فرزندان پینوکیو

Google TiSPتوضیح: قبل از خواندن این مطلب بهتر است بگویم که مدتی است که از سیزده‌بدر گذشته و تبش فروکش کرده. تقریباً همزمان با دروغ‌های آوریل این مطلب را نوشتم و منتظر ماندم تا در چلچراغ چاپ شود و بعد در سایت بگذارم، این است که الان می‌خوانیدش. به هر حال خروسی و بی‌محلی‌مان را بر ما ببخشایید!
هفته‌نامه چلچراغ– دروغ‌گویی رسم پسندیده‌ای نیست هر چند علی رغم تمام حرف و حدیث‌هایی که در مذمت آن گفته شده، روزی نیست که دروغی نشنویم. با این وجود یک روز را برای دروغ گفتن مجاز دانشته‌اند و آن روز «اول آوریل» است که این رسم (با یک روز تأخیر) روز سیزدهم فروردین در میان ایرانیان هم برگزار می‌شود و در سال‌های اخیر معمول‌تر شده است.
دروغ‌های سیزده در میان شرکت‌های بزرگ و رسانه‌های خبری محبوبیت بیشتری دارد. شاید به این خاطر که بنابر تعریف کاری خود مجبورند در تمام سال اخبار دقیق و واقعی را منتشر کنند و در این روز تلافی تمام عقده‌های فرو خورده خودشان را در می‌آورند.
امسال هم پر بود از اخبار جالب و دروغی که بعضی از آنها سر و صدای زیادی کرد و جنجال هم آفرید. معروف‌ترین و جنجالی‌ترین این دروغ‌ها را بخوانید به ترتیب اهمیت بخوانید که از این منبع ترجمه شده‌اند.


۱۰- گوگل: جی‌میل، ایمیل رایگان گوگل یک سرویس رایگان جدید به نام Gmail Paper راه‌اندازی کرده و محتوای تمام ایمیل‌های افراد را به صورت چاپ‌شده روی کاغذ، در منزل افراد تحویل می‌دهد. فایل‌های صوتی ضمیمه ایمیل‌ها مشمول این سرویس نمی‌شوند.

Gmail Paper

۹- گوگل: باز هم یک سرویس باورنکردنی از گوگل. اینترنت پرسرعت خانگی با کابل نوری با نام Google TiSP که از طریق فاضلاب کار می‌کند. کافی است تا بسته مخصوص گوگل برای این کار را تهیه کرده و با قرار دادن کابل‌های مربوطه مطابق راهنما در مجرای فاضلاب خانگی، اینترنت پرسرعت دریافت کنید.

Google TiSP

۸- صفحه ارور ۴۰۴: سایت گیگ‌هاوس با قرار دادن یک صفحه ارور ۴۰۴ همه را شگفت‌زده کرد. با این تفاوت که اگر مرورگر شما فایرفاکس بود، صفحه ارور ۴۰۴ شما مربوط به اینترنت اکسپلورر بود و برعکس!

404 Page

۷- خالکوبی مخصوص بچه‌ها: یک سایت که اختصاصاً برای این دروغ طراحی شده بود، ادعا کرد که یک استودیوی طراحی اختصاصی برای خالکوبی کودکان راه‌اندازی کرده است. ظاهراً تعدادی از مردم هم با گذاشتن نظر در این سایت از آن استقبال کرده‌اند و مسلم است که طرفداران حفظ حقوق کودکان شدیداً از این موضوع عصبانی شدند.

Tattoo Your Toddler

۶- سازمان هوا فضای آمریکا NASA: با قرار دادن عکسی در بخش عکس نجومی روز نشان داد که فضانوردان آمریکایی و روسی اولین مسابقه کووئیدیچ (مسابقه‌ای که طرفداران هری‌پاتر می‌شناسندش) را در فضا برگزار کردند.

NASA

۵- کلاه‌خود دنیای وارکرافت یک کلاه‌خود است که علاقمندان به این بازی با واسطه آن می توانند قهرمانان بازی خود را از کنترل فکر به دور نگه دارند.

Tin-foil hat

۴- خرده‌فروش اینترنتی آی‌ووت با قرار دادن چند ابزار جدید همه را شگفت‌زده کرد. از جمله این ابزار می‌توانیم تلفن بی‌سیمی گوشواره‌ای که مثل گوشواره روی لاله گوش نصب می‌شود، روبودوست‌دختر و مسواک بلوتوثی (مسواک دندان آبی) را نام ببریم.

New gadgets

۳- یک خرده‌فروش اینترنتی دیگر به نام ووت (با قبلی فرق دارد) یک بسته شانس را به قیمت یک میلیون و یک دلار به فروش گذاشت. نکته این بود که تنها یک عدد از این بسته برای فروش گذاشته شده بود اما در توضیح آمده بود که با خرید یک عدد از این بسته، دو بسته دیگر را به رایگان دریافت کنید.

Random Crap

۲- تینک‌گیگ هم در صفحه اول خودش ابزار جالبی را برای فروش گذاشت. از جمله کراوات هشت بیتی که کراواتی بود با ظاهر بازی‌های دوره کامپیوترها و بازی‌های هشت‌بیتی، سیگار کافئینی به جای نیکوتین و جایگزین نوشیدن قهوه و امثالش و دوشاخه انگشتی.

ThinkGeek

۱- ویدئویی که نشان می‌دهد با چند کلیک می‌توانید به سراسر دنیا سفر کنید!
اما سوای این ده دروغ که تقریباً برترین دروغ‌های این روز شناخته شده‌اند دروغ‌های باحال دیگری هم رواج داده شد. از جمله این که گوگل فرصت شغلی برای مهندسان در مرکز فضایی گوگل در مرکز کوپرنیکوس، نوشیدنی گوگل و… که بیشتر در رده تخم‌مرغ رنگی یا Easter egg قرار می‌گیرند.

Google Gulp

حالا که خیلی گوگلی شد، یک سایت برای جست‌وجوی دروغ‌های آوریل گوگلی که خوراک دروغ‌یاب کاردرستی است!

 

دیدگاهتان را بنویسید