هرزه‌پرانی از جی‌میل

Gmailاین جی‌میل برای خودش جانوری هست‌ها! این ترفند را خیلی وقت بود که می‌خواستم اینجا بنویسم، اما به قولی حسش نبود تا الآن که می‌بینید.
شما برای خودتان یک حساب کاربری جی‌میل دارید و کلی هم خوش به حالتان است. اما بدانید و آگاه باشید که شما N تا حساب جی‌میل دارید و خودتان بی‌خبرید. آدرس‌پلاس امکانی است که در جی‌میل موجود است. بگذارید با یک مثال برویم و ببینیم این که گفتم یعنی چه. فرض کنید ایمیل من [email protected] باشد (البته این ایمیل من نیست اما فرض کنید دیگر، جانتان که در نمی‌رود با فرض کردن). حالا من می‌توانم یک عدد + را به اکانتم اضافه کنم و دنبالش هر چه که می‌خواهم بنویسم. مثلاً بنویسم [email protected] و هر جای که می‌خواهم ایمیل کاری بدهم این را وارد کنم یا مثلاً بنویسم [email protected] و در خبرنامه بی‌بی‌سی با این ایمیل عضو شوم. همه ایمیل‌های ارسالی با این آدرس‌ها به میل‌باکس من در اکانت [email protected] وارد می‌شود. حالا این کار چه فایده‌ای دارد؟
جانم بگوید برایتان که خیلی فایده دارد. این که می‌گویم خیلی یعنی این که اولاً من می‌توانم با استفاده از امکانات دگر جی‌میل ایمیل‌هایم را فیلتر کنم و هر کدام را بفرستم در یک برچسب خاص. برای ساختن فیلتر و ارسال آن به یک برچسب خاص به Settings->Filters بروید. پس خاصیت اول این بازی با آدرس، ارسال خودکار ایمیل‌ها به موضوع‌بندی و برچسب مرتبطشان است.
اما من خاصیت دوم این کار را بیشتر دوست دارم. وقتی می‌خواهید در سایتی عضو شوید، خیلی وقت‌ها سایت مورد نظر ادعا می‌کند که اطلاعات شما محفوظ می‌ماند و در اختیار سایت‌های دیگر قرار نمی‌گیرد. اما در واقع اینطور هم نیست. شما چند روز بعد از این که ایمیل جدیدی ساختید، می‌بینید که مورد حمله انواع هرزنامه و اسپم قرار گرفته‌اید. یکی از علت‌هایش این است که ایمیل شما به ارسال‌کنندگان هرزنامه فروخته شده است. حالا اگر شما یک ایمیل بسازید مانند [email protected] و در سایت bilbilak.net عضو شوید و بعد از چند وقت از سایت cholmangs.org برایتان ایمیلی به [email protected] ارسال شود، چه می‌شود؟ می‌فهمید که سایت بیل‌بیلک دات نت ایمیل‌تان را به سایت چُل‌منگز دات ارگ فروخته است و وقتش هست که حالا هر دویشان را بکنید توی قوطی.

16 دیدگاه دربارهٔ «هرزه‌پرانی از جی‌میل;

 1. هوم. روحم هم از وجود چنین سرویسی خبر نداشت. واقعاً ممنون. اما قطعاً می‌شه این بیل‌بیلک رو محکوم کرد؟ حالا اگه چلمنگز یه email harvester داشته باشه چی؟ خوب٬ فرض کنیم [email protected] رو فقط به بیل‌بیلک داده باشیم. امکان نداره اسپم‌های شخم زن که اسپم فیلترها رو به سلامتی رد کردن٬ وارد یکی از برچسب‌ها بشن؟ می‌بخشید که امتحان نکرده جواب حاضر و آماده می‌خوام. ولی از این جور چیزها زیاد سر در نمیارم. یعنی می‌شه یه اسپم٬ برچسب‌ها رو بخونه و خودش رو وارد زیرشاخه‌ها کنه؟
  راستی اگه حوصله‌ی ملانقطه‌ای بازی‌های بچه ننه‌ها رو داری و اگه هنوز بیماری ویرایشت باهاته٬ گمونم توی لینکدونیت٬ webwag اشتباه تایپی داره. ولی باید چیز خیلی جالبی باشه. باز هم ممنون.
  راستی حرف بیماری ویرایش شد٬ ایها الناس به هوش باشید که اوضاع خیلی بوداره. توی اون پست قبلی٬ من می‌خواستم بنویسم «با آدم‌های مهم نپریدی» به خدا! البته دویچه وله گمونم مال آدم حسابی‌ها باشه. پس چندان هم بی‌ربط نگفتی. موفق باشی:)
  نیما: خب grabberها همون برنامه‌هایی هستند که دنبال ایمیل‌ها می‌گردن. یعنی اگه آدرس این صفحه رو بهشون بدی اول می‌شینن و سر فرصت ایمیل‌ها رو از باقی متن سوا می‌کنن و بعد که فارغ شدن به سلامتی، می‌رن سراغ لینک‌های دیگه این صفحه یعنی وبلاگ‌های دیگه و اونجا رو هم شخم می‌زنن. من توی متنم نوشتم «یکی از علت‌هایش این است» یعنی این که هجوم هرزنامه‌ها می‌تونه علل دیگه‌ای هم داشته باشه. دوم من می‌میرم واسه ملانقطه بازی. مرسی. اصلاحش می‌کنم. این مسابقه هم مثل مسابقات دیگه هست که شرکت در اون برای عموم آزاده. برای دایی و خاله و عمه هم ایضاً. سخت نگیر خبری نیست.

  پاسخ
 2. من تازه با بیبیلاگ شما آشنا شدم. بسیار زیبا و شیوا و قشنگ و آموزنده می‌نویسید . وبلاگ شما بسیار تخصصی است و خیلی آموزنده و سبز.
  نظرتان در مورد تبادل کلیک‌گاه چیه؟ به جون خودم من روزی ۱۰۰۰۰۰ تا خواننده دارم و اگر به شما کلیدگاه بدهم شما هم یه عالم خواننده‌ی جدید خواهید داشت. پس شما هم به من کلیک‌گاه بدهید تا بی‌حساب شویم.
  به روزم. به من سر بزن. کامنتم بذاریا. آفرین.
  نیما: نازلی جان. من هم نات آنلی به روزم بات آلسو به شبم. پس با هم بی‌حسابیم. اما اونی که باید بفهمه، می‌فهمه به نظرت؟

  پاسخ
 3. نیما!!! یادت رفت بنویسی که سیستم اسپم جی‌میل احمق‌ترین سیستم انیترنتی هست! از اسپم‌هایی که به جی‌میلم میاد متنفرم.
  نیما: قرار نشد فحش ناموسی بدی‌ها. جی‌میل خیلی هم جیگره. اون اسپم‌ها هم از جی‌میلت متنفرن. زکی.

  پاسخ
 4. سلام نیما جان. یک مدتیه که می‌خواهم این موضوع رو بهت بگم؛ به نظرم این که رنگ متن‌هایی که لینک می شن، با بقیه متن‌ها هیچ فرقی نداره (یا تفاوت خیلی کمی داره) یه جوریه! یعنی بازدیدکننده با یک نگاه نمی‌فهمه که توی این متن کجاهاش لینکه! همین. این مطلبت هم جالب بود 😉
  نیما: ممنونم امیر جان. سعی می کنم یه کم دیگه تغییر بدم توی رنگش.

  پاسخ
 5. من این رو قبلاً یه جای دیگه هم خونده بودم ولی حقیقتش می‌ترسم ازش استفاده کنم. دلیلشم اینه که اگر این قضیه فراگیر بشه و خیلی‌ها این کار رو بکنن آقایون خدا نیامرز اسپمر میان یه اسکریپت کوچولو می‌نویسن که توی آدرس ایمیل رو بگرده و بعدش یه علامت به علاوه و دومین گوگل پیدا کنه بعدش خیلی راحت بگه قبل به علاوه رو بردار و آدرس اصلی ایمیل به دست میاد و حالا بیا درستش کن.
  بیش از ۷۵ درصد ترافیک ایمیلی روی اینترنت از آن اسپمهاست و پدر سرورها رو در آوردن. جالبه که هنوز هیچ راه حل مناسبی هم براش پیدا نکردن. صرف اینکه شما ایمیل اسپمت بره توی آشغال‌دونیت برای راحتی کاربره ولی اون سرور بدبخت همچنان باید اینا رو این ور و اون ور کنه.
  نیما: خب آره. اما لااقل می‌شه اینجوری اسپمرها رو ردگیری کرد و کار رو به شکایت کشوند. گرچه مشکلات اسکریپت‌نویسی که گفتی همچنان باقیه.

  پاسخ
 6. خیلی روش مؤثری نیست. کافیه یه spammer برنامه‌ای چند خطی بنویسه که توی email های از نوع Gmail، هر چیزی که بعد از علامت + دید رو ignore کنه. یعنی خیلی راحت [email protected] تبدیل میشه به [email protected].
  نیما: باهات موافقم. همین رو پژمان هم گفت. اما خب این هم یه روش کوچولوئه دیگه. کاچی به از هیچی!

  پاسخ
 7. گروه اندیشه ایرانی به صورتی تلاشی خودجوش توسط جمعی از دانشجویان و اساتید ایرانی داخل و خارج از کشور در جهت تسهیل دستیابی دانشجویان و محققان ایرانی به منابع علمی آنلاین شکل گرفته است. لطفاً علاوه بر پیوستن به گروه اندیشه ایرانی با اطلاع‌رسانی در مورد آن در وب سایت (وبگاه)، وبلاگ (وب نوشت) خود و یا از طریق ایمیل، شما نیز در مسیر تحقق اهداف این طرح گام بردارید.

  پاسخ
 8. سلام نیما جان یه سوال چطوری می‌تونم اکانت جی‌میل خودم رو کامل از بین ببرم چون نمی‌دونم چه جوریه من و پسر عموم چون اسمامون کاملاً شبیه همه با وجودی که اکانت گوگلمون با هم فرق داره ایمیل‌های من می‌ره تو باکس اون خودم واقعاً تعجب کردم می‌خوام از شرش خلاص بشم کمکم کن.
  نیما: اینم جوابت:
  http://www.wikihow.com/Delete-a-Google-or-Gmail-Account

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید