصل شود یک انتخاب مناسب وجود دارد.


بگذارید هزینه‌های فروشگاه داشتن با این روش را برایتان با جزئیات شرح دهم.
هزینه ایجاد فروشگاه (سالانه):
۱- مدل پایه
مشخصات:
سقف تعداد کالاها: ۲۵۰ نوع، ثبت دامنه (com/net/org): رایگان، فضای میزبانی (هوستینگ): نامحدود فضا و رایگان، فضای ایمیل: ۱۰ مگابایت و رایگان
هزینه راه‌اندازی:
سال اول: ۱۵۰ هزار تومان، سال دوم به بعد: ۱۰۰ هزار تومان
۲- مدل پیشرفته
مشخصات:
سقف تعداد کالاها: ۱۰۰۰ نوع، ثبت دامنه (com/net/org): رایگان، فضای میزبانی (هوستینگ): نامحدود فضا و رایگان، فضای ایمیل: ۵۰ مگابایت و رایگان
هزینه راه‌اندازی:
سال اول: ۲۵۰ هزار تومان، سال دوم به بعد: ۲۰۰ هزار تومان
۲- مدل حرفه‌ای
مشخصات:
سقف تعداد کالاها: نامحدود، ثبت دامنه (com/net/org): رایگان، فضای میزبانی (هوستینگ): نامحدود فضا و رایگان، فضای ایمیل: ۱۰۰ مگابایت و رایگان
هزینه راه‌اندازی:
سال اول: ۴۵۰ هزار تومان، سال دوم به بعد: ۳۰۰ هزار تومان
هزینه انتقال آنلاین پول
فروشگاه‌هایی که می‌خواهند کالاهای خود را به صورت آنلاین به فروش برسانند باید حساب Merchant ریالی داشته باشند. بانک بابت هر خرید آنلاین، ۵٫۴ درصد از قیمت کالا را کم کرده و پول را در کمتر از ۳ روز به حساب شما منتقل می‌کند. هزینه سالانه برای افتتاح چنین حسابی ۵۰ هزار تومان است. افتتاح حساب Merchant ارزی در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.
هزینه اتصال به سیستم توزیع پست
برای ایجاد این اتصال هزینه‌ای معادل ۵۰ هزار تومان سالانه دریافت می‌گردد. پست به ازاری هر فروش مبلغ ۳۰۰ تومان کم کرده و مبلغ باقی‌مانده را حداقل ۱۵ روز بعد به حساب شما واریز می‌کند.
تا کنون بش از ۲۰۰ فروشگاه ایرانی از این سیستم استفاده کرده‌اند. با این روش شما می‌توانید در کمتر از ۲۴ ساعت (زمان ثبت دامنه) فروشگاه خود را افتتاح کنید یا حتی قبل از خرید آن را تست کنید. اگر علاقه‌مند شدید، تماس بگیرید. با کجا؟ با این ایمیل:
niimaa [at] gmail [dot] com

2 دیدگاه دربارهٔ «ایجاد فروشگاه الکترونیکی واقعی;

  1. سلام
    گفته بودید ۱ ماه اول فروشگاه رایگانه؟ چجوری می‌تونم یه فروشگاه داشته باشم؟
    با تشکر
    نیما: در حال حاضر اطلاعات به‌روزی در این زمینه ندارم. این نوشته مربوط به مدت‌ها پیش است و اطلاعات جدید را می‌توانید از طریق خودشان کسب کنید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید