یونانی‌های خوش‌تیپ، ایرانی‌های وحشی!

300 The Movieهفته‌نامه چلچراغ– هیچ دقت کرده‌اید که ما چند بار و به چند چیز اعتراض کردیم و چند بارش را موفق شدیم تا حرف خود را به کرسی بنشانیم؟ از حق اگر نگذریم خیلی از این موارد را موفق نبودیم و مدت‌ها است که برنامه خلیج فارس و ماجرای نشنال جئوگرافیک به خاطره تبدیل شده است. شاید تعدد اعتراض‌ها باعث شده که کم‌کم نسبت به آنها بی‌تفاوت شویم. چند روز پیش در وبلاگ پسر فهمیده خواندم که در یکی از آخرین پژوهش‌ها مشخص شده است که ظرفیت ما برای دل‌سوزی محدود است. برای مثال عکس یک بچه گرسنه‌ی آفریقایی بیشتر از عکس دو بچه گرسنه آفریقایی دلسوزی انسان‌ها را برمی‌انگیزد و شدت دل‌سوزی برای عکس دوتایی کمتر است. این یک تمایل روانی دردناک است.
حالا جریان یک اعتراض دیگر است که در فضای فارسی اینترنت به تدریج شکل می‌گیرد. حتماً یادتان است که نمایش فیلم «اسکندر» اولیور استون، محصول شرکت برادران وارنر و نشان دادن سیمای نامناسبی از ایرانیان اعتراض عده‌ای را برانگیخته کرد و البته تنها شکست تجاری فیلم توانست کمی از آتش خشم معترضان بکاهد. تا کمتر از دو هفته دیگر فیلم دیگری از همان شرکت فیلم‌سازی به اکران می‌رود که نمایش آنونس‌های تبلیغاتیش هم تا کنون آغازگر زمزمه‌های اعتراض بوده است.
فیلم «۳۰۰» پس از «بی‌باک» و «شهر گناه» سومین اثر سینمایی است که از روی کتاب‌های کمیک استریپ فرانک میلر ساخته می‌شود با این تفاوت که فیلم ۳۰۰ درباره جنگ‌های ایران و یونان باستان است. میلر این کمیک را با اقتباس از فیلمی به نام The 300 Spartans یا ۳۰۰ اسپارتی که در سال ۱۹۶۲ اکران شده بود، کشید و حالا از روی این کمیک، دوباره فیلمی ساخته می‌شود که مانند «شهر گناه» فریم به فریم شباهت تام با نسخه کمیک خود دارد.
داستان فیلم، جنگ ایران و یونان در میدان جنگ ترموپیل (گردنه معروفی در یونان، بین کوه اویته و خلیج مالیک) است. جایی که پادشاه اسپارتی یعنی لئونیداس ارتش ۳۰۰ نفری خود را علیه ارتش عظیم ایرانیان تجهیز کرد تا مقابل سپاه خشایارشا ایستادگی کنند اما گوژپشتی دروازه‌های شهر را به روی لشگر ایران باز می‌کند بنابر روایت هرودوت از تاریخ، این ۳۰۰ اسپارتی توانستند جلوی لشگر عظیم خشایارشا به مدت ۳ روز مقاومت کنند اما در نهایت شکست خوردند. بنا بر این روایات همین دفاع سه روزه باعث اتحاد یونانیان علیه ایرانیان و همین آغازی شد برای دموکراسی یونان و در نهایت شکست خشاریارشا در نبردهای بعدی. (چیزی شبیه شکست آلمان در نبرد استالینگراد و کسب روحیه متفقین).


«هرودوت» درکتاب ۹ جلدی خود به نام «جنگ پارسی‌ها» جزئیات جنگ‌های ایرانیان از آغاز کار تا پایان لشکرکشی خشایارشا به یونان را شرح داده است.
می‌گویند علم تاریخ با هرودوت و همین کتاب آغاز شد با این حال، تاریخدانان جدید بسیاری از ارقام ذکر شده در کتاب‌های هرودوت را اغراق‌آمیز می‌دانند اما فیلم ۳۰۰ پایه‌های داستانش را بر همین روایات بنا می‌کند.
ما نمی‌خواهیم درباره این بحث کنیم که آیا این ارقام صحیح است یا خیر. صحت این که لشگرکشی یک میلیون سپاهی و طی چنین مسیری از ایران به سمت یونان چنان ابعاد گسترده‌ای دارد که در مقیاس‌های امروزی فنون جنگی هم معقول نیست کار ما نیست. اما حتی اگر بخواهیم با یک حساب سرانگشتی می‌بینیم که این یک میلیون نفر در سه وعده غذایی روزانه خود حتی اگر بخواهند یک نان ناقابل بخورند، چند نانوا و چه مقدار آرد برای سیر کردنشان کافی است، به خوبی غیرمعقول بودن این اعداد و ارقام را درک می‌کنیم. البته تنها روایتگر این داستان هرودت است که خود یونانی است و مسلماً داستان را طوری می‌نویسد که می‌خواهد اما طبق روایت او هم فقط ۱۰۰۰ نفر از سپاه ایران به جنگ اسپارتی‌ها می‌روند.
گذشته از نکات تاریخی آزاردهنده‌ترین قسمت‌های ۳۰۰، تصویر ایرانیان است. در این فیلم سپاه ایران افرادی هستند مشابه وحشی‌ها و موجودات نفرت‌انگیز ارباب حقه‌ها یعنی «اورک‌ها». کسانی که جز کشتن نمی‌دانند و از نظر مغزی هم موجوداتی هستند در ردیف غول‌های ابله داستان‌های هری پاتر که البته در برابر ۳۰۰ نفر یونانی خوش‌تیپ و فداکار زمین‌گیر می‌شوند.
اما مسأله نگران‌کننده این است که هر گاه قدرت‌های بزرگ دنیا با کشوری دچار چالش شدند، تمام تلاش خود را برای زیر سؤال بردن تارخ و فرهنگ آن کشور صرف کردند و چه ابزاری مناسب‌تر از سینما. حتی اگر به تئوری توطئه معتقد نباشیم، در خوش‌بینانه‌ترین حالت هالیوود نشان داده که می‌تواند از موج منفی علیه یک کشور کمال استفاده را ببرد و جیب‌های صاحبان صنعت فیلم‌سازی خود را از پول آکنده سازد.
وبلاگ «ارزیابی شتاب‌زده» تحلیل جالبی از این ماجرا دارد. از نظر او کشورهای اروپایی بعد از دوره رنسانس و به دنبال آنها آمریکا در جهت هویت‌سازی همیشه خودشان را فرزندان یونان و روم مطرح کرده‌اند. تأیید این مسأله را در نام‌گذاری مجلس آمریکا (سنا) که از روم گرفته شده، نوع حکومت آمریکا (جمهوری) که از «رس-پوبلیکا» (مسأله ملی) لاتین گرفته شده، ادعای فرهنگ سیاسی آمریکا (دموکراسی) یا حکومت اقشار که نام دولت آتن بوده، می‌توان دید. امروز مسأله تبلیغات علاوه بر بعد سیاسی، بعد فرهنگی هم پیدا کرده‌اند و به ماجرای نژادپرستی در حال تبدیل به فرهنگ‌پرستی است که در این فیلم هم رد پای آن را می‌توان دید. در فیلم ۳۰۰، ایرانی‌ها فقط خودکامه و زورگو و بی‌خبر از مفاهیم آزادی نیستند بلکه دیگر انسان نیستند! یعنی علاوه بر این که فرهنگ ندارند، انسانیت هم ندارند پس دفاع در برابر این موجودات غیرانسانی کافی نیست و باید آنها را از بین برد.
این فیلم ایران را نماد دیکتاتوری و یونان را نماد دموکراسی تصویر می‌کند. به زبانی ساده‌تر داستان بر محور نبرد دائمی خیر و شر می‌چرخد. در حالی که وقتی به فرمان کوروش برده‌داری در امپراتوری پارس ممنوع شده و مردم در دینشان آزاد بودند، در یونان باستان برده‌داری به شکل گسترده‌ای رواج داشت و زنان و برده‌ها شهروند درجه دو محسوب می‌شدند
شیوه فیلم‌سازی کامپیوتری است و هنرپیشگان واقعی در صحنه‌های مجازی نقش‌آفرینی می‌کنند. موسیقی جذاب و ترکیب مناسب با صحنه‌های کامپیوتری نبرد باعث شده تصاویر تابلوهای نقاشی به نظر برسند که فروش فوق‌العاده‌ای را برای سازندگانش پیش‌بینی شود. فیلمی که روی افکار عمومی دنیا تأثیر زیادی خواهد گذاشت.
در این فیلم که قرار است ۹ مارس اکران شود، بازیگرانی چون «جرارد باتلر»، «لنا هیدی»، «مایکل فسنبدر»، «وینسنت ریگان» و «دومنیک وست» ایفای نقش می‌کنند. فیلم «۳۰۰» به تهیه‌کنندگی «فرانک میلر»، «دبوراه اسنایدر» و «کرایج.جی.فلورس» به کارگردانی «زاک سنایدر» ساخته شده است.
در توضیح این فیلم در یاهو می‌خوانید که این نبرد سرآغاز دموکراسی در جهان بوده است!
این تحقیر، توهین و حتی تهدید بزرگی است بر ضد ایران و فرهنگ ایرانی. به نظر شما باید ساکت نشست یا اعتراض کرد؟ من فکر می‌کنم بهترین کار این نیست که مانند قبل تنها طومار امضا کنیم و منتظر بمانیم تا از ما اعاده حیثیت شود. فکر می‌کنم باید در وبلاگ‌هایمان به زبان‌های مختلف درباره‌اش بنویسیم و چهره‌ای درخور ایران ترسیم کنیم.
برشی از تاریخ
داریوش قصد لشکرکشی به یونان و فتح آتن را داشت اما قبل از تحقق این آرزو درگذشت و نتوانست نقشه خود عملی کند. شش سال بعد، پسرش خشایارشا در جهت برآوردن آرزوی پدرش با سپاهی عظیم و یک ناوگان نیرومند به یونان رسید. در نبرد ترموپیل، سپاه یونانی را مغلوب شد و لئونیداس به قتل رسید. خشایارشا آتن را تصرف کرد و آکروپولیس (ارگ آتن) را به آتش کشید اما در نبرد سالامیس ناوگان ایران نابود شد و خشایارشا به ایران بازگشت.
در همین زمینه
چگونه بمب گوگلی بسازیم؟ بخوانید.
Let’s bomb 300!
یک واکنش احساسی دیگر در وبلاگ‌ها
یک نفر که فیلم را دیده
یک نفر دیگر که فیلم را دیده.
مهدی رختکن خاطرات هم ۳۰۰ را دیده
نامه‌ای به سه دوست بمب‌گذار
علیرضا جزایری هم از صحنه‌هایی که دیده می‌نویسد.
مجموعه مطالب مرتبط در بالاترین

71 دیدگاه دربارهٔ «یونانی‌های خوش‌تیپ، ایرانی‌های وحشی!;

 1. مرگ یک انسان فاجعه
  مرگ چندین هزار یک آمار است!
  ….
  هرچند که عده‌ای از مخدوش کردن تاریخ به نتایج دلخواه می‌رسند اما معتقدم این خود ما هستیم که هویت و اعتبار خودمون رو حفظ می‌کنیم. که در رابطه با مسئله خلیج فارس یا مسائل مشابه این کار رو نکردیم. احتیاج به واکنش‌های جدی‌تری هست.

  پاسخ
 2. جناب نیما خان سلام حال شما چطور است؟ بهتر یود یرایت ایمیل می‌زدم ولی این طوری راحت‌تر است. البته امکان داره فونت فارسی هم نداشته باشی. باری آقا کجا رفتی دل برایت تنگ گردیده است و یاد روزها یوله را می‌کنه؟؟؟ ابتدا بهت تبریک بگم که وبلاگ بسیار پرباری داری. ارزشمند و قابل تقدیر. موفق باشی. چن تا سوژه درجه اول داشتم توانستی تماسی بگیر تا شاید همکاری داشته باشیم. تمام مطالعاتش هم شده. در مورد کودکان خیابانی است. از وضعت برام بگو و تماس بگیر. اصلاً تو کجا هستی؟ دیروز با مهدی حرف زدم. قرار بود امشب بیاد پیشم که نیامد. به هر روی منتظر تماس تو هستم. آدرس ایمیلم هم درسته. پیروز باشی. شهرام از شیراز.

  پاسخ
 3. هه٬ قسمت triviaی فیلم رو توی imdb دیدی؟
  The movie never claims to be historically correct. It is based somewhat loosely on Frank Miller’s 1998 comic book mini-series. Changes from history were made by Miller and Snyder so as to appeal to a wider audience and create a more exciting and visually stunning action movie, rather than a typical historical epic.
  یکی نیست به آقایون بگه شما که نمی‌خواستید امانت‌دارانه روایت کنید، چرا یه ملتو این وسط به گند کشیدین؟ نمی‌تونستین یه نبرد خیالی بین دو تا قوم خیالی رو تصویر کنید؟

  پاسخ
 4. خدایی اینا دیگه دارن شورش رو در میارن من به این اعتقاد داشتم ما ایرانی‌ها در کل بعد از انقلاب تقریباً هیچ کار به درد بخوری انجام ندادیم و معمولاً توی این راه‌پیمایی‌ها هم اگه تو تلویزیون نیان بگن که آقا بیان راه برین، کسی یادش نمی‌افته.
  به خاطر همین خیلی بهمون پروندن و هیچ کاری نکردیم. ولی دیگه وقتشه که کاری بکنیم. اونا که خودت می‌دونی که هیچ کاری از دستشون بر نمیاد. دست کم باید ماها که کلی هم ادعامون می‌شه یه کاری بکنیم.
  خودت یه زمینه رو ایجاد کن. من قبلاً زیاد سعی کردم ولی چون بچه‌معروف نبودم هیچی نتونستم انجام بدم.
  نیما: سجاد عزیز من هم سعی کردم زمینه ایجاد کنم دیگه. هم تو وبلاگم نوشتم و هم کل مطلب رو توی مجله منتشر کردم.

  پاسخ
 5. پول از ابزار قدرت است. کمپانی‌های صهیونیستی با پولشان می‌خواهند افکار عمومی را نسبت به ما تغییر دهند. آیا بهتر نیست به جای ساخت سریال مریم مقدس (س) یک سریال تاریخی در مورد خشایارشاه یا کوروش بسازیم؟
  ما نباید منشور حوق بشر هخامنشی را از یاد ببریم.

  پاسخ
 6. اگر از بیرون به چند هزار سال تاریخ ایران نگاه کنی، واقعن در مقابل تمدن‌های چین، مصر، یونان و روم چیز زیادی برای اظهار وجود پیدا نمی‌کنی. در ضمن فراموش نکنیم که سال‌ها خودمون همچون فیلم‌هایی ساختیم از جنگ ایران و عراق.
  نیما: استاد از کدوم بیرون نگاه کنیم؟ کی گفته در مقابل تمدن‌هایی که گفتی ایران چیزی برای گفتن نداره؟ ما کجا توی فیلم‌ها جنگی عراقی‌ها رو شکل دیو و غول نشون دادیم؟

  پاسخ
 7. این فیلم از ابتدا که تیزرهای آن پخش شد دیدم ولی افسوس که از یک افسانه پوچ تاریخی چنین فیلم عظیم و پرخرجی ساخته شده که هیچکدام از شخصیت‌های به اصطلاح ایرانی آن شبیه هیچکدام از ما در حال و گذشته ندارد. فیلم اسکندر را به خاطر بیاورید! امیدوارم قضیه اختصاص پول به هالیوود برای ساخت فیلم‌های ضدایرانی صحت نداشته باشد!

  پاسخ
 8. حدود یک ماه و نیم پیش (و در وبلاگ‌ام) خبر این ماجرا را این‌طوری درج کرده بودم:
  تریلرفیلم ضد ایرانی «۳۰۰» در نت.

  پاسخ
 9. اعتراض بکنیم که چی؟ قبلاً ساختند بعداً هم می‌سازند… آن قدر هم عالی می‌سازند که همه کف کنند… اگر عرضه داریم برویم عین خودشان عمل کنیم، با فیلم‌سازی نه با بمب گوگلی… تا ابد بمب گوگلی طراحی کنیم و در فضای مجازی خوش خیال باشیم که داریم اعتراض می‌کنیم و فریاد خودمان را به گوش جهانیان می‌رسانیم.
  نیما: باشه امکاناتش را بدن به ما عین خودشان می‌سازیم.

  پاسخ
 10. سلام
  خوشحال هستم که می‌بینم هنوز کسی هست که دلش برای گذشته ما می‌سوزه اما فراموش نکنید که اینا باید از این قبیل سناریوها بسازن که بتونن بودجه ۶۰ میلیونی بگیرن، کسی نمیاد برای ابهت ایران باستان هزینه کنه مگر اینکه توش سودی داشته باشه، من فکر می‌کنم ما باید ایران امروز رو تو دید مردم دنیا اصلاح کنیم که بعد اونا علاقه‌مند بشن به گذشته ما، بعد خود به خود فیلم‌ها هم اصلاح می‌شن چون فیلم‌سازان می‌خوان که چیزی رو به ذهن مردم بدن که مردم دوست دارن مثل سینمای خودمون، چطور می‌تونید توقع داشته باشید که تو شرایط کنونی الان از ایران خوب بگن یا بنویسن در حالی که همه ذهنیت‌ها علیه ایران و ایرانی‌ها هست. در نهایت هرچه زحمت بکشیم بگیم بابا ما در گذشته کسی بودیم، بهمون می‌گن که بودید اما الان چه هستید، بهتر آدم تو رانندگی همش تو آینه عقبو نگاه نکنه وگرنه تصادف می‌کنه. این تصادفات هر روز واسمون داره بیشتر می‌شه پس فکر الان باشیم پس کنار بمبارون فرهنگسازی کنیم و اول از خودمون شروع کنیم.

  پاسخ
 11. بابا اینم یه فیلمه مثل فیلمای دیگه. این همه تعصب نداشته باشین رو ایرونی بودنتون. به قول برنارد شاو “تا وقتی که حس میهن پرستی تو آدما وجود داره، دنیا هیچ وقت صلح رو به خودش نمی‌بینه.” خشایارشاه هم نرفته بوده اونجا فوتبال که! هرچی آدم جلوش بوده رو می‌کشته همونطور که آخر تمام اسپارتان‌ها کشته می‌شن. اگه به تاریخ اعتراض دارین که غلط نوشته شده، برید یه تاریخدان بیارید بحث کنه راجع به موضوع (مثلاً نشون بدن که هرودوت در چندین مورد دیگه هم پرت و پلا گفته). اگه به طرز نشون دادن ایرانی‌ها اعتراض دارید، عینک ایرانیتونو بردارید به چشم یه فیلم که برگرفته از یه کتاب کمیک هست نگاش کنید. اونوقت می‌بینید که همه کسایی که دارن می‌رن این فیلم رو ببینن، از جنبه هنری و جلوه‌های ویژه نگاش می‌کنن نه از لحاظ تاریخی. در ضمن صفحه ویکی‌پدیای این فیلم رو هم نگاه کنید. اگه کسی مستند خوبی داره اونجا اضافه کنه که حداقل چند نفر ببینن.
  نیما: باشه آقا جان. من به هیچ کدوم این دیدهایی که شما گفتی نگاه نمی‌کنم. من به عنوان یک انسان به این معترضم که چرا مردم کشورم رو شبیه به حیوانات وحشی نشون دادن. شما اگه ناراحت نیستی، نباش. من به ایرانی‌هایی فکر می‌کنم که خارج از کشور دوست ندارن هویت ایرانی بودن خودشون رو پنهان کنن. اوکی؟

  پاسخ
 12. هنگامی که خودمان تیشه به ریشه فرهنگمان می‌زنیم از دیگران چه انتظاری داریم؟
  به دو مورد از صدا و سیمای ایران تنها در برنامه کودک دقت کنید:
  ۱- کارتونی به‌نام آلکس در برنامه کودک پخش می‌شد که در مورد بچه فداکار و شجاع رومی بود که با پارتیان (سلسله اشکانیان که ایران را از سلطه بیگانگان بازمانده اسکندر نجات داد) وحشی و خونریز می‌جنگید و مردم مظلوم را نجات می‌داد.
  ۲- کارتون دیگری که محصول وطن و ساخت خودمان بود، درباره افراد نیکوکاری بود که با ستمگران می‌جنگیدند. آدم‌های خوب پوشاکی شبیه اعراب داشتند و آدم‌های بد کاملاً شبیه نقش برجسته‌های تخت‌جمشید بودند.

  پاسخ
 13. تا وقتی رئیس جمهورمون می‌گه ما انرژی هسته‌ای می‌خوایم الا و للا و دبیر همایش هولوکاست می‌گه: غربی‌ها وحشی‌هایی هستند که در قالب آدم درآمده‌اند! (چرا از ساختن فیلم شکایت می‌کنی؟ مگه این حرف فرقی با کار اونا داره؟ فقط اونا قدرت دارن پول دارن، به تمام دنیا حرفشونو می‌زنن، ما فقط زورمون تو کشور خودمون می‌رسه) وقتی مردم ما از اول انقلاب تا حالا کرور کرور می‌ریزن تو خیابون می‌گن مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، حالا یه چند نفر آدم بیان بگن ایرانیا حیوون نیستن آدمن، فکر می‌کنی چیزی عوض می‌شه؟ ما همین الان داریم می‌گیم غربی‌ها وحشین، گرگن، اراذل و اوباشن( نقل از دبیر همایش هولوکاست) همین حالا می‌گیم مرگ بر آمریکا، می‌گیم اسرائیل باید از نقشه روزگار حذف شه. بعد می‌خوایم بقیه قربون چشم و ابرومون بشن؟
  نیما: خب این‌ها رو فکر کردی من نمی‌دونم؟ ببین. دوست من. اولاً من به عنوان ایرانی هیچ کدوم اون حرف‌هایی رو که شما داری می‌گی نزدم! اگه شما گفتی مرگ بر فلان و بهمان یه حرفی. اما این همه سخنرانی فرمودید که چی؟ یعنی حقمونه هر بلایی سرمون میاد؟ یا این که کاری نداشته باشیم تا هر جور که دوست دارن معرفی‌مون کنن؟ خب شما اگر برات مهم نیست، اعتراض نکن. باشه؟ زوری که نیست عزیز دل برادر!

  پاسخ
 14. با امضا کردن این پتیشن و چسناله‌های ذلیلانه، اون نیمچه آبروی ایرانی‌ها را هم ببرید. بیشتر مخاطبان این فیلم، سواد و دانش تاریخشان از ایرانی‌ها بیشتر است. نگران تحریف تاریخ هستید؟ مادر وطن رو دارن سرویس می‌کنن، هنوز تو قیافه خشایار گیر کردین؟؟
  دشمن انسان جهل است، حماقت، بی‌شعوری، تعصب. نه اسرائیل دشمن ایرانه، نه آمریکا نه هیچ حرامزاده دیگری. دشمن ما، خودمانیم.
  نیما: توجه شما را به ادامه همکار دانشمندم جلب می‌کنم! وبلاگ دارک ساید آو د مون: دشمن ما… دشمن انسان… انسانیت… این چسناله‌ها.. ولش کن… قیام کنید… ای انسان‌های ستمدیده… من در آمریکا و کانادا… بعد از مبارزه شما… نجاتتان… بدبخت‌ها… من… من.. من می‌خواهم مخالف باشم چون متفاوتم!

  پاسخ
 15. این وسط فقط مظلومیت تاریخ و هویت چند هزار ساله‌ی یه ملت دیده می‌شه. حکومت ما که باید از هویت تاریخیمون دفاع کنه، هدفش اینه که تاریخ سلطنت چند هزار ساله‌ی ایران رو مچاله کنه بندازه تو کوره! بعدش هم به زور فرهنگ حقیر و تحفه‌ی اعراب مسلمان رو ازشون بدزده! از اون طرف مطمئناً وقتی “مثلا خودی”ها دلشون واسه تاریخه خودمون نمی‌سوزه چه انتظاری می‌شه داشت از کسانی که خارج از این هویت قرار گرفتن. اونها هم به سهم خودشون ضربه می‌زنن. این وسط کجاست ابتکار حکومت ایران برای مقابله با این جور تهاجمات ناجوانمردانه؟ آقایون باور کنید هویت چند هزار سالمون هم حق مسلم ماس!

  پاسخ
 16. سلام
  به خدا موضوع اعتراض نیست.
  ما چه کرده‌ایم؟ بعد از حماسه کوروش…. ما ایرانی‌ها چه بوده‌ایم؟ که این چنین جرأت توهین به ما را دارند؟
  اگر این چنین می‌گویند… عملکرد فعلی ما چیست که جهان این توهین را باور می‌کند؟
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  کمی بیندیشیم‌!

  پاسخ
 17. قابل توجه آقایی که گفته بودند ما چیزی در برابر تمدن‌های دیگر نداریم. من در شرق آسیا زندگی می‌کنم و از آنها چیزی جز بربریت ندیده‌ام. فقط مدرن زندگی می کنند. همه ورزش‌هایشان خشونت دارد و کشتار. مقایسه کنید با کشتی ایرانی. مصر و هندش هم وامدار ایران است. اینجا من با تحصیل کرده‌های هندی و مصری و پاکستانی در تماسم. هر چه می‌بینم تأثیر فرهنگ ایرانی بر آنهاست.
  این را هم بدانیم که هر فرد مدرنی الزاماً بافرهنگ نیست.
  تمدن ایرانی هم از زمان کوروش نبوده است و چون کوروش یهود است دارند فقط این بخش از تاریخ ایران را بزرگ می‌کنند و بقیه را لاپوشانی. دست کم ۷۰۰۰ سال ما تاریخ مکتوب داریم. اگر آنها دارند بیاورند.

  پاسخ
 18. اعتراض معتراض فایده ندارد. اگر راست می‌گویید شما هم یک فیلم علیه این فیلم بسازید بسازید.
  نیما: من که فیلمساز نیستم دوست عزیز!

  پاسخ
 19. با سلام
  آمریکائی‌ها (سران آمریکایی) و صهیونیست‌ها از قدیم تا به حال خواسته‌اند که چهره ایران و ایرانی را خدشه‌دار کنند. چه آن زمان که شاه بود و چه الان که نظام جمهوری اسلامی، بر ما و دولتمردان ما است (وظیفه) که در برابر چنین حرکت موذیانه‌ای خاموش نباشیم و ایران و ایرانی نشان دهد که چه بوده و چه است و آنچه که از واقعیت تاریخ خود دارد به صحنه آورد. از یک برگ روزنامه شده تا یک سریال.
  من نمی‌دانم که چرا ما حکومت پادشاهی کوروش‌ها (نماد قدرت ابران باستان) را به تصویر نمی‌کشیم و از آن سریال و یا فیلم نمی‌سازیم؟ درست است که حکومت پادشاهی از دید اسلام درست نیست و آیا این پدران و ابا و اجداد ما نبودند که همه از شنیدن نامشان بر خود می‌بالیم؟ چطور وقتی صحبت از حسابداری و حکومتداری دیرین می‌شود، می‌توانیم از قوم هخامنشیان صحبت کنیم، پس الان وقت آن است که دست به کار شده و بگوئیم که ایران باستان چه بوده ……
  “توی این روزگار که مثه یک کوچه می مونه، اگه مثه یه بچه سر به زیر از کوچه رد بشی، هر کی که از کنارت رد می‌شه یه پس‌گردنی بهت می‌زنه. (ایران) حواستو جمع کن باید بعضی وقتا سرتو بگیری بالا و پشت کفشتو بخوابونی تا حساب کار دست لات و الوات این کوچه (دنیا) بیاد”.

  پاسخ
 20. آق نیمای غیر متفاوت: پرسیده‌اید:
  “من کاری ندارم به تاریخ. شما بگو از کجا فهمیدی که ایرانی‌ها در واقع قاتل و غارتگر بودن؟ برام سؤاله آخه.”
  می‌شه جواب ما را هم خودتان با قلم توانایتان بدهید که آیا شما می‌دانید ایرانی‌ها در آنجا چه می‌کردند؟؟ (خواستم بنویسم چه گ… می‌خوردند که راحت دودر کنید و جواب ندهید! ولی حواسم بود!)
  در ضمن، اعتراض‌نامه‌های دیگری هم برای ملت وطن پرست و سرتاسر متمدن ایران هم درست کرده‌اند، در مورد سد سیوند و پاسارگاد، که مطمئنم همه‌تان قبل این پتیشن برای فیلم ۳۰۰ آنرا هم امضا کرده‌اید.
  نیما: دوست متفاوت من! من گزارش یک فیلم را دادم. موضع خاصی نگرفتم. حرف و بحث من هم درباره غارتگر بودن یا نبودن ایرانی‌ها چزی جز یک سؤال نیست. شما پاسخ سؤال من را با سؤال دیگر می‌دهید؟ پرسش من ساده است. این که شما چه دلیلی دارید که ایرانیان غارتگر بوده‌اند؟ همان طور که من دلیلی ندارم برای انکار آن. در هر صورت من اگر هم اعتراضی دارم، به این نیست که ما در گذشته پرافتاخار بوده‌ایم و چرا حالا طور دیگری نشانمان داده‌اند. اعتراض من به چهره‌پردازی‌های قومی است که ایرانی نام دارد. حالا شما مخالفتت را بکن و هر کسی را که جز خودت فکر نمی‌کند، یک مشت آدم روشنفکرنمای، مسخره در نظر بگیر.

  پاسخ
 21. “شما پاسخ سؤال من را با سؤال دیگر می‌دهید”
  فرافکنی می‌کنی دیگر! یک جهان سومی واقعی! اگر پاسخی داشتی که ۲در نمی‌کردی!
  “این که شما چه دلیلی دارید که ایرانیان غارتگر بوده‌اند؟” پس آنجا چکار می‌کردند؟ رفته بودن گل بچینن؟
  “اعتراض من به چهره‌پردازی‌های قومی است که ایرانی نام دارد”
  ببخشین کدوم تاریخدانی گفته که قومی به نام “قوم ایرانی” داریم؟ بابا خیلی باحالین! در اوج کم‌سوادی فقط ادعا پشت ادعا!!! قوم لر هست، قوم کرد هست، نژاد آریائی هم هست، حالا این “قوم ایرانی” از کجا آمد؟ می‌تونستین بگین “سربازان امپراطوری هخامنشی به صورت وحشی‌ها نمایانده شده‌اند” که ما هم بگیم که “عزیزان، آن سربازان از همه جای امپراطوری بوده‌اند که شامل افغانستان، عراق، ماورا نحر، پاکستان، ترکیه، و چند تا جای دیگر هم می‌شود. و این وحشی‌نمائی که همه قبولش دارند، برای جذابیت و فروش داستان و فیلم بوده است، نه برای توهین به شما عزیزان قوم ایرانی کذائی”
  در ضمن آن نظر اولی من را هم لطفن بردارید یعنی حذف کنید اگر بلدید (چون من بلد نیستم نظر حذف کردن را)، عصبانی بودم و فرم حرف زدنم ناجور است (محتوی درست است البته). که از آدم باشخصیتی مثل من بعید است اینطوری چیز بنویسد! به هرحال شجاعت این را دارم که از همه بخاطر آن جمله ناجور عذرخواهی کنم!
  برید بشینید ۴ تا کتاب از منابع مختلف بخوانید!
  نیما: دوست باسواد متفاوت من. «ماوارءالنهر» درست است نه «ماورا نحر». شما هم که ۴ تا کتاب خوانده‌اید، این یک خط را هم بخوانید. من از شما یاد گرفتم که «قوم ایرانی» معنا ندارد. شما که این قدر بی‌ادعایید و باشخصیت این یک کلمه را از من یاد بگیرید.

  پاسخ
 22. شما دیگه چرا حرف‌های بقیه آدما رو کپی می‌کنی. حداقل با یه جست‌وجو تو تاریخ ایران می‌تونستی بهتر و دقیق‌تر بنویسی.
  نیما: عجب گرفتاری شدیم‌ها! بابا جان من کجا اظهار نظر تاریخی کردم؟

  پاسخ
 23. سلام
  نه تنها با اعتراض و بمب گوگلی و نمره کم دادن به این فیلم مخالفم، که حتی با اون دوستانی که به شکلی انتقادی به این فیلم نگاه می‌کنند صحبتی دارم. این دوست عزیزمون لطف کرد و بعد از انتقاد از فیلم همون داستان فیلم رو که چیزی جز حقیقت محض نیست، به صورت یک افتخار در تاریخ ایران بیان کرد. پس نمی‌دونم کجای فیلم ایراد داره. وقتی همه ما می‌دانیم که سربازان ایرانی از خیانت عده‌ای سوءاستفاده کرده و تمام ۳۰۰ نفر باقی مانده از سپاه یونان رو از بین می‌برند، چه جای اعتراض و انتقادی به این فیلم می‌مونه.
  شاید شما ادعا می‌کنید که ایرانی‌ها قبل از کشتن سربازان یونانی ازشون اجازه گرفتن؟ شایدم ایرانی‌ها طی مراسمی با شکوه (همان شکوه و عظمتی که دوستمون از ایرانی‌های قدیم شنیده) از سپاه یونان معذرت خواستن او ابراز تأسف کردن از اینکه قراره به شکلی وحشیانه کشته بشن.
  نه برادر من. این حرف‌ها نیست.
  اینو همه ما می‌دونیم که در تاریخ ایران چیزی جز جنگ، خونریزی، قتل و غارت نیست. و اون چیزی که ما با افتخار ازش به عنوان پیروزی یاد می‌کنیم چیزی جز قتل عام و از بین بردن سرزمین‌های دیگران نبوده و نتیجه اون قتل عام‌ها هم اینه که جوانان مملکت ما تو قرن هوش مصنوعی و رباط، می‌شینن و بمب گوگلی درست می‌کنن. چرا؟ چون یک کارگردان غیرایرانی قتل عام پادشاهان ایرانی رو به تصویر کشیده. فکر می‌کنم وقتش رسیده که با حقیقت کنار بیایم و با محکوم کردن این و اون خودمونو بی‌گناه جلوه ندیم.
  نیما: من کاری ندارم به تاریخ. شما بگو از کجا فهمیدی که ایرانی‌ها در واقع قاتل و غارتگر بودن؟ برام سؤاله آخه.

  پاسخ
 24. بدی فیلم را ۲ باردیدم. چیز نشان نمی‌داد. فقط کمی در آن اغراق شده بود. این که کشوری بتواند این لشکر عظیم را تهیه و آماده کند و هزاران کیلومتر نیازهای آن را بر طرف نماید، غیرقابل تصور بود. لااقل ازعهده و عرضه ما ایرانیان وطن‌پرست برنمی‌آید. به نظر من اگر ایران فعلی۱۰ درصد توانائی ساخت فیلم ۳۰۰ را داشت، قابل تقدیر و تحسین بود. به راستی شما فکر می‌کنید به چه منظوری این فیلم را ساخته‌اند؟ که تقدیر و تحسین بنمایند تاریخ ایران زمین را؟؟ مشکل شما فقط نشان دادن چند فقره دیو و نره‌غول در بعضی از سکانس‌های فیلم است و گرنه به آتش زدن آتن و لشکرکشی و جنگ و کشورگشائی که ایرادی ندارد. که افتخار هم می‌کنید. که این جزو لاینفک امپراطوری ایرانبان است. جنگ و جنگ و جنگ… و اکنون هم جنگ مثل اینکه کشور گشائی و به شکل فعلی صدور انقلاب از وظایف ما ایرانیان است. و زمانی که شما را غول‌های بی‌خرد جنگ‌طلبی نشان می‌دهند، خشمگین می‌شوید. به خود حق می‌دهید به زمان و زمین فحش دهید مرگ بر… چه و مرگ بر که بدهید. خواهان نابودی کشوری شوید و دست آخر با این غول‌های تهی‌مغز اورانیوم غنی می‌کنید و به جنگ کفار می‌روید. و جهان بی‌کار نشسته و شما هم‌چنان بر طبل جنگ‌طلبی می‌کوبید. زمانی که یک فیلم ناقابل هم درست می‌کنند و شخصیت و افکار ایرانیان با کمی اغراق به تصویر می‌کشند هیاهو راه می‌اندازید که به فرهنگ و ملیت ایرانی اهانت شده. اگر جای آلمانی‌های بیچاره بودید چه می‌کردید. چهره زشت لشکریان ایرانی فقط یک افه تصویری است که می‌شود به شکلی تمثیلی از روحیه ایرانیان دانست. بگذارید مسئله را بدین شکل بررسی کنیم که درعهد باستان برای رفتن به جنگ از چند دختر خانم خوش‌تیپ استفاده نمی‌کردند و یا اگر قبول ندارید قبل از دیدن فیلم به مراسم خاکسپاری آقای خمینی و چند فقره سینه‌زنی و نوحه‌خوانی توجه کنید. به خدمت گرفتن این غول‌های بی‌شاخ دم در ایران سابقه داشته و دارد که بخش عظیمی از نیروهای ویژه را به خود اختصاص داده است. کلید این فیلم از زمان استقرار رژیم اسلامی در ایران زده شد. که اکنون رذالت و پستی و دروغ خمیرمایه رژیم است که متأسفانه در جامعه به آسانی نشر پیدا کرده است. ایرانیان همیشه مایه دروغ گفتن را داشته‌اند. داریوش بزرگ در کتیبه‌اش اشاره‌ای کرده به خود دروغ نگوئید. زمانی که کسی در دنیا نبود جولانی می‌دادیم اکنون چه؟ به راستی چه چیزی برای ارائه کردن به جهانیان داریم. برای خودم متأسفم که در ایران به دنیا آمدم… گذشت و رفت. پیش خودمان باشد یارو خشایارشاهه از احمدی‌نژاد خیلی خوش‌تیپ‌تر بود.
  سینا شاهین – نانت فرانسه

  پاسخ
 25. واقعن استفاده کردم. آشکار بود چیزی در چنته ندارین جز اینکه غلط املایی بگیرین! چون پاسخ دیگری که ندارید. ممنون از اینکه این کلمه عربی را بهم یاد دادید، واقعن خیلی مهمه که از کلمات عربی با املای درستشان استفاده کنیم، چون “قوم ایرانی” هستیم دیگه.
  هروقت هم پاسخ سوالات را پیدا کردین، به “سمع و نظر” خوانندگان وطن‌پرست برسانید.
  به فکر قبر اون بدبخت کوروش هم باشید، بد نیست.
  نیما: غلط شما املایی نبود، مفهومی بود. استاد بزرگوار. «نحر» که شما نوشتید معنی «ذبح و قربانی کردن» می‌دهد و «ماوار نحر» یعنی «آن سوی قربانی کردن» اما «ماوراء النهر» یعنی «آن سوی رودخانه» مثل «بین النهرین» که یعنی «بین دو رودخانه». اگر قرار بود غلط املایی بگیرم می‌گفتم که واژه «وحشی‌نمائی» غلط است و «وحشی‌نمایی» درست است. ما به قول شما جهان سومی‌های وطن‌پرست کمی مخمان تاب دارد و شمای جهان اولی متفاوت از آن جا هوای کوروش را داشته باش. باشه؟

  پاسخ
 26. مگه نه این که ما همیشه از پادشاهی بیزاریم، خب بفرما!! اینم نتیجه‌ش. در کشور خودمون از پیشینه و فرهنگ غنی و تاریخ تمدنمون با نفرت ‌یاد می‌شد، حالا گله بر سر چیه!!!
  این همون چیزیه که بعضی‌ها در عرض ۳۰ سال آرزوشو داشتن تا به این روز برسه!!! خب افتخار کنید حالا!
  نیما: با من بودی اون وقت؟

  پاسخ
 27. ۳۰۰ فقط یک تصویر از تمدن و تاریخ ایران است یعنی ممکن بتونه که این تصویرو وراونه به نمایش بذاره اما نمی تونه که خود این تمدنو نابود بکنه. یعنی هرچه قدر این تصویر بد باشه اما اگر خود تمدن غنی و محکم باشه جهان با دیدن این تمدن خواهند فهمید که اون تصوی خیالی و از روی دشمنی بوده اما……..

  پاسخ
 28. با درود بی پایان
  از آشنایی با تارنگار زیباتون بسیار خوشحال شدم و از نوشته‌ی زیباتون بسیار استفاده کردم. سخن شما همان درد دل من و بسیاری دیگر از ایرانیان و ایران دوستان است. پاینده باشید… شادزی

  پاسخ
 29. من که فیلم رو ندیدم ولی عکس‌هاش رو دیدم. واقعاً چرته. من نمی‌دونم چرا سران کشور ما در مورد این مسایل زیاد تو صدا و سیما صحبت نمی‌کنن. اصلاً چرا این فیلم رو پخش نمی‌کنن تا همه ببینن. هنوز خیلی‌ها هستن که در این مورد چیزی نشنیدن و اخر این که دلم می‌خواد کارگردان این فیلم با تمام عواملش رو یک جا آتیش بزنم.
  نیما: درباره پیشنهادت نظری ندارم. اما درباره آتیش زدن که می‌شیم همون توصیفی که ازمون شده! یعنی وحشی! نه؟

  پاسخ
 30. بهتر است ایرانیان قدری به خود آیند و علاوه بر افتخارات قبلی سعی در کسب افتخارات جدید در زمینه‌های علمی فرهنگی هنری و صنعتی نمایند. تنها با تلاش و کوشش صادقانه می‌توان به این امر مهم دست یافت. عید نوروز باستانی را به تمام جهانیان به خصوص ایرانیان در سراسر جهان تبریک می‌گوییم.

  پاسخ
 31. نمی‌دونم چی بگم فقط خیلی متأسفم. نه از ساخته شدن چنین فیلمی. بیشتر از فقدان هویت ملی گم‌شده‌ای که قربانی سیاست‌بازی‌های قدرت‌طلبان شده و در نهایت بازنده من و تو جوونیم، که درخت بی‌ریشه به مویی هم بند نیست…

  پاسخ
 32. دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر
  کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
  اونایی که فکر می‌کنن این فقط یک فیلمه. اونایی که می‌گن نیما و نیماها نباید متعصبانه برخورد کنند و باید واقع‌بین باشند!!!!!! اونایی که به هر ترتیبی خودشونو به بی‌خیالی می‌زنند… آقایان. خانم‌ها. اینها از خون همون کسانیند که روز اول جنگ ایران و عراق از حتی پیشکش کردن ناموس خودشون برای سربازای عراقی دریغ نکردن. که اگر غیر از این بود تا این اندازه باافتخار نسبت به بی‌غیرتی‌شون تعصب نشون نمی‌دادند و دیگران رو هم به این بی‌خیالی و بی‌غیرتی دعوت نمی‌کردند. اینها همون کساییند که حاضرند برای یک شب تو فلان کاباره بودن هر کاری بکنند. حتی اگه اون کار گذشتن از چند هزار سال عظمت و شکوه باشه. چرا که ریشه معلوم و مشخصی ندارند. که اگر غیر از این بود خودشون رو آویزون ۲۰۰ سال فرهنگ (البته اگر بشه اسمش رو فرهنگ گذاشت) نمی‌کردند. آقایی که مدعی ادب و شخصیت!!! هستند با فحاشی به نیما (بهتره اینطور تعبیرکنید نیما=نیم ما. نیمه دیگر ما) سعی در تحمیل بی‌هویتی خودش به نیما داره! ادعا می‌کنه اطلاعاتش زیاده و مطالعه داره! ولی هنوز قدرت فهم اینو نداره که بفهمه ما هر دولتی که داشته باشیم ایرانی هستیم و باید بفهمه که در مقابل تبلیغات مغرضانه دولتمردان اجنبی که ناشی از دشمنی فاحش اونها با دولتمردان ماست، نباید اجازه بدیم که هویت و فرهنگ غنی ایرانی به بازی گرفته بشه. فکر نمی‌کنم این آقای محترم اون زمانی رو که به ایرانی خطاب (صاحب) می‌کردند رو یادش بیاد و گرنه بجای این که خودش رو به فلان گروه هم‌جنس‌باز آمریکایی یا اروپایی بچسبونه و به این وسیله بخواد کلاس خودش رو بالا ببره به ایرانی بودنش می‌نازید… ایرانی. ایرانی باش. به ایرانی بودنت افتخار کن. از ایرانی بودنت دفاع کن. نیما جان من برای اولین مرتبه هست که وبلاگت رو می‌بینم. بهت آفرین می‌گم. پایدار باشی عزیز. درد دلمون رو با یک شعر باز فریاد می‌زنم که:
  از دشمنان شکایت برم به دوستان
  چون دوست دشمن است شکایت کجا برم…

  پاسخ
 33. در تاریخ خوانده‌ام که وقتی یونانیان سفرای خشایارشاه را کشتتند، پس از مدتی از عمل خود پشیمان شدند لذا به همان تعداد افرادی را انتخاب نمودند و به دربار خشایارشاه فرستادند و ضمن عذرخواهی عنوان داشتند حاضرند در عوض سفرای کشته‌شده ایرانی، توسط خشایارشاه به قتل برسند پاسخ خشایارشاه جالب است: ” قانونی که خود وضع کرده‌ام زیر پا نمی‌گذارم. جان سفیر در هر حال نزد ما عزیز است و من پاسخ شما را در میدان جنگ خواهم داد”.
  این یعنی رعایت حقوق دیپلماتیک. قانونی که مدت مدیدی نیست در دنیای غرب متداول شده است. برای مردم ما این حرکات عادی است. وقتی فیلم بدون دخترم هرگز که مربوط به زمان حاضر است را با آن همه تحریف و تهمت می‌سازند چه انتظاری داریم که درباره تاریخ چند هزار سال قبل ما چنین اراجیفی را نسازند.
  به نظر من خطاب به سازندگان و حامیان و خط‌دهنگان تولید این فیلم باید گفت:
  ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست. والسلام.

  پاسخ
 34. سلام. نوروز مبارک. نوروز… هه چه واژه‌ای! ما که خیلی وقت است روزهایمان عمرمان و افکارمان کهنه‌تر از صندوقچه‌ای‌ست که کسی حتی وسوسه باز کردنش را هم ندارد. خلیج العربی، ابن سینای عرب، مولانای ترک… همه ما داستان این عبارات را می‌دانیم. (اگر نمی‌دانیم حتماً حدس که می‌توانیم بزنیم) ورژن جدیدش هم که فیلم ۳۰۰ هست. من وقتی فهمیدم ترک‌ها شناسنامه ترکی برای مولانا جور کرده‌اند و زحمت نام‌گذاری سال جهانی این شاعر (که گویا مصرعی هم به فارسی ندارد) را هم کشیده‌اند، کلی رگ ناسیونالیستیم ورم کرد. کلی اعتراض و به هر دری زدن و…. اما زهی خیال باطل که یار دبستانی پیدا شود تا دشت بی‌فرهنگی‌مان را بهاری بخشد یا چوب الف را از سر ما خط بزند. چوب الفی که می‌گویم فراتر از نظام حاکم است و به وادی می‌رسد به نام جهل… من زمانی برای اوضاع فرهنگ، تمدن، هنر یا تمامی آنچه که ارزشمند است و از پدرانمان مانده دل می‌سوزاندم و آه و فغان که چرا آریایی ۲۰۰۷ (همان ۸۶ خودمان البته) جاهل است و غافل از حقایق… اما الان دل من برای هیچ کس نمی‌سوزد. نه تمدن نه نوادگان این تمدن… حق آریایی است بگذار همه چیزش را به یغما برند. آریایی که تا این حد نمی‌فهمد و سر در لاک سنت ازلی ابدیش کرده و دریغ از ذره‌ای علم به فلسفه‌اش! اشتباه نکن. من نیز چون تو معتقدم اگر به حقیقت در گذشته‌مان چیزی برای افتخار، برای به خاطر سپردن، برای کردن کاری در جهت آن وجود دارد، نباید از آن فروگذاری کرد. اما حساب چیزی که گفتم جداست. فیلم ۳۰۰ ساخته‌اند و جمعی جوان در ثابت کردن حق مسلمشان (متمدن بودن) بدان امتیاز ۱ می‌دهد!! حق… مسلم… چه واژه‌های کلیشه‌ای! واژه‌هایی که روزگاری است از زبان اکثریت ملت همیشه در صحنه (و نه هرگز در زحمت تفکر) می‌شنویم. ایرانی، که می‌نالی از اینکه تمدنت، ماهیت پدرانت، تاریخت در سکانس‌های فیلمی به تحریف آلوده شده است، برو به حال آریایی‌های زمان خودت کاری بکن! خشایار شاه مرد. کجایند کوروش‌های هم‌عصرت!! حقیقت تلخی برای من است اما من از آریایی جاهل متنفر شده‌ام. بنشین امتیاز بده بمب بفرست تا صبح دولتت بدمد (باز حالا به اونهایی که عرضه بمب فرستادن رو دارن). چاره کار مقابله به مثل هم نخواهد بود. از نظام حاکمی که در رسانه به قول خودشان ملی از نشان دادن آلات موسیقی پرهیز دارند چه انتظاری داری؟؟ و دریغ از کسی که بداند پشت این آلت موسیقی دنیایی از گنجینه‌هاست. ایرانی هیچ می‌دانستی بزرگانی که همین آلت موسیقی دست می‌گرفته‌اند برای هر ۳۶۵ روز سال یک پرده ساخته‌اند؟ مگر یکی از همین سرانشان نبود که گفت: همه پادشاهان ظالم بوده‌اند؟ ؟ حتماً برایت فیلمی خواهند ساخت در وصف و شرح عظمت بابابزرگت کوروش…… اگر بسازند هم، مطمئن باش جایی لابه لای سکانس‌هایش آنچه می‌خواهند تبلیغ خواهند کرد و به چیزی که می‌خواهند می‌رسند. مگر جوانمردی کارگردان‌پیشه پیدا شود و خود حقیقت را به تصویر بکشد نه حقیقتی که از او می‌خواهند به تصویر بکشد (که البته دیگر اسمش این نخواهد بود) . “حقیقت معیاری جز خودش ندارد” این آخرین جمله یک نویسنده بزرگ بود. پس زیاد غصه نخور. اگر آنچه در دست داری حقیقت است، اگر به حقیقتت علم کامل داری، اگر شجاعت و قدرت اثبات و تجلی حقیقت را داری، از چیزهای دیگر نترس. اگر متمدن بوده‌ای، پس حتماً بوده‌ای. بگذار با چگونه بودنت دیگران بفهمند. اگر توانستی، بدان که دیگر هیچ چیز نمی‌تواند منکرش شود. برو با جهل مردمت بجنگ. اگر مردمی داشتی که می‌دانستند نقوش اسلامی که در مسجدشان هست (همان مسجدی که در آن خدا خدا می‌کنند) چه مفهومی دارد، اگر مردمی داشتی که از این وضعیت افتضاح بی‌خردی و طوطی خوش‌زبان بودن سیاستمداران فاصله گرفته بودند، مردمی که برای علمت آگاهیت شخصیتت انسانیتت ارزش قائل بودند نه برای … وقتی مردمی داشتی که می‌فهمند، یا لااقل اگر نمی‌دانند حرف نمی‌زنند، آن وقت است که می‌توانی به گذشته‌ات ببالی و از آن دفاع کنی. خودت و مردمت را از چیزی که آنرا افتخار می‌نامی آگاه کن و یاد بگیر که چطور می‌توان با عظمت بود و آگاه. در غیر این صورت به ترکستان خواهی رسید شاید جایی نزدیک وطن جدید مولانا.(البته این ترکستان با ترکیه فرق دارد). اگر پادشاهان گذشته ما خون ریختند، اگر جنایت کردند یا اگر عادل بودند و متمدن، بدا و خوشا به حال مردم آن زمان. الان چه هستیم! اگر به آنچه داریم و هستیم مفتخریم و عادلان و حق‌گرایان جهان به ما حق افتخار می‌دهند اگر واقعا نواده ی همان پدران متمدن هستیم، آن وقت است که می‌توانیم کباده‌ی متمدن بودن بکشیم. اگر باشیم خواهیم درخشید و مطمئن باش دیگر هیچ دوربینی یارای ضبط پلانی به دروغ وحشی بودنت را نخواهد داشت… زیادی طولانی شد معذرت… و در آخر ایرانی هر چه به قلم نقد و به حق بر من بنویسی سپاس‌گزارت خواهم بود و به رسم پدرانمان به تو خواهم گفت “قدحت پر می باد “. جز من و تو چه کسی ایران را به همراه همه زیبایی‌هایش خواهد ساخت و زنده خواهد کرد. من اگر حرف تو را نشنوم ایران که هیچ ما خانه پلاستیکی هم نخواهیم ساخت.
  بدرود….
  نیما: دوست من اگر مخاطب نوشته‌هایت خوانندگان این وبلاگ هستند که هیچ و اگر من هستم، پاسخ را در چند پست بعدی نوشته‌ام:
  https://osyan.net/2007/03/post_928.php

  پاسخ
 35. سلام
  ۱- بهتر بود یک فیلم راجع به آدمخواران سرخپوست، جنایات ویتنام، بمباران شیمیایی ژاپن، جنگ‌های وحشیانه صلیبی، تجاوز به زنان عراق و افغانستان و … می‌ساختند.
  ۲- آمریکا از نداشتن یک تاریخ کهن رنج می‌بره و ۳۰۰ در حقیقت تاریخ ۳۰۰ ساله خودشونه
  ۳- خشایار شاه بزرگ تنها برای سرکوب تروریست‌های یونانی و به تحریک یونانی‌های دربار و با اکراه به جنگ رفت و پس از فتح هم وحشیگری نکرد.
  ۴- هرودوت که تاریخ‌نویس یونانی است و راجه به جنگ ترموپیل از کتاب او استفاده می‌کرده‌اند در ایرانی زندگی می‌کرده است که مهد تمدن و آزادی بوده است.

  پاسخ
 36. معذرت می‌خوام اما من در چند پست بعدی شما چیزی مرتبط با حرف‌های خودم پیدا نکردم. خوشحال می‌شم جواب یا نظر شما رو بدونم.
  نیما: پاسخ به نوشته‌های شما ندادم. پاسخ به دغدغه‌های شما دادم تا جایی که به من مربوط بود. اگر لینکی را که در جواب نظر قبلی‌تان گذاشتم دنبال کنید، متوجه می‌شوید که من درباره فیلم اطلاع‌رسانی کرده‌ام و مخاطب نظر قبلی شما من نبودم.

  پاسخ
 37. یه چیز بگم که واقعاً درک کنید ایرانی‌ها وحشی هستن. روز ۲۲ بهمن بود ما رفتیم راهپیمایی نرسیده به میدان آزادی بود که یه قسمت شیر می‌دادان رایگان. خلاصه ما رفتیم ببینیم چه خبره. به ما هیچی نرسید هیچی ۱ نفر اونجا شهید شد در راه رسیدن به شیر. این ارزش داره؟ آقای احمدی نژاد و… دارن مثل … می‌خورن به خانوادشون می‌رسن. بقیه هم از نداشتم اینجوری. بابا اینا دارن ما رو سر گرم می‌کنن. بیایین حکومتمون رو عوض کنیم.

  پاسخ
 38. کاملاً مشخصه که دارن به ما توهین می‌کنن. اما یه چیزی رو باید بدونیم ایران و ایرانی کلاً وحشی بوده. مثل حکومت فعلی که آقایون دارن می‌خورن فقط.خلاصه ما باید از فرهنگ اصیل ایرانی دفاع کنیم. من با هر کس می‌خواد در این موضوع مطلبی تو سایتم بذاره همکاری می‌کنم.

  پاسخ
 39. من نمی‌دونم کی می‌خوان دست از سر تمدن و کشور ما بردارند. البته معلومه وقتی خودشون تمدنی ندارند مجبورن تمدن یکی دیگه رو بدزدند ولی کور خوندن. ما هم گذشته خودمون رو حفظ می‌کنیم و هم آیندمونو بهتر از اون می‌سازیم

  پاسخ
 40. بسمه تعالی
  به نظر من فیلم ربطی به من ندارد. اصلاً به من چه که تاریخ ایرانی‌ها زیر سؤال می‌رود؟ مگر خود ایرانی‌ها تاریخ و زبان دیگران را مسخره نمی‌کنند؟
  خوب کرده‌اند.فیلمی است بسیار جذاب و دیدنی.

  پاسخ
 41. به نام اهورا مزدا و سرزمین پاکم ایران
  موضوع: شاه جنگ ایرانیان در گردنه ترموپیل (ترموپیل به زبان یونانی یعنی چشمه آب گرم)
  ارتش ایران دارای سپاهیانی از فرقه‌های مختلف حتی یونانیان، که خود را به خشایار شاه تسلیم کرده بودند تشکیل شده بود که در موقع جنگ و شدت گرفتن آن تمام تسلیم‌شدگان یونانی به گمان شکست ارتش ایران شورش کردند که بلافاصله سرکوب شدند.
  خشایار شاه پسر داریوش کبیر دارای اندامی برجسته صورتی زیبا، ریش‌های تقریباً بلند و فر داشت، فر بودن ریش فقط مخصوص شاهان هخامنش بود نه کسان دیگر.
  گارد جاوید پادشاهی که از وفادارترین سربازان ارتش ایران بودند دارای لباس‌های به رنگ ارغوانی، قدهای بلند، اسب‌های سفید، ریش‌های بلند و چشمانی رنگی که صلاح اصلی آنها فلاخن بود و به فرمان روائی «ارسام برادر خشایارشاه» می‌جنگیدند. ارسام در این جنگ کشته شد. پادشاه ایران از مرگ برادر بسیار غمگین شد ولی گفت او هم مثل همه سرباز و ایرانی بود فراموش نشود که خشایار شاه به احترام دلاوری ارتش یونان اسپارت را به آتش نکشید و اسم آنها را که به فرماندهی «لئودانیس» می‌جنگیدند را در گردنه ترموپیل سنگ نوشته کرد.
  ارتش ۳۰۰ نفری یونان توسط یک چوپان یونانی به نام افیالیس مورد خیانت قرار گرفت. هر چند اگر ارتش یونان به جای ۳۰۰ نفر ۳۰۰۰۰ نفر هم بودند یارای مقابله با ارتش ایران را نداشتند.
  دلیل جنگ خشایارشاه با یونانیان، اول اینکه پدرش از آنها یک بار شکست خورده بود و دلیل دوم اینکه احترام گذاشتن به ایران و ایرانی بود تا نهایت زمان.
  متن بسیار خلاصه‌شده، با شرمندگی از کسانی که بهتر از ما می‌دانند.
  با تشکر از سعید، اندیمشک

  پاسخ
 42. بنام خدایی که کوروش را آفرید
  با سلام به تمامی بینندگان این مطلب وبا تشکر بخاطر خواندن این نظر ما ایرانی‌ها باید بکوشیم تا مشت محکمی به دهان دشمنان این سرزمین بزنیم و اجازه توهین به ایران و مردم عزیز را به دشمنان ندهیم.
  ما از نوادگان کوروش بزرگ هستیم این افتخار ماست
  × فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و
  مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای
  بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد ×
  ((کوروش بزرگ))

  پاسخ
 43. چی بگم؟ بقیه‌ی دوستان به اندازه ی کافی نوشتن… دیگه حرفی نمونده. ولی من معتقدم با این اعتراض‌های اینترنتی نمی‌توان نتیجه ای گرفت. می‌دونید ما برای اعتراض به این فیلم و باقی فیلم‌ها باید اول این هیولاهای بی‌شاخ و دم را از حکومت بکشیم کنار بعدش شروع به اعتراض به این و آن بکنیم. خب معلومه. وقتی یه بچه‌ی غربی یا آمریکایی این فیلم رو می‌بینه بعدش هم رئیس‌جمهور ما رو باور می‌کنه!…. بزرگ می‌شه…. این می‌مونه تو مغزش تا مرگش.

  پاسخ
 44. آیا واقعاً فکر می‌کنید شیوه‌ای که پیشنهاد کرده‌اید بهترین راه ممکن است؟
  من که بعید می‌دانم جناب اکبرپور!
  شما با اعتراض وبلاگی و اینترنتی خواسته یا ناخواسته پول به جیب برادران وارنر می‌ریزید و تبدیل به «ابزاری»‌ تبلیغی در جهت فروش فیلم می‌شوید.
  در این رابطه مطلب مفصلی در وبلاگم قرار دادم.
  وقت کردید سری بزنید:
  http://thirdman.blogfa.com/post-5.aspx
  پیروز باشید …
  نیما: دوست من. عزیز دلم. این یادداشت در جهت اطلاع‌رسانی نوشته شد. قبل از هر اتفاقی و قبل از هر نوشته دیگه. این که بعدش چرا موضوع این قدر بزرگ شد یک مبحث دیگه‌ای هست.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید