شما هم روزنامه‌نگاری!

You Witness Newsهفته‌نامه چلچراغ– یکی دو هفته‌ای است که یاهو نیوز این امکان را اضافه کرده است تا کاربران اینترنتی بتوانند عکس‌های خبری خود را در سایت یاهو قرار دهند. یاهو علاوه بر انتشار این تصاویر در سایت خود، آنها را خبرگزاری رویترز نیز ارائه می‌دهد تا در صورت نیاز در بخش‌های مختلف خبری از آنها استفاده شود. این بخش از یاهو «اخبار شاهدان» یا You Witness News نامیده می‌شود.
زمانی که انفجارهای معروف متروی لندن رخ داد، تنها دقایقی بعد تصاویری که از این اتفاق بر روی خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شد، آنهایی بودند که از طریق دوربین‌های دیجیتال و موبایل‌های شهروندان لندنی ضبط شده بود. اضافه کردن این امکان به یاهو نیوز، نشان‌دهنده آن است که خبرگزاری‌های حرفه‌ای بیش از پیش به پدیده «روزنامه‌نگاری شهروند» یا Citizen Journalism وابسته می‌شوند. این گامی به پیش برای شهروندانی است که تا پیش از این تنها در وبلاگ‌ها و فتوبلاگ‌های خود امکان انتشار اخبار و تصاویر را داشتند.


این عمل یاهو به نوعی هوشمندی مدیران این شرکت را در جهت همراهی با امکانات جدید وب و درخواست‌های مردم و کاربران نشان می‌دهد که در راستای خرید سایت محبوب اشتراک لینک «خوشمزه» یا del.icio.us قابل پیش‌بینی بود. با این روش یاهو خود بزرگ‌ترین برنده این معامله است تا سر خط اخبار خود را با این روش غنی‌تر و متنوع‌تر سازد.
از طرفی خبرگزاری رویترز که منبع اخبار و عکس بسیاری از خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و رسانه‌های دیگر است، برترین تصاویر ارسالی کاربران را از یاهو انتخاب، در سایت خود منتشر و در اختیار دیگر رسانه‌ها قرار می‌دهد.
اسکات مور -رئیس بخش خبر و اطلاعات گروه رسانه‌ای یاهو- عقیده دارد تولیدات کاربرانی که شاهدان عینی اتفافات به شمار می‌آیند، بیانگر این است که بسیاری از شهروندان، روزنامه‌نگاران آماتور خوبی هستند و می‌توان تولیدات، تجربیات و نوآوری‌های آنان را به بهترین نحو به کار برد.
یاهو قرار است علاوه بر بخش خبری، تولیدات کاربران در گروه‌های دیگری چون سرگرمی را تحت پوشش قرار دهد.

1 دیدگاه دربارهٔ «شما هم روزنامه‌نگاری!;

  1. برام خیلی جالبه که با پیشرفت تکنولوژی دیگه امکات تولید اطلاعات و شرکت در شکل‌گیری کالم‌های جهانی حتی برای کاربران آماتور هم مهیا شده..
    عجب دنیاییه..
    موفق باشی.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید