جهانگردی رایگان با باشگاه میهمان‌نوازی

The Hospitality Clubهفته‌نامه چلچراغ– سفرنامه که می‌خوانم یک جور میل غریب به سفر غلغلکم می‌دهد و به مانند یک بیماری عود می‌کند و درد سفر به سرزمین‌های دور و غریب را می‌گیرم. این درد زمانی حاد می‌شود که دوستی ماجراهای هیجان‌انگیز مسافرتش را برایم تعریف کند یا بخوانم سفرنامه‌هایی به مانند آن چه را که منصور ضابطیان می‌نویسد. هر چندگاه یک بار هم هر آنچه که ته جیبم باقی مانده است، بر می‌دارم و می‌روم تا به آنجا که اندوخته‌ام ته بکشد. جدیداً به این فکر می‌کنم که ما ایرانیان برای سفر زیاده از حد سخت می‌گیریم و به قولی سوسول بودمان بد جوری توی ذوق می‌زند. همواره به دنبال بهترین هتل‌ها پولمان را هدر می‌دهیم و در سفر بیشتر وقتمان را به خرید می‌گذرانیم. خلاصه آن که بار سفر می‌بندیم و به دورترین مکان‌ها و کشورها می‌رویم اما تنها به سرک کشیدنی بسنده می‌کنیم و نمی‌بینیم آن چه را که باید ببینیم. همه این چیزها را گفتم که ببینم اگر به شما هم به همین بیماری دچارید، راه چاره‌ای معرفی کنم.
اسپرانتیست‌ها برای رفع این مشکل، شبکه‌ای از میزبانان همزبان را در سراسر دنیا گرد هم آورده‌اند تا بتوانند هر چه بیشتر اعضای خود را با هم مرتبط کنند. این برنامه Pasporta Servo نام دارد. میزبانان بابت اقامت از شما پولی درخواست نمی‌کنند، حتی بسیاری از آنها صبحانه یا شام نیز برایتان تدارک می‌بینند. میزبانی در این برنامه الزاماً لوکس نیست. همه نوع پذیرایی وجود دارد، از خوابیدن در کیسه خواب روی کف اتاق تا حق استفاده از تمام خانه. برای استفاده از این امکان یک شرط عمده وجود دارد. شما باید اسپرانتو را یاد بگیرید. فرم درخواست به زبان اسپرانتو است، کتابچه آدرس نیز به زبان اسپرانتو است و همه میزبانان به زبان اسپرانتو صحبت می‌کنند. البته این مسأله آن قدر که به‌نظر می‌رسد بد نیست. اسپرانتو زبانی ساده است با دستور زبانی ساده و آسان، بدون استثناء، با کلماتی به‌سادگی قابل تشخیص، یعنی هر آنچه که از یک زبان دوم انتظار دارید. می‌توانید آن‌را ظرف شش ماه بیاموزید. برای رسیدن به سطح مکالمه‌ی پایه، یک ماه آموزش کافی است. (اطلاعات بیشتر)
اما اگر حال و حوصله یادگیری زبان تازه‌ای را ندارید، می‌توانید به باشگاه میهمان‌نوازی بپیوندید.


باشگاه مهمان‌نوازی چیست؟
این باشگاه تا همین الآن ۲۳۷۹۴۳ نفر عضو صمیمی در ۲۰۷ کشور دارد. این یعنی بزرگ‌ترین انجمن مهمان‌نوازان در دنیا! هدف کنونی این باشگاه این است که تعداد اعضا را به یک میلیون نفر برساند و بین افراد مختلف، بین مهمانان، میزبانان، مسافران و افراد بومی ارتباط برقرار کند. هزاران عضو باشگاه مهمان‌نوازی در سرتاسر جهان، به یکدیگر در هنگام مسافرت کمک می‌کنند. این کمک‌ها می‌تواند از قبیل مهیا کردن جایی برای خوابیدن باشد و یا نشان دادن جاهای دیدنی شهر و یا دیگر کمک‌های لازم به مسافرین. عضویت در این باشگاه مجانی است و هر کسی می‌تواند فقط با صرف یک دقیقه وقت عضو شود. اعضای باشگاه می‌توانند اطلاعاتی در مورد یکدیگر کسب کنند، به یکدیگر پیغام بفرستند و نظرات و تجاربشان را بر روی صفحه اینترنتی باشگاه بگذارند. این باشگاه از طرف داوطلبانی حمایت می‌شود که همگی به یک ایده واحد معتقدند: «با ایجاد ارتباط بین مسافران و افرادی که ساکن کشورهای مختلف هستند، می‌توانیم میان فرهنگ‌های مختلف ارتباط و درک و شناخت متقابل به وجود آورده و صلح و دوستی را در سرتاسر جهان استحکام بخشیم».
جالب است که برای پذیرایی نیاز نیست که حتماً خانه‌ای داشته باشید. هر کسی در حد بضاعت خود کمک می‌کند. شاید شما تنها بتوانید یک جای خواب، یک وعده غذا در روز به میهمانان خود بدهید یا فقط بتوانید میهمانان را به جاهای دیدنی منطقه خود ببرید و راهنمای جهانگردیشان باشید. با عضویت در این باشگاه هر گاه که به نقاط مختلف جهان مسافرت کنید با مردمی خوش برخورد ملاقات خواهید کرد و می‌توانید به رایگان از محلی برای اقامت استفاده کنید.
خوب است نه؟ نگاهی به سایت این باشگاه بیندازید تا ببینید از هر شهر چند نفر عضوند. این سایت بخش فارسی هم دارد و شما می‌بینید که مثلاً توی همین تهران یا اصفهان از هر محله چند نفر داوطلب پذیرایی از میهمان هستند و با چه امکاناتی. شاید هم هوس کرده باشید تا چند روزی را در ژوهانسبورگ، پراگ یا توکیو اقامت کنید بدون آن که هزینه خاصی بپردازید یا آن که از یک میهمان خارجی پذیرایی کنید یا گوشه و کنار شهرتان را نشانش بدهید. پس معطل نکنید و همین حالا عضو باشگاه میهمان‌نوازی شوید.

8 دیدگاه دربارهٔ «جهانگردی رایگان با باشگاه میهمان‌نوازی;

 1. چون حوصله‌ت زیاده واسه فارسی کردن این پینگلیش‌ها، من هم واسه این که تو رو سرگرم کنم کامنت طولانی پینگلیش می‌دم. چلچراغی هستی دیگه!
  اومدم تبریکات صمیمانه خودم رو بابت دریافت قورباغه طلایی به شما ابراز کنم و از خانواده متعال توفیق روزافزون شما رو بخوام. (تا حالا همچین جمله رسمی به کسی نگفته بودم. خودت رو برو بکش الان)
  D:
  Nima: ghurbaghe ke ghabele shoma ro nadare, say mikonam dafeye dige souske talayi bebaram barat.

  پاسخ
 2. سلام. واسه ثبت‌نام در این باشگاه باید اسپرانتو بلد باشی و من بیش از بیست ساله که عضوم.
  نیما: در مورد پاسسورتو سروو آره اما در دومین باشگاه نه.

  پاسخ
 3. سلام. دنبالک که اشکال داشت. لطفاً آدرس سایت رو بدین بهمون. مرسی
  نیما: دوست من. آدرس سایت که توی متن هست. کافیه روی اسم سایت کلیک کنی.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید