وبلاگ دات کام رایگان

Tumblrاینترنت دارد روزهای رایگان خودش را کم‌کم تجربه می‌کند. سرویس‌ها و خدمات اینترنتی در دنیا روز به روز ارزان‌تر و در مواردی رایگان می‌شوند. چند ماهی نیست که اعلام شده اینترنت رایگان بی‌سیم در سطح شهر لندن در اختیار همگان قرار می‌گیرد. اما مشکلات برای ما کاربران ایرانی بیش‌تر از این حرف‌هاست چرا که از قرار معلوم ما باید بر خلاف جهت پیشرفت در دنیا حرکت کنیم. برای مثال یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات امسال، محدود کردن سرعت کاربران خانگی اینترنت روی ۱۲۸ کیلوبایت بود. علت آن هم به این صورت اعلام شد که بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد کاربران خانگی به سرعت‌های بالاتر از ۱۲۸ نیازی ندارند که این امر با اعتراض های زیاد کاربران مواجه شد! [+]
از طرفی یک بار نوشتیم که ارائه خدمات رایگان در دنیا یک نوع سیاست‌گذاری تجاری است. یعنی در پس همه این پول نگرفتن‌ها درآمدهای زیادی نهفته است و شرکت‌ها با ارائه خدمات رایگان، افراد بیشتری را به سوی خود جلب می‌کنند و در عوض درآمدهای هنگفتی را از طریق جذب آگهی‌های تبلیغاتی به دست می‌آورند. «تکنوراتی» به عنوان موتور جست‌وجوی تخصصی وبلاگ‌ها پیش‌بینی کرده تا انتهای سال ۲۰۰۷ بیش از صد میلیون وبلاگ شناسایی خواهد کرد.
درست کردن وبلاگ‌ها، فتوبلاگ‌ها و سایت‌های این چنینی مدت‌هاست که رایگان شده. شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر خدمات بیش‌تر و بهتری را ارائه می‌دهند تا به اصطلاح کاربران را از دست هم بقاپند و بر کاربران خود بیفزایند. برای مثال سایت‌هایی هستند که فضای مجانی (هوست) به دارندگان هر دامنه (دومین) می‌دهند اما محدودیت‌هایی هم برایش ایجاد می‌کنند تا با پرداخت پول آن محدودیت‌ها برداشته شود. مثلاً ‌اگر تعداد بینندگانتان از مرز معینی بگذرد، سایتتان تا انتهای ماه جاری داون می‌شود و…


حالا سر و کله سایت‌هایی پیدا شده که اجازه می‌دهند سایت دات کام خودتان را داشته باشید. فرض کنید که شما وبلاگی در بلاگر دارید. آدرس وبلاگ شما به ناچار یک blogspot در میانش دارد. حالا اگر شما این واژه را نخواهید باید بروید یک دامنه به صورت دات کام ثبت کنید و البته یک مقداری فضا برای سایتتان هم بخرید. اما با این سرویس رایگان تنها پوا تبت نام وبلاگتان را می‌دهید.
شما پس از ثبت‌نام در سایت تامبلر، یک دامنه تحت tumblr.com خواهید. اما می‌توانید بروید و با چیزی کمتر از ده هزار تومان یک دامنه دات کام برای خود ثبت کنید و بی‌خیال خرید فضا شوید چرا که فضا را تامبلر در اختیارتان قرار می‌دهد. البته تامبلر به نسبت سایر سرویس‌های وبلاگی امکانات متفاوتی دارد. مثلاً امکان درج ویدیو و عکس در تامبلر موجود است اما امکان نظرخواهی در آن وجود ندارد (همیشه یک جای کار باید بلنگد!). یکی از امکانات خوب دیگر تامبلر، RSS خوان است که از طریق آن می‌توانید سرخط اخبار سایت‌های دیگر را در کنار وبلاگتان درج کنید. به هر حال اگر تصمیم گرفته‌اید که یک سرویس خوب وبلاگ را برای دامنه دات کام خودتان در نظر بگیرید که سالانه کمتر از ده هزار تومان خرج تمدید دامنه دات کام برایتان بتراشد تامبلر گزینه خوبی است.

1 دیدگاه دربارهٔ «وبلاگ دات کام رایگان;

دیدگاهتان را بنویسید