بیانیه جمعی از کاریکاتوریست‌های ایران

Mana Neyestani, by: Nikahang Kosarماجرایی که در پی انتشار کاریکاتوری در روزنامه ایران «جمعه» به وقوع پیوست نگرانی‌های زیادی را در میان هنرمندان کاریکاتورست ایران ایجاد کرده است. اعتراضات اولیه صورت گرفته از سوی هموطنان آذری‌زبان‌مان قابل درک است اما ماجرا در حال ورود به ابعاد تازه‌ای است که موجب نگرانی است. کارتونیست «ایران جمعه» در حالی ساعات بازداشت خود را سپری می‌کند که در روزهای اخیر، سهوی بودن کار خود را بارها اعلام کرده و از هموطنان آذری‌زبان عذرخواهی نموده بود. در این راستا، روزنامه ایران نیز تاوان انتشار کاریکاتور را پرداخته و در توقیف موقت به سر می‌برد. به نظر می‌رسد حال که تمامی اقدامات لازم قانونی در رابطه با این ماجرا از سوی مسؤولان مربوطه انجام گرفته، ادامه برخی اعتراضات داخلی، جز ضربه زدن به وحدت ملی و ایجاد تفرقه‌های قومیتی نیست. به نظر می‌رسد برخی سودجویان داخلی سوار بر موج‌های اولیه واکنش‌ها شده و آن را به سمت اهدافی دیگر هدایت می‌کنند. ما جمعی از کارتونیست‌های فعال ایرانی ضمن آن که معتقدیم اقدام کارتونیست ایران جمعه می‌توانسته با تدبیر بیشتری صورت بگیرد و با تأکید بر شناختی که از سلامت نفس و عدم سوءنیت نامبرده داریم از کلیه هموطنان عزیز آذری‌زبان‌مان می‌خواهم تا سعه صدر و آرامش بیشتری از خود نشان دهند تا در فضای آرام، این ماجرا خاتمه یابد.
داود احمدی مونس (آرون)، بهرام ارجمندنیا، بهزاد باشو، سعید بهداد، حمیدرضا پورنصیری، یحیی تدین، نیما جمالی، بزرگمهر حسین‌پور، هادی حیدری، ساسان خادم، سهیل دانش‌اشراقی، امیرحسن داودی، علی درخشی، محمدرضا دوست‌محمدی، علی رادمند، جمال رحمتی، کیوان زرگری، مسعود شجاعی طباطبایی، داوود شهیدی، حسن صافی، محمدرفیع ‌ضیایی، سلمان طاهری، بهمن عبدی، پیمان عدالتی، جواد علیزاده، داوود کاظمی، حسن کرم‌زاده، مهدی کرم‌زاده، فرید مرتضوی، علی مریخی، فیروزه مظفری، امین مویدی، مسعود مهرابی، محسن نور‌نجفی، توکا نیستانی، علی هاشمی شهرکی

5 دیدگاه دربارهٔ «بیانیه جمعی از کاریکاتوریست‌های ایران;

 1. سلام دوست من
  یکی این اق نیما را ببرد و بگوید فرق وبلاگ و وب سایت چیست جدی دارم به علم این نیما جان شک می‌کنم شما وبلاگی محتوای شما هم وبلاگی است تازه صفحه اینترنتی که بهره می‌برید سرویس میهن بلاگ سرویس وبلاگه آق نیما اگر گل کاشته دیگه آبش نده بیش از این پیش اینو و اون منو شرمنده نکنه
  بستا وبلاگ است مثل وبلاگ گوگل مث وبلاگ مایکروسافت مث وبلاگ زن نوشت مث وبلاگ عصیان مث هر وبلاگی دیگه. غنی بودن وبلاگ اونو در حد سایت نمیاره وبلاگ یک وب سایته با ویزگی های خاص که اون در وبلاگ بستا نمود داره اما چون خیلی پرمحتوی بودید وب سایتی وای خدای من انسان توجیه می کنه تا این حد وای نیما خان فکر کنم وقت کرده باشه وبلاگ بستا رو روز جشنواره دیده باشه یادته می‌گفت جاتونو بامن عوض کنید روز جشنواره اگر با من عوض کرده بود بستا ، دریا بندر کشتی و شایدهم اویلر برنده بودند.
  یکی این آقا نیما رو ببره پیش یه متخصص آی تی تا فرق وبلاگ و وب‌سایت رو شرح بده تا نگن مریمی وبلاگه اما بستا چون پرمتحوی است ……. یکی به داد اق نیما ما برسه
  نیما: آقا جان شما چرا از طرف من می‌بُری و می‌دوزی؟ من کی گفتم بتسا سایته؟ یا کی گفتم دریا بندر، کشتی سایته؟ هر دوی این‌ها وبلاگ هستند. در ثانی شما اگه از برنده نشدن این ها ناراحتی، اون بالا که رفته بودید برای دریافت جایزه، می‌رفتید و جایزه رو همون جا تقدیم می‌کردید به وبلاگ‌هایی که محق‌تر می‌دونستیدشون. این مسأله بارها در جشنواره‌های مختلف اتفاق افتاده. ضمن این که شما مدعی هستید این وبلاگ را خوانده‌اید در حالی که هنوز نام آن را غلط می‌نویسید. دوست عزیز وبلاگ مورد نظر شما بتسا است نه بستا. دقت کنید. نگران من هم نباشید. به اندازه کافی فرق بین وبلاگ و وب‌سایت را می‌دانم. راستی من از سرویس میهن‌بلاگ استفاده نمی‌کنم. سایت را با مووبل‌تایپ طراحی کرده‌ام و میهن بلاگ هم همین کار را کرده اما برای سرویس دادن به وبلاگ‌های تحت نام خودش نه برای من. کمی هم در این زمینه مطالعه کنید. فوروم پرشین تولز برای شروع بد نیست. مطالب دیگری هم مطرح کرده بودید که پاسخ دادم. اما چیزی درباره وابستگی حزبی نگفتید. برای این اتهامات باید توضیح می‌دادید که ندادید.
  یکی این دوست عزیز ما را ببرد پیش یک منتقد تا فرق انتقاد و بهانه‌گیری را شرح دهد.
  برای بار آخر می‌گویم. داوری یک امر سلیقه‌ای است. سلیقه من هم این بود که دیدید. برای دوستانی که انتخاب شده و نشده‌اند جداگانه توضیح داده‌ام. اما متأسفانه برای شما که انتخاب شدید، مجدداً توضیح نمی‌دهم. داوری تمام شد. شما هم اگر فکر می‌کنید که دارید انتقاد می‌کنید، من این را انتقاد نمی‌دانم. بنابراین به این بازی ادامه نمی‌دهم. تمام.

  پاسخ
 2. سلام
  نمی دانم بعد از اینکه یه اشتباهی رخ می ده ، تاوان اون رو چه کسانی باید پرداخت کنن. و جالب تر اینجاست که می گیم داوری تمام شد. ساکت. همینی یه که هست.
  ما قصدمون این بود که واقعا اگه اینقدر وبلاگ بدی داریم که لایق انتخاب شدن نداره ، حداقل مشکلاتمون رو که انتخاب نشدیم (و حقمون هم هست که بدونیم) را داشته باشیم و در جهت کارها و اهداف خودمون محکم تر و بهتر و بی عیب حرکت کنیم. ولی با جوابی که روبرو می شیم اینه که شما سایت هستید. نه وبلاگ.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید