سرزمین دریا یا Sealand کجاست؟

Sealand Armچه کسی فکر می‌کند که کشوری با ۵۵۰ متر مربع مساحت وجود نداشته باشد؟ خانه‌اش ویران باد!
در آب‌های اطراف انگلستان، یک کشور با همین مشخصات وجود دارد و حکومتش هم پادشاهی است. برای خودش سرود ملی، واحد پول، تمبر و پرچم رسمی هم دارد که یعنی خیلی هم مهم است. تاریخچه تشکیل چنین جایی کلی برای خودش بانمک است.
طی جنگ جهانی دوم، یعنی بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ میلادی، بریانیا یک جزیره مصنوعی در ده کیلومتری آب‌های دریای شمال بنا کرد. این جزیره با رادار، تسلیحات نظامی سنگین و حدود دویست سرباز تجهیز شد. وظیفه جزیره و ساکنانش این بود که به کاروان‌های دریایی آسیب‌دیده کمک‌رسانی کرده و از بخش‌هایی از خاک بریتانیا محافظت کنند.
پس از پایان یافتن درگیری‌ها، این جزیره توسط نیروهای انگلیس تخلیه و متروک شد. زمستان ۱۹۶۶ یک خانواده انگلیسی به آنجا نقل مکان و ادعای مالکیت کرد و چون جزیره در آب‌های آزاد واقع بود، در دوم سپتامبر ۱۹۶۷ آنجا را کشور اعلام و برای خودش پرچم و سرود و لوازم کشورداری دیگری از این قبیل دست و پا کرد. از آنجایی که حکومت پادشاهی هم برای خودش کلی جذابیت دارد، آقایی که تا قبل از این پدی روی بتس Paddy Roy Bates اسمشان بود، به پرنس روی اول تغییر نام دادند و خلاصه حالی به حولی. به هر حال در به رسمیت شناختن این کشور، کلی حرف و حدیث بن دول اروپایی وجود داشت و دارد که می‌توانید مفصل درباره‌اش جست‌وجو کنید. فقط همین را بدانید که این کشور جنگ‌هایی هم برای استقلال خودش داشته است که در تاریخ این کشور ثبت شده است. ناگفته نماند که تلاش‌های این خانواده سمج تا حدود زیادی نتیجه داده و وکلا اعلام کرده‌اند که این کشور تمام قوانین و لوازم یک ایالت مستقل را دارا است و به همین دلیل این کشور نیم هزارم کیلومتر مربعی کم‌کم توسط کشورهای دیگر پذیرفته می‌شود.
سایت رسمی دولت سی‌لند را می‌تواند اینجا ببینید و همچنین اطلاعات بیشتر را می‌توانید در ویکی‌پدیا بخوانید. این هم یک عکس با کیفیت از این کشور و به عنوان حسن ختام، موقعیت جغرافیایی سی‌لند را ببینید:

Sealand Map

8 دیدگاه دربارهٔ «سرزمین دریا یا Sealand کجاست؟;

 1. سلام، خیلی جالب بود و ممنون. فقط فکر می‌کنم یک اشتباه کوچک پیش اومده. ۵۵۰ متر مربع برابر نیم هزارم کیلومتر مربع هست.
  نیما: ممنون از تذکرت. حق با توست. اصلاحش می‌کنم.

  پاسخ
 2. چه جالب بود.هر چی توی گوگل و مایکروسافت و یاهو مپ گشتم پیدایش نکردم. نکنه ملکه انگلستان گفته سیلند باید از صفحه روزگار محو شود؟! توی گوگل مپ پیدا کردی لینکش را بگذار.مرسی
  نیما: مشخصات دقیق جغرافیایی این کشور هست توی ویکی پدیا. می‌تونی به گوگل مپ یا گوگل ارث مشخصات طول و عرضش رو بدی و ببینیش.

  پاسخ
 3. ۵۵۰ مترمربع که چیزی نیست. انگلیسی جماعت رو ول کنی٬ یه ماژیک برمی‌دارن دور خودشون یه دایره می‌کشن و می‌گن مال ماست. آقایون و خانومای محترم به نظرشون خیلی طبیعیه که یه کشور اندازه باغ عموم اینا استقلال داشته باشه٬ اون وقت هند و آفریقای جنوبی و استرالیا و هنگ کنگ و هزار مستعمره دیگه کشتن خودشون رو تا استقلال گرفتن. تف به این سیاست.

  پاسخ
 4. جالب بود پسر خوب اما همونی که گفتم در باره‌ی موضوعات مورد علاقه‌ی من از عالم معنا بنویس هر چند نمی‌دونی.
  نیما: کار رو باید سپرد دست کاردان. من از عالم معنا در حد یه انگشتونه هم برنداشتم.

  پاسخ
 5. خیلی خوب می‌نویسی.
  این مطلبت در مورد سی‌لند خیلی برام جالب بود.
  راستی من به شما لینک دادم اگه ممکنه شما هم لینک منو بذار. سرفراز می‌فرمائین سر بزنین.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید