کامپیوتر، وب‌کم، اکشن!

Justin TVهفته‌نامه چلچراغ– آیا واقعاً انقلاب دیگری در راه است؟ آیا قرار است که یک سونامی دیگر در اینترنت شکل بگیرد؟
این روزها هر چه که می‌گذرد می‌بینیم که کاربران اینترنت بیشتر به حرفه‌ای‌های تکنولوژی نزدیک می‌شوند. در حقیقت این امر به خاطر در اختیار گرفتن امکانات جدیدی است که در اینترنت متولد می‌شوند و کارهایی را که تا پیش از این از دست حرفه‌ای‌ها بر می‌آمد عامیانه‌‌تر می‌کنند و عمومی‌تر.
هیچ دقت کرده‌اید چند وقت است که سرویس‌هایی با نام‌هایی که یا با You شروع می‌شوند و یا با آن خاتمه می‌یابند، چقدر رو به افزایش است و به سرعت سر از میان سایت‌های محبوب کاربران در می‌آورند؟ یوتیوب را که می‌شناسید؟ سایتی که به شما امکان می‌دهد ویدئوهای خودتان را در آن بارگزاری کنید و در اختیار همگان قرار دهید [+]. بیهوده نبود که شخصیت امسال تایم یک کامیوتر بود با صفحه‌ای آینه‌ای که اگر درونش نگاه می‌کردید، تصویر خودتان را می‌دیدید. شما شخصیت سال بودید [+].
با پادکست هم که پیش از این افتخار آشنایی پیدا کردید؟ رادیویی را می‌گویم که خودتان می‌توانید روی اینترنت برپا کنید [+]. حالا اجازه بدهید که یک قدم آن طرف‌تر برویم. بهتر بگویم. امکانات اجازه داده است که ما یک قدم آن طرف‌تر برویم. راه‌اندازی تلویزیون شخصی. وقتی صحبت از تلویزیون می‌کنم اصلاً منظورم این نیست که برنامه‌هایی را ضبط کنیم و بعد بگذاریم روی اینترنت. این چه تفاوتی با گوگل‌ویدئو و یوتیوب دارد؟ تعریف این تلویزیون دقیقاً این است که شما یک کانال ۲۴ ساعته با پخش زنده برای خودتان خواهید داشت. اولین و جالب‌ترین تلویزیون شخصی ۲۴ ساعته اینترنتی جاستین تی‌وی است.


راستش را بخواهید احساس می‌کنم داستان را از خوب جایی شروع نکردم. شاید بهتر باشد این طور شروع کنم.
فیلم «نمایش ترومن» یا ترومن شو را که إن شاءالله دیده‌اید؟ ترومن با بازی جیم کری فردی است که از کودکی در مقابل صدها دوربین تلویزیونی مخفی قرار دارد که تمام زندگیش را به طور زنده از یک شبکه تلویزیونی پخش می‌کند. در واقع امتیاز پخش زندگی ترومن از کودکی توسط رسانه‌ای خریده شده و میلیون‌ها نفر آن را مشاهده می‌کنند. او شدیداً معروف و محبوب است و درآمد بسیاری از کنار حق پخش زندگی او تأمین می‌شود.
حالا یک آقایی پیدا شده به نام جاستین که با سه دوستش به نام‌های اِمِت، مایکل و کِیل در یک خانه زندگی می‌کنند. این آقای جاستین روی گوشش یک دوربین وب‌کم می‌گذارد جلوی خودش و شما می‌توانید تمام کارهایش را ببینید. حتی می‌توانید ساعت‌ها به ایشان نگاه کنید که خفته‌اند و دارند هفت پادشاه را در خواب می‌بینند. وقتی هم که این طرف و آن طرف تشریف می‌برند دوربین روی گوششان کار گذاشته شده. یک ترومن خودخواسته.
این سایت که کمتر از دو ماه است دارد یک نفس زندگی این آقا را نمایش می‌دهد، آن قدر محبوب شده که کلی بازدیدکننده دارد. در عین حال بازدیدکنندگان می‌توانند در حالی که جاستین و دوستانش را به تماشا نشسته‌اند، با همدیگر صحبت کنند.
این استقبال باعث شد که سر و کله یک سرویس‌دهنده رایگان پیدا شود که همه بتوانند یک جاستین تی‌وی برای خودشان ایجاد کنند.
روزنامه‌نگار هستید؟ شاعرید؟ اصلاً بی‌کار و علافید؟ دلتان می‌خواهد یک تلویزیون اینترنتی داشته باشید؟ این امکان برایتان ایجاد شده است. آن هم به طور رایگان!
اگر شما یک کامپیوتر، یک خط پرسرعت اینترنت و یک وب‌کم دارید و البته اندکی حوصله و علاقه به نمایش، جایز نیست بی‌کار بمانید. بروید و در سایت «یو استریم» یک اکانت باز کنید و یک تلویزیون در عرض چند دقیقه راه بیندازید مخصوصاً اگر حرفی، حدیثی، حرکتی هم برای گفتن دارید. یک کانال پخش موسیقی، یک برنامه علمی یا آموزش شطرنج به صورت ۲۴ ساعته چطور است؟ فعلاً که یک تلویزیون شخصی ایرانی در این میان پیدا شده به نام وحید تی‌وی. وحید یک دانشجوی ۳۰ ساله ایرانی است و در یکی از دانشگاه‌های نروژ تحصیل می‌کند. او یکی از دانشجویانی هست که قرار است کنفرانسی برگزار کنند و برای این کار در سایت یو استریم یک کانال تلویزیونی راه‌اندازی کرده‌اند. این طور که خودشان در وبلاگ‌ها گفته‌اند، به جز لحظاتی که خواب هستند، در بقیه زمان‌ها برنامه زنده دارند (کاشف: وبلاگ پزشکی دیگر). این را داشته باشید که یک سایت دیگر و نامی بامسماتر در راه است و چند روز بیشتر به افتتاحش نمانده. اسم این سایت «نمایش ترومن شما» است.

1 دیدگاه دربارهٔ «کامپیوتر، وب‌کم، اکشن!;

دیدگاهتان را بنویسید