روزنامه همشهری و لینک‌های شکسته

Broken Linkلینک شکسته چیست؟ لینک شکسته یا مُرده به لینکی در صفحات وب گفته می‌شود که به جایی ختم نمی‌شود و به عبارت ساده‌تر، صفحه مورد نظر موجود نیست و بیننده با پیام The page cannot be found روبه‌رو می‌شود. این اتفاق به ندرت به خاطر اشتباه نویسنده است. لینک شکسته بعد از سپری شدن زمان نوشتن مطلب به وجود می‌آید و اغلب به این علت است که آدرس مقصد لینک دچار اشکال شده است. این اتفاق وقتی می‌افتد که سایت مقصد لینک، دچار تغییر در طراحی یا برنامه‌نویسی می‌شود و آدرس بخش‌ها و اخبار موجود در آن تغییر می‌کند. یا این که سایت مقصد به هر دلیلی دیگر موجود نیست و مالک قبلی آن در طول زمان دومینش را تمدید نکرده است. هر دوی اینها باعث می‌شود که لینک موجود در یک نوشته قدیمی، به مقصد نرسد. به این لینک، لینک شکسته می‌گویند. زنجیری که پاره شده و شما را به مقصد نمی‌رساند. در این مواقع برای جلوگیری از ایجاد مشکل، از صفحه اختصاصی خطای ۴۰۴ استفاده می‌کنند که قبلاً درباره‌اش مفصل نوشته‌ام و حتی طرز ساخت آن را گفته‌ام. کار این صفحه این است که از سردرگمی بازدیدکننده جلوگیری می‌کند. با در اختیار قرار دادن ابزار جست‌وجوی پیشرفته به او امکان می‌دهد که مطلب مورد نظر را بیابد. با استفاده از فایل htaccess. حتی می‌توان صفحات اشتباه را به صفحات درست که آدرس جدید دارند، فوروارد کرد.
همه اینها را گفتم که برسم به سایت جدید روزنامه همشهری یا همشهری آنلاین. این روزها هر چه در سایت همشهری می‌گردم لینکی نمی‌بینم به سوی آرشیو شماره‌های قبلی روزنامه ضمن این که تمام مطالب وبلاگ یا لینکدونی که حاوی لینکی به صفحه یا مطلبی از روزنامه همشهری بودند، به لینک شکسته تبدل شده است. اتفاقی که از کادر مجرب همشهری و به خصوص دکتر شکرخواه بعید به نظر می‌رسد. مخلص کلام این که روزنامه همشهری با خارج کردن آرشیو و مطالبش از سرور، هزاران لینک شکسته ایجاد کرده است اتفاقی که یک بار دگر با تغییر آدرس خبرگزاری ایسنا از isnagency.com به isna.ir و عدم اصلاح لینک‌ها به آدرس جدید به وجود آمد و همین طور درباره خبرگزاری بسته‌شده سینا و روزنامه آسیا و ده‌ها روزنامه دیگر که بسته شدند.


پ.ن:
۱- با این که آقای دکتر شکرخواه هچ جواب و توضیحی در این زمینه ندادند، بعد از روزها گشت و گذار متوجه شدم که آرشیو همشهری هنوز روی اینترنت موجود است اما در این آدرس. اما مشکل لینک‌های شکسته همچنان به قوت خود باقی است!
۲- خوشبختانه بعد از مدت‌ها آدرس قبلی روزنامه همشهری به آدرس جدید فوروارد می‌شود و بخشی از مشکلات حل شده.
در همین زمینه:
آرشیو همشهری را نجات دهد – ابریشمچی، فارس‌تک

7 دیدگاه دربارهٔ «روزنامه همشهری و لینک‌های شکسته;

 1. آخ، نیما، داغ دلمو تازه کردی. واسه این که ببینم مطلبم چاپ شده یا نه هر روز باید برم بیرون اما قبلاً از روی سایت متوجه می‌شدم. بعد تازه به مطالب آرشیوی دسترسی داشتیم که این بعضی وقت‌ها به درد می‌خورد. همه‌ی اینها واسه اون همشهری آنلاین بی‌خاصیته. هر وقت آدرس همشهری را بزنی، می‌ره رو همشهری آنلاین.

  پاسخ
 2. اتفاقا آقای شکرخواه فقط برای اونهایی که ندیدنش آدم حرفه‌ای در زمینه وب و اینترنت به شمار می‌ره. ساعت‌ها اصرار دوستان من در مرکز انفورماتیک همشهری برای این که استاد رو قانع کنن که حداقل اجازه بده آرشیو ۱۲ گیگا بایتی همشهری روی اینترنت بمونه فایده‌ای نداشت. شاید روزانه بیشتر از ۲۰ هزار مراجعه به آرشیو ۱۰ ساله همشهری از طریق گوگل انجام می‌شد که همه اینها به خاطر بالا رفتن بازدید همشهری آنلاین که هیچ کس به اون مراجعه نمی‌کرد فدا شد و به همین راحتی میلیون‌ها صفحه آرشیو باارزش از محتوی فارسی وب از بین رفت.
  نیما: من فکر می‌کردم که این کار سهوی یا موقتی بوده با این وضعی که تو می‌گی جای تأسفه چون عمدی بوده!

  پاسخ
 3. لطفا به بیمارستان بهشتی اصفهان (بیمارستان تخصصی زنان) یک سربزنید. در بدترین حالت از لحاظ نظافت و آرامش بسر می‌برد. بیماران را در راهروها خوابانده‌اند تازه کارگران در راهروها مشغول بنایی هستند. از خانم دکتر شهشهانی رییس بیمارستان توضیح بخواهید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید