عشق سال‌های وب

OneWebDayدر داستان‌ها و فیلم‌های تخیلی می‌بینیم که اینترنت در برابر تمام وقایع ناگوار و اتفاقاتی چون انفجارهای اتمی مقاومت می‌کند. این در حالی است که هنوز یک روز به افتخار وب در نظر نگرفته‌ایم. اما امسال یک بلاگر به نام سوزان کراوفورد تصمیم جدیدی گرفته است. از دید او وب ارزش جشن گرفتن را دارد. «یک روز وبی» روزی از سال است که هر فرد در دنیای فیزیکی می‌تواند به بهانه وب و مسائلی از قبیل افراد، سازمان‌ها و اجتماعات مرتبط، آن را جشن بگیرد.
او می‌گوید به مانند روز جهانی زمین تصمیم گرفتیم که این روز را هم جشن بگیریم. ما طرفدار جشنم. جشنی با شعار همیاری، ارتباطات، خلاقیت و آزادی. با این کار شاید در انتهای آن روز، وب کمی بهتر از قبل باشد و ما بتوانیم ارتباط شفاف‌تری با هم برقرار کنیم. سوزان درد بشر را بیگانگی می‌داند و کلید حل این مشکل را ایجاد ارتباط.
روز جهانی وب ۲۲ سپتامبر هر سال است و از امسال یعنی سال ۲۰۰۶ آغاز می‌شود. شما هم اگر راجع به این روز در وبلاگ یا سایتتان بنویسید یا لوگوی آن را در سایتتان تعبیه کنید، در سایت اختصاصی روز وب معرفی می‌شود.
مادر سوزان می‌گوید: ما در روز جهانی زمین می‌توانیم یک درخت بکاریم. اما برای روز جهانی وب چه می‌توان کرد.


گروه‌های متعدد می‌توانند به بهانه‌های مختلف و به شیوه خودشان این روز را جشن بگیرند. به عبارتی دیگر، این جشن می‌تواند صور مختلفی از کارهای مفید باشد. شاید بخواهد یک کلینیک آنلاین راه‌اندازی کنید یا به یک سایت کمک کنید تا راه‌اندازی شود. شاید شما درباره محله‌تان داستان‌های تاریخی و مستند جمع‌آوری کرده و روی وب منتشر کنید. شاید هم یک گالری آنلاین باز کنید تا هر کسی در آن یک پیکسل باشد و شاید ۵ وبلاگ جالب را از سراسر دنیا یافته و به دیگران معرفی کنید.
در سایت این جشن یک امکان جالب هم برای مردم در نظر گرفته شده و آن ایجاد محیطی به شکل ویکی برای راه‌اندازی پروژه‌های مشابه است. این پروژه‌ها در نوع خود جالب هستند. عناوینی چون:
نمایش تصاویر سایت فلیکر از روز جهانی وب، گردآوری مجموعه تاریخ شفاهی وب که در زندگی من تغییر ایجاد کرد، چگونه به صورت آنلاین کار پیدا کردم، چگونه دوستان آنلاین پیدا کردم، وب از نظر من به چه معنی است، چگونه کارم را آنلاین انجام می‌دهم، به مادربزرگتان وبلاگ‌نوسی یاد دهید، به شهردارتان وبلاگ‌نویسی یاد دهید، شهری را سیم‌کشی کرده یا یک شبکه بی‌سیم ایجاد کند، یک وب‌سایت برای کلوب، مدرسه یا دانشگاهتان بسازید، برای همسایه‌تان یک مدخل در ویکی‌پدیا ایجاد کند، ایمیل همسایه‌هایتان را پیدا کرده و یک فهرست از ایمیل آنها ایجاد کنید، شرکت‌ها: یک ملاقات مجازی برای کارمندانتان حول محور کار در خانه ترتیب دهد، کارمندان: به رئیستان کار با مسنجر را یاد دهید، والدین: از فرزندتان کار با مسنجر را یاد بگیرید، پزشکان: به بیمارانتان خوددرمانی از وب را آموزش دهید، کتابخانه‌ها و مدارس: دوره‌های آموزشی ساخت سایت بگذارید و…
البته برای بزرگداشت این روز پیشنهادهای دیگری هم مطرح می‌شود. دیوید اسنبرگ معتقد است در این روز باید در تلویزیون‌های غول‌پیکر میادین بزرگ شهر چند ثانیه‌ای اطلاع‌رسانی کرد. مری راندل هم می‌گوید شبکه ام تی وی می‌تواند در این رابطه کمک‌هایی کند. هر چند به نظر می‌رسد اجرای چنین تغییراتی حمایت قوی ارگان‌های دولتی را می‌طلبد اما قدرت وب را دست کم نگیرید. هر چیزی با این رسانه قابل دسترس است.
این برنامه با اینکه از طرف سازمان‌های زیادی مورد حمایت قرار گرفته، سایتی غیرانتفاعی بوده و تنها هدف آن برگزاری یک جشن خوب در سراسر دنیاست.
هم اکنون یک فراخوان جهانی در پیش است. برای آن که هر یک سهم خود را در بزرگداشت این روز بپردازیم، از آن حمایت کنیم.

1 دیدگاه دربارهٔ «عشق سال‌های وب;

دیدگاهتان را بنویسید