یک کشور، یک کافی‌نت

Turkmenistan opens first Web cafeسال‌هاست که ما توی کشور خودمان اینترنت را تجربه می‌کنیم و تقریباً همزمان با کشورهای دیگر دنیا سر و کله کافی‌نت‌ها در شهرهای بزرگ و کوچک پیدا شده است اما بد نیست بدانید عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان بعد از این همه سال افتتاح اولین کافی‌نت را جشن گرفت. تا چند ماه پیش و پیش از فوت ترکمانباشی رئیس‌جمهور قبلی ترکمنستان دسترسی به اینترنت تنها برای عده محدودی ‌مانند گروه‌های تأییدشده دولتی، سفارت‌ها، روزنامه‌نگاران معتبر خارجی و سازمان‌های بین‌المللی امکان‌پذیر بود و انتشار مطالب آنلاین مستقل با فیلترینگ دولت روبه‌رو شده بود. عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان حالا صاحب یک کافی‌نت است با تعدادی کامپیوتر محصور در کابین‌های کوچک مخصوص ور اینترنتی که در آن هیچ وب‌سایتی مسدود نخواهد شد. این کافی‌نت‌ها که برای یک ساعت استفاده از کامپیوتر چهار دلار، دریافت می‌کنند. البته در کشوری که دو سوم جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و متوسط درآمد ماهانه افراد کمتر از ۱۰۰ دلار است، معلوم نیست علاقمندان تا کی باید منتظر کاهش قیمت‌ها بمانند.


در همین زمینه:

3 دیدگاه دربارهٔ «یک کشور، یک کافی‌نت;

 1. نکته جالب در این زمینه این است که اولین کافی‌نت ترکمنستان تنها پنج دستگاه کامپیوتر متصل به اینترنت دارد. شاید ترکمنستان بسته‌ترین نظام سیاسی جهان را (در کنار کره شمالی) دارد. ترکمنباشی ارتباط نزدیکی با آقای هاشمی رفسنجانی داشت و همیشه از وی به عنوان دوست نزدیک خود یاد می‌کرد.

  پاسخ
 2. هه!
  بله دیگه. ما کلاً یه کاری رو خوب بلدیم حداقل. نمی تونیم که خودمون رو بالا بکشیم. بذار خودمون رو مقایسه کنیم با جاهایی که از ما خیلی عقب‌مونده‌تر هستن و این جوری یه کمی به خودمون افتخار کنیم!
  D:
  نیما: افتخاااااار می‌کنیـــــم!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید