کلوب، جزیره مجازی ایرانیان

هفته‌نامه چلچراغCloobکلوب احتمالاً‍ بزرگ‌ترین جامعه مجازی ایرانیان روی اینترنت است. نخستین و مشهورترین سایت بر پایه شبکه‌های مجازی سایت اورکات بود که ایرانیان زیادی از آن استقبال کردند و البته پس از مدتی در ایران مسدود شد. بعد از آن که سایت‌های مشابه زیادی ایجاد شدند، کلوب اولین سایت ایرانی با محیط فارسی بود که سعی کرد محیطی مشابه اورکات فراهم آورد و از همان ابتدا اصل را بر رعایت قوانین جمهوری اسلامی قرار داد.
درباره این سایت بارها نوشتیم و بسیاری از شما با این سایت آشنا شدید. تعداد زیادی از خوانندگان چلچراغ هم در کلوب چلچراغ این سایت عضو هستند و چند تا از نویسندگان این مجله هم به آن سر می‌زنند و نظرات خوانندگان مرتباً در جلسات مطرح می‌شود. خلاصه محیطی فراهم شده تا ارتباطی دو طرفه میان ما و شما فراهم شود. اما بهانه نوشتن این یادداشت چیزی نیست به جز تغییرات جدید و جالبی که در این سایت اتفاق افتاده است. اتفاقاتی که می‌تواند محیط مجازی را متحول کند.
جدای از بحث تغییرات فنی و چیدمان سایت که این سایت را در دسته سایت‌هایی قرار می‌دهد که محیطی کاربرپسند دارد، اضافه شدن واحد پول مجازی «کوروب» به این جامعه، نشان‌دهنده آن است که گردانندگان این سایت می‌خواهند آن را به سوی یک شهر مجازی واقعی هدایت کنند. شعار جدید سایت یعنی «کلوب، زندگی دوم ایرانیان» یادآور Second Life معروف است. سکندلایف یا زندگی دوم مشهورترین جامعه مجازی اینترنت است که پیش از این درباره‌اش نوشته‌ایم. در سکندلایف هم واحد پولی به نام «لیندن دلار» در جریان است که تجارت عظیمی را در اینترنت راه‌اندازی کرده و گردش مالی روزانه‌‌ای معادل میلیون‌ها لیندن دلار دارد. حال می‌خواهیم بدانیم که چگونه چنین چیزی ممکن است. چگونه یک واحد پول مجازی می‌تواند تبدیل به یک تجارت واقعی شود و برای کاربران یک سایت درآمد واقعی ایجاد کند.


کوروب چیست؟
کوروب واحد پول مجازی سایت کلوب است که در سایت جدید رایج خواهد بود و در قسمت‌های مختلف سایت از آن به عنوان اعتبار هر کاربر یاد خواهد شد و در درجه اول از طریق آن می‌توان خدمات گوناگون سایت را خریداری کرد.
در نسخه قبلی سایت، هر فرد برای این که از امکانات بیشتر سایت برخوردار شود، با پرداخت مبلغی و برای مدت معینی کاربر ویژه شده و مجاز به استفاده از این امکانات بود. مثلاً با پرداخت مبلغ ۹۰،۰۰۰ ریال برای مدت ۴ ماه کاربر ویژه شده و در این مدت امکان استفاده از امکاناتی چون پیگیری گفته‌ها، افزایش ظرفیت صندوق پیام، ارسال اس ام اس، مشاهده بازدید کنندگان از پروفایل خود را داشت. در نسخه جدید هر فرد به عنوان پیش‌فرض مبلغی را در حساب خود دارد. او می‌تواند با واریز مبلغی به ریال به حساب سایت، اعتبار خود را افزایش دهد و از هر یک از خدمات ویژه‌ای که می‌پسندد استفاده کند. هر یک واحد کوروب معادل یک ریال است. اما این تنها راه افزایش اعتبار شما نیست. شما می‌توانید با فعالیت بیشتر در سایت باعث افزایش اعتبار کوروب خود بشوید. مثلاً برای هر بار ورود به سایت در روز، ۲۰۰ کوروب به اعتبارتان افزوده می‌شود یا در صورتی که نقاشی، مطلب جالب و یا مقاله‌ای در یک کلوب بنویسید، و دیگران به مقاله، نقاشی و یا مطلب جالب شما امتیاز دهند، به ازای هر یک امتیازی، مبلغی به اعتبار کوروب شما افزوده می‌شود. سایت کلوب در حقیقت قصد دارد تا به کاربرانی که در جهت بهینه‌سازی سایت تلاش می‌کنند، دستمزد بدهد. پلیس کلوب در حقیقت به تخلفات کاربران متخلف رسیدگی می‌کند. گزارش‌هایی که به پلیس کلوب می‌رسد، منبعی جز کاربران دیگر ندارد که به طور داوطلبانه سعی می‌کنند تا محیط مجازی پاکیزه‌ای داشته باشند. کلوب به این کاربران دستمزد می‌دهد. به ازای هر گزارش ۲۵۰ کوروب.
تا اینجای کار چندان هیجان‌انگیز نیست. اما نکته اینجاست که کاربران می‌توانند به حساب هم کوروب واریز کنند. این مسأله می‌تواند به بهانه‌های مختلف باشد. مثلاً به خاطر روز تولد دوستی به حسابش کوروب بریزیم. یا آن که به خاطر یک نوشته خوب به او چند کوروب بدهیم و الی آخر. اما اجازه بدهید این نقل و انتقال پولی را به همین جا محدود نکنیم. این مسأله می‌تواند کسب و کاری را برای عده زیادی فراهم و نوعی تجارت الکترونیک را راه‌اندازی کند. به تدریج شغل‌هایی در این جامعه شکل خواهد گرفت که شاید بتوان برخی از آنها را حدس زد:
بانکدار یا صراف کلوب
کار یک صراف در دنیای واقعی نقل و انتقال پول و تبدیل واحدهای پولی به یکدیگر است. فرض کنیم شما در سایت کلوب فعالیت زیادی کرده‌اید و حالا کلی کوروب اضافه دارید که نمی‌دانید با آن چه کار کنید. از طرفی کسانی هستند که می‌خواهند اعتبار بخرند و از خدمات ویژه سایت مثل ارسال sms استفاده کنند. (ارسال اس ام اس برای کاربرانی که خارج از کشور هستند، بسیار به درد بخور هست. آنها می‌توانند به تلفن دوستان و اقوامشان در داخل ایران با هزینه‌های کم پیام کوتاه ارسال کنند). برای این کار باید مبلغی را به حساب سایت کلوب واریز کنند. فرضاً ۱۰،۰۰۰ کوروب را به مبلغ ۱۰،۰۰۰ ریال خریداری کنند. حالا شما که کوروب زیادی اندوخته‌اید می‌توانید صراف باشید و برای مثال ۱۰،۰۰۰ کوروب را به مبلغی پایین‌تر از قیمت رسمی آن یعنی ۹،۵۰۰ ریال عرضه کنید. با این روش واحد پول مجازی شما به ریال قابل خرج در دنیای واقعی تبدیل می‌شود. اگر شما فرد واسط این نقل و انتقالات باشید می‌توانید به تدریج کوروب بخرید و بفروشید و به این طریق شما یک صراف خواهید شد و البته درآمد خواهید داشت.
تاجر کلوب
سایت کلوب، بخش بزرگی به عنوان فروشگاه دارد. فروشگاه‌های الکترونیکی متعددی در این سایت موجود است و هر کاربر هم می‌تواند برای خود یک فروشگاه تأسیس کند و در آن محصولات خود را به فروش برساند. در حال حاضر فروشندگان می‌توانند به مانند هر فروشگاه دیگر در ازای فروش کالای خود مبلغ مورد نظرشان را دریافت کنند اما با معتبر شدن کوروب دور نیست زمانی که این تجارت با واحد کوروب صورت گیرد و از طریق صرافی‌های کوروب تبدیل به ریال شود. تجارت در دنیای مجازی محدود به ارائه کالاهای فیریکی و قابل لمس نیست. مثلاً شما می‌توانید به عنوان یک طراح سایت یا وبلاگ، سفارش طراحی بگیرید آن هم به ازای کوروب و بعد آن را تبدیل به ریال کنید.
افق‌ها
کلوب هنوز در ابتدای راه است. شاید نتوان افق شفافی از آینده آن ترسیم کرد. همه گام‌های بعدی به ابتکار و ایده‌های کاربران آن بستگی دارد. اما چیزی که مسلم است این است که اتفاقات هیجان‌انگیز دیگری در این سایت خواهد افتاد. کسی چه می‌داند شاید روزی برسد که شما بتوانید با استفاده از کوروب در فروشگاه چلچراغ مشترک آن شوید یا سی‌دی‌های شب چله را از این طریق خریداری کنید یا به حساب مجازی نویسنده محبوبتان کوروب واریز کنید. کسی شاید فکرش را هم نکند که روزی برسد تا حق‌التحریر نویسندگان را خوانندگان بپردازند. به این فکر کرده‌اید که از این طریق می‌توان بنگاه‌های خیریه هم تأسیس و مثلاً برای کودکان سرطانی پول مجازی جمع‌آوری کرد بعدآ معادل ریالیش را صرف کمک به آنها کنیم؟ زیاد از ذهن دور نیست.
پ.ن: چون از زمان نوشته شدن این مطلب دوستانی برایم ایمیل زدند و تقاضای ارسال دعوتنامه سایت کلوب را داشتند، لینک دعوتنامه را اینجا می‌گذارم تا با کلیک کردن روی آن اقدام به عضویت کنید. توجه داشته باشید که اعتبار این لینک تنها تا ۱۵ روز پس از نوشتن این مطلب یعنی تا هفتم تیر ماه ۱۳۸۶ است. [برای عضویت اینجا کلیک کنید]

8 دیدگاه دربارهٔ «کلوب، جزیره مجازی ایرانیان;

 1. خیلی جالب بود. بعد از آن محاسبه‌ای که روی اختلاس آن مرد گرمسیری قاچاقچی انجام دادی این یکی هم خیلی جالب بود. خسته نباشی

  پاسخ
 2. کلوب از وقتی این شکلی شده برام غریبه شده.
  خیلی باهاش راحت نیستم.
  ار بچه های چلچراغ تو کلوب کی هست تا باهاش ایجاد دوستی کنیم؟؟؟
  مرده این ” ایجاد دوستی” و ” یک سال کالج هستم”!!!

  پاسخ
 3. سلام دوست گرامی.
  من از چلچراغی‌ها هستم…
  با توجه به این که کلوب رفع فیلتر شده و من حتی در مدت فیلترینگ مشکلی نداشتم اما متاسفانه دو روز است که پیام فیلترینگ از سوی قوه قضاییه بر روی سیستم من ثبت می‌شود.
  از دوستان مسئول و مدیر سایت تقاضا می‌شود رسیدگی فرمایند.
  متشکرم

  پاسخ
 4. سلام دوست عزیز.
  اول باید نوشت که من از فیلتر شدن کلوب بسیار ناراحت هستم چون با کلوب با دوستان زیادی آشنا شدم و از مطالب آن استفاده کردم در بین سایت‌های هم رده این سایت در ایران یا به زیان فارسی هیچ رقیبی نداشت و این افتخار ایران باید باشد که با سایت‌هایی که در خارج هستند هم‌ردیف شده.
  دوم: گله‌مندم از مدیران نازنین سایت که در بدو ورود نوشته شده قانون جمهوری اسلامی ایران و کاربران را به پایبندی به آن فرا می‌خواند. در این روزهای پر از شلوغی بهتر نبود پلیس سایت یا مدیران اطلاعیه صادر می‌کردند و از کاربران خواسته می‌شد حرف سیاسی که با قانون جور در نمی‌آید نزنند تا سایت فیلتر نشده و من و دیگر کاربران که از سیاست دور هستیم از آن استفاده کنیم؟
  من از جناب دادستان کل کشور و تهران تقاضا دارم در راستای رأفت اسلامی این سایت را رفع فیلتر نمایند تا جوانان به سایت‌های بیگانه نروند. جناب دادستان با اصلاح قانون این سایت خواسته‌های خود که همان وارد شدن به سیاست و فتنه‌انگیزی است را اجرا و با باز کردن این سایت پرطرفدار ما جوانان ایران را خرسند نمایند.
  با آرزوی سلامتی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید