افشاگری فلاش درایوهای جاسوس در پوستر

USB Flash Drive Spywareامروز توی یکی از بیمارستان‌های به یک پوستر برخوردم که با فونت درشت روش نوشته بودن «ابزار جدید در خدمت سرویس‌های جاسوسی» کنارش هم یک طرحی کشیده بودن که مثلاً جاسوس بود و به طرز تابلویی قیافه خبیث یک جاسوس رو تشریح می‌کرد (راستی اگه قرار باشه جاسوس‌ها این شکلی باشن، که قاعدتاً سه سوت دستگیر می‌شن!). به هر صورت کنجکاو شدم که ببینم این ابزار جدید جاسوسی چیه و با خودم پرسیدم یعنی کی می‌تونه باشه این وقت شب؟ (به خاطر هیجان‌انگیزتر شدن و پلیسی‌تر شدن ماجرا). بعدش نگاه کردم و دیدم که زیر پوستر عکس انواع و اقسام «یواس‌بی فلاش درایو» به عنوان ابزار جاسوسی ذکر شده. جالبه که این ابزار جاسوسی این روزها توی هر بقالی‌ای پیدا می‌شه و آزادانه به فروش می‌رسه. بعدش از اونجایی که ذهن کنجکاوی دارم (البته وجود هر گونه ذهن رو در آینده قویاً تکذیب می‌کنم)، با خودم اندیشیدم که احتمالاً به این خاطر که می‌شه با فلاش درایوها کلی اطلاعات رو در سیم ثانیه جابه‌جا کرد، جزو این ابزار شمرده می‌شه ولی نتونستم بفهمم که چرا سی‌دی و دی‌وی‌دی و فلاپی و انواع دیگه قطعات حافظه جزو این ابزار شمرده نمی‌شن؟ شما اگه فهمید من رو هم روشن کنید لطفاً. متأسفانه اشتباهی باز هم اندیشیدم که چرا؟ و حدس زدم به این خاطر که این روزها انواع «یواس‌بی فلاش درایو» با حجم زیاد و اشکال متنوع مثل خودکار، جاسوییچی، دستبند و اسباب‌بازی در بازار وول می‌زنه و همین اشکال این توهم رو به ذهن متبادر می‌کنه (عجب واژه خفنی) که مأمور ۰۰۷ همه جا حضور داره و این ابزار رو هم به کلکسیون وسایلش اضافه کرده.
از پوستر مورد نظر (گه لوگوی سپاه پاسداران زیرش بود)، عکس گرفتم که با کلیک روی عکس این مطلب می‌تونید اون رو با درشتنمایی مشاهده کنید.

11 دیدگاه دربارهٔ «افشاگری فلاش درایوهای جاسوس در پوستر;

 1. سلام
  این عکسه لینکش کو؟ ما که تکنولوژیک نمی‌دونیم، چه می‌دونیم کدوم لینکه عکسه است؟
  نیما: روی عکس کلیک کن. همین.

  پاسخ
 2. من با خواندن مطلب شما به خودم شک کردم. فکر کنم جاسوس باشم! آقا کجا می‌شه توبه کرد؟
  نیما: در تمام بقالی‌های معتبر سطح شهر. مخصوصاً از نوع دریانی.

  پاسخ
 3. این ها که گفتی به درد براندازی نرم می‌خوره یا سخت؟!
  نیما: اینها جزو ابزار باراندازی هستن که توی کُشتی کاربرد زیادی دارن.

  پاسخ
 4. باید این فکر به ذهن سازندگان جیمز باند می‌رسید.
  آخه از بس کودن هستند نمی‌فهمند این چیزا رو!!!
  حالا نگفتی اون وقت شب کی بود آقا نیما؟؟؟
  نیما: یواس‌بی فروش محلمون بود اون شب.

  پاسخ
 5. من واقعاً لذت می‌برم وقتی می‌بینم آزادی در این کشور تا حدی هست که شرکت‌های تولیدکننده محصولات جاسوسی به راحتی و رسماً فعالیت می‌کنند: فراسو، … !!

  پاسخ
 6. قربان فکر کنم آقایان در ترجمه spyware اشتباه کرده‌اند و فکر کرده‌اند حالا که spyware ها از طریق فلاش دیسک منتقل می‌شوند، این یک ربطی به جاسوسی دارد!

  پاسخ
 7. امروزه فلش درایوها و ابزارهایی به شکل فلش درایو وجود دارند که امکان تخلیه اطلاعات رایانه و ارسال آن را برای یک وسیله نزدیک یا دور دارا می‌باشند. نمونه عملی آنها آدابتورهای وایرلس یو اس بی است که بسیار شبیه فلش درایو هستند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۱۳۸۵ با ادواتی این چنینی که توسط سرویس‌های اطلاعاتی خارجی به کار گرفته شده‌اند، روبرو بوده است.
  نیما: اما اینهایی که توی پوستر هستن، اونهایی نیستن که شما می‌گی.

  پاسخ
 8. بنده خدا طراحه پوستره امکانات نداشته مجبور شده از این عکسه استفاده کنه! (من چون خودم گرافیک می‌خونم، برای طراحی پوستر یا چیز دیگه، بعضی وقت‌ها کمبود عکس دارم و یه موقع‌هایی نزدیک‌ترین عکسو به موضوع انتخاب می‌کنم. البته این یارو طراحه وظیفه‌اش بوده،خودش یه عکس مربوط به موضوع بگیره، چون احتمالا برای پوستره پول گرفته. شایدم به بنده خدا پولشو ندادن اونم گفته به درک، هر چی دستش اومده گذاشته! (:

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید