رفتن به نوشته‌ها

Ahmadinejad On Time

Ahmadinejadمجله تایم یک هفته‌نامه معروف آمریکایی است که از سال ۱۹۲۳ منتشر می‌شود و همواره به خاطر حاشیه قرمز رنگ خود معروف بوده است. [+] این حاشیه قرمز تنها یک بار و آن هم به مناسبت یازدهم سپتامبر به رنگ سیاه تغییر یافت. تصویر روی جلد این هفته‌نامه از دیرباز مورد توجه واقع شده و تایم از سال ۱۹۲۷ هم چهره سال معرفی می‌کند. انتخاب نهایى بر عهده دبیران این نشریه هفتگى است که از طریق مشاوره با خبرنگاران و گزارشگران ارشد خود به این انتخاب می‌رسند. در این انتخاب، چهره فردى براى جلد آخرین شماره سال تایم انتخاب مى‌شود که بیشترین تأثیر را بر اخبار و زندگى انسان‌ها اعم از مثبت یا منفی گذاشته باشد. به عنوان مثال سال ۱۹۳۸ چهره هیتلر و در سال ۱۹۳۹ و سال ۱۹۴۲ چهره استالین بر روى جلد تایم نقش بست. [+] این مجله در مواردی هم موضوعاتی متنوع را به روی جلد برده و مثلاً چندی پیش روی جلد تایم، اعضای تیم گوگل جا خوش کردند. [+]
روی جلد این هفته مجله تایم، به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور فعلی ایران اختصاص یافته است که حاوی مقاله و گفت‌وگوی با او (لینک ترجمه) است.
از لحاظ آماری تا کنون هفده بار شخصیت‌های ایرانی به روی جلد مجله تایم رفته‌اند. از این میان پنج بار آیت‌الله خمینی، پنج بار محمدرضا شاه پهلوی، سه بار رضا شاه پهلوی، دو بار محمد مصدق، یک بار علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی به همراه رونالد ریگان و این بار هم محمود احمدی‌نژاد روی جلد رفته‌اند و یک بار آیت‌الله خمنی و یک بار هم محمد مصدق مرد سال تایم شدند.
روجلدهای مربوط به شخصیت‌های ایرانی را می‌توانید در دنباله این مطلب مشاهده کنید. برای بزرگ‌نمایی هر جلد روی آن کلیک کند.
پ.ن: اگر بحث‌های توی نظرات را دنبال کنید می‌بینید که صحبت از یک مجله دیگر تایم است که روی جلدش علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی بود. تصویر این جلد را به کمک سینا یافتم.

پ.ن: دوست عزیزم سینا تابش به موضوعی اشاره کرد که لازم دیدم به این متن افزوده بشه. گویا تصویر دیگری هم از علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی روی جلد تایم موجوده با عنوان بازگشت رفسنجانی یا The return of Rafsanjani که می‌تونید اینجا مشاهده کیند. من یه بررسی کردم و متأسفانه در بخش جست‌وجوی سایت تایم بر اساس این تیتر هچ پاسخی به دست نیاوردم. چیزی که هست اینه که تایم نسخه‌های متعددی رو در بخش‌های مختلف دنیا منتشر می‌کنه. مثلاً نسخه اروپا و کانادا در بسیاری مواقع با هم متفاوت هستند و حتی تایم مخصوص کودکان هم منتشر می‌شه (چیزی در مایه‌های کیهان بچه‌ها!) و تایمی که تصویر آقای رفسنجانی روش هست، از قرار معلوم مربوط به نسخه اروپایی نیست.

منتشر شده در وبلاگ

نظر

 1. جالبه!!

 2. مطلب باحالی بود! چون اتفاقا دو ساعت پیش با بابام داشتیم راجع بهش حرف می‌زدیم!
  دلم برات تنگه عمو نیما
  چاکرت برم!

 3. آ.ن آ.ن

  از Persian Paradox تا What war with Iran would look like. بیشتر شبیه تاریخ نگار مصوره. و ما هم‌چنان کاورسازیم.

 4. نیما جان در تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۰۵ هم عکس آقای هاشمی رفسنجانی روی جلد تایم بود به همراه مصاحبه اختصاصی که باهاش داشتیم، نمیدونم چرا اینجا نذاشتی.
  نیما: دوزاریم نیفتاد سینا جان. مجله تایم ۱۳ ژوئن ۲۰۰۵ یه شماره داشت که اونجا همچین چیزی نبود.

 5. سلام
  خیلی جالب بود …
  پس احمدی نژاد علاوه بر زندگی مردم ایران روی زندگی همه مردم جهان هم تأثیر داشته!

 6. با سلام و تشکر
  محض اطلاع حضرتعالی یک بار عکس آقای خاتمی نیز بر روی جلد تایم قرار گرفت که البته لینکش را ندارم.
  نیما: متأسفانه من چنین چیزی رو پیدا نکردم. اگه سال انتشار این شماره رو می‌دونید به من بگید تا پیداش کنم. شاید روی مجله معروف دیگری بوده. مطمئن هستید که تایم بوده؟

 7. سلام، اون هفته یک اتفاقی هم توی اروپا افتاده بود که الان یادم نیست چی بود که برای نسخه اروپا اون موضوع مهم‌تر از انتخابات ایران بود ولی در نسخه های امریکا و خاورمیانه عکس رفسنجانی روی جلد رفت و تیتر The Return of Rafsanjani رو براش گذاشتیم. لینکشو هم پیدا کردم:
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1:Rafsanjani-time.jpg
  نیما: درسته سینا جان. اما جالبه که توی بخش جست‌وجوی کاورها یا جست‌وجوی کلی توی سایت مجله تایم هر چی می‌گردم چیزی پیدا نمی‌شه. با این حساب شاید این نسخه‌ای که عکس خاتمی هم روی جلدش بوده، جزو همین کاورهاست که یافت می‌نشود!

 8. مطلب جالبی بود. ممنون بابت اطلاعات و عکس‌های زیبا.
  به این مطلبتون در “بلاگ نیوز” و همچنین لینکدونی وبلاگ خودم لینکیدم.
  موفق باشی
  http://www.BlogNews.ir

 9. يزدان رضايی يزدان رضايی

  مرسی از مطلب جالبتون که عمق دید ما رو نسبت به مسائل زیاد می‌کنه…

 10. نیما جان، خیلی کار جالبی کردی… کلی با این پست حال کردم.

 11. صادق پورصباغ صادق پورصباغ

  خوب

 12. hadi hadi

  خوب بود ولی توهین به امام اصلا خوب نیست باشه.
  نیما: توهین به امام!

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.