تصویر روی جلد شماره ۲۶ نشریه زنستان

هیچ آداب و ترتیبی مجو – هر چه می‌خواهد دل تنگت بگو
پ.ن: دوستان عزیز ما در نشریه الکترونیک زنستان اشتباه می‌کنند. با این روشی که پیش گرفته‌اند حمایت بخش بزرگی از دوستانشان را از دست خواهند داد. انتخاب یک عکس مناسب، مصداق کامل ژورنالیسم حرفه‌ای و نشان‌دهنده مدیریت صحیح است. عکس بالا که تصویری از یک تئاتر است و با اضافه کردن مقداری علف و گل و گیاه مردان را در هیأت چارپایان علفخوار نشان می‌دهد، نه تنها کمکی به تقبیح ازدواج موقت نخواهد کرد، بلکه باعث خواهد شد تا مردان معتقد به برابری جنسیتی زنان و مردان نیز منتقد تفکری شوند که در پس چنین تصاویری نهفته است.
تصاویری که گویا با آرای جمعی تحریریه این نشریه به عنوان عکس روی جلد انتخاب می‌شود، قرار است واقعیت را به چشم خوانندگانش نمایان کند. این واقعیت، چارپا بودن مردان است؟ به گمان من این تصویر تنها می تواند به تخریب جنبش زنان کمک و در بهترین حالت دل تعدادی از زنان ستم‌دیده را خنک کند و در غیر، چیزی جز پایین آوردن شأن نشریه در حد یک وبلاگ طنز نخواهد بود. این تصویر حتی اگر از دیدگاه نقشی که برای مردان در ازدواج موقت در نظر گرفته شده، دیده شود، مذموم خواهد بود. این نقش را مردان انتخاب نکرده‌اند. این نقش را تئوری‌پردازان ازدواج موقت در نظر گرفته‌اند. به راستی فکر کرده‌اید کار شما به مثابه این می‌ماند که کاراکتری از کشور ایران بکشند که در حال انجام عملی شنیع است و به هنگام اعتراض بگویند منظور ما آن دسته از ایرانیانی هستند که فلان می‌کنند نه همه.
این را به عنوان یک مخالف ازدواج موقت می‌پرسم. شما از کدام جایگاه و مقام بخشی از انسان‌ها را از جایگاه انسانی حذف می‌کنید و به مقام حیوان تنزل می‌دهید؟ در مقام خدا که ننشسته‌اید؟
به شخصه تا زمانی که این تصویر از سایت زنستان حذف نشود و به اشتباه خود اعتراف نکنید، به هیچ یک از اخبار شما لینک نخواهم داد. اعتبار زنستان برای من از یک نشریه عدالت‌طلب تا سطح یک وبلاگ طنز جنجالی پایین آمد مگر آن که در آینده خلافش را ثابت کنید.


در همین زمینه:
توهین به مردان، تمسخر یا …، وبلاگ علیرضا شیرازی
بی انصافی در حق زنستان وبلاگ تا دموکراسی
تمسخر و توهین به مردان یا دفاع از حقوق زنان؟ وبلاگ راز نو
کاریکاتوری از یک موقعیت غیرانسانی و نارضایتی حافظه بصری مردانه– تارا نجد احمدی
امپراتور روی جلد شما لخت است– وبلاگ عصیان
توجه: جملات موجود در نظرهایی که به هر گروه از مردان و زنان توهین کنند، حذف شده و به […] تبدیل می‌شوند.

16 دیدگاه دربارهٔ «تصویر روی جلد شماره ۲۶ نشریه زنستان;

 1. ما که بچه بودیم از این کارا می‌کردیم، برای طرف شاخ و دم می‌کشیدیم‌. فکر کنم این کار هم نشان از درون و افکار بچگانه این جماعت داره! معمولا هم انسان از کار بچه‌ها ناراحت نمی‌شه!
  ببین نیما جان! اینا بنا را بر غر زدن و نارضایتی گذاشتند، همین‌ها نبودند که می‌گفتند ما آزادی جنسی ‌می‌خواهیم، […] الان اومدند از عوارض بهداشتی (!) صیغه حرف می‌زنند! انگار کسی که قراره اینا رو صیغه کنه آلوده‌ست و اونی که قراره پارتنرشون بشه، گله و از مواد بهداشتی و مرغوب(!) استفاده می‌کنه! یه چیز دیگه هم این آبجی خانوما باید بدونند اینه که این طرح اگر اجرا بشه بیشتر به نفع اوناست! چون آقایون که به طرح‌مرح نیاز ندارند، ماشالا خانومای این کاره ریخته تو خیابون! به قولی که همون غیررسمی‌اش بهتره!

  پاسخ
 2. سلام نیمای عزیز. چهل و پنج ثانیه وقتت را به من بده!
  بعضی وقت‌ها، آدم خیلی حرف‌ها در دلش هست که باید بگوید ولی آنقدر طولش می‌دهد، آنقدر این پا و آن پا می‌کند، آنقدر از طرف مقابل می‌ترسد که بعد دیگر خیلی دیر می‌شود یعنی واقعاً دیر می‌شود برای گفتنش. بعد از برنامه‌ی کافه تیتر، احساس کردم هم تو دلت در مورد من صاف شده و هم من از تو دلگیری ندارم هرچند که وقتی آن شب با تو تماس گرفتم، برخوردت را نپسندیدم… حالا هم نیامدم بگویم که لینکم کن و یا حمایتم کن و… فقط آمدم خیلی مردانه و دوستانه بگویم بزن قدش. هستی؟ پست آخری هم که نوشتم شاید بخشی از نظرات تو را دربر داشته باشد. اگر حسش بود، بنویس برایم… یا علی

  پاسخ
 3. نیما جان عزیز دلم موضوعی به این کوچیکی رو این قدر بزرگ جلوه نده. تازه عکس زیاد هم توهین‌آمیز نیست که….. کاشکی خیلی از مردها حداقل چهارپا بودن حالا چهار پا یه خاصیتی داره.
  نیما: موضوع کوچک نیست. قبلاً در مورد بزرگی‌ش باهات صحبت کردم. اگر متوجه این موضوع نمی‌شی نمی‌تونم توضیح بیشتری بدم. فقط می‌تونم قول بدم که در موارد مشابه که توهین متوجه زنان باشه، کوچک بودن موضوع رو بهت یادآوری کنم.

  پاسخ
 4. همه خانوم‌های فمینیست ضدمرد آدم‌های […] هستند که چون مردی به اونها محل نذاشته، شدن ضدمرد. من تا حالا هر چی زن اینجوری دیدم، واقعاً […] و احتیاج به روانپزشک داشتند. با پوزش اگر کمی تندروی کردم چون خیلی خیلی از فمینیست‌هایی که ضدمرد هستند بدم میاد. باید همشونو ریخت تو یه جزیره که دیگه تمام عمرشون یک مرد هم نبینند تا در حسرت دیدنش … بله با پوزش مجدد.

  پاسخ
 5. ای آقایان به جای اینکه بگوئبد چرا یک همچین قوانینی در این مملکت وجود دارد که ما مردان را مانند حیوان می‌بیند (البته با یک تفاوت و آن پرداختن پول است). به جای اینکه صدایتان بر روی وزیر کشور بلند شود که این مرسومات قرون وسطایی را ملغی کنند و نه ترویج، به آنهایی که درایت آنرا داشته‌اند که به شما تذکر دهند که ای مردان ببینید که قوانین شما را چگونه می‌بیند و چرا می‌گذارید بهتان بی‌حرمتی شود، بند کرده‌اید و خرده می‌گیرید؟؟؟
  نیما: خانم موناهیتا. من جواب شما را در ایمیل داده‌ام. نمی‌دانم هدفتان از کپی کردن این کامنت در تمام وبلاگ‌ها چیست. لطفاً توجه کنید که من به عنوان یک مخالف ازدواج موقت به توهین به مردان معترضم. لطفاً قبل از نظر دادن مطلب را به دقت بخوانید. شما یا حرف من را نفهمیده‌اید یا نمی‌دانید چه کسی این مطلب را نوشته است.

  پاسخ
 6. نظرهای آقایون رو که اینجا خوندم دیدم انگار اونا هم به خاطر اینکه دلشون خنک بشه هر چی تونستن دریغ نکردن. اگه کار اون نشریه غلطه اینکه بخواهیم خلافشو با کلمات رکیک ثابت کنیم چیزی رو حل نمی‌کنه. می‌شد طور دیگه‌ای برخورد کرد.
  نیما: من موافق گیس و گیس‌کشی نیستم. اما به نظرم چیزی که عوض داره گله نداره! تازه فکر می‌کنم عکس‌العمل‌های رادیکال‌تری هم در راه باشه. چیزایی که صداش شاید ماه‌های بعد در بیاد. و همه این‌ها به خاطر ندانم‌کاری دوستان هست که حتی حاضر نیستند عذرخواهی کنند و اشتباهشون رو بپذیرند. مشکل دوستان فمینیست ما درونیه.

  پاسخ
 7. دوستان چیزی را که شما متوجه نشده‌اید آن است که این بی‌حرمتی نسبت مردان نه از سوی زنستان بلکه از سوی دولتمردان و فرهنگ ترویج شده از سوی آنان است و آن عکس اشاره به این بی‌حرمتی دارد. به نظر می‌رسد شما سوراخ دعا را گم کرده‌اید. به جای بیخ خر علت را گرفتن دارید معلول را دارید خفه می‌کنید. راستش این جور موقع‌ها می‌فهمم پدر ۷۶ ساله من از شما جوان‌ترها خیلی روشنفکرتر و امروزی‌تر و فمینیست‌تر است. او همیشه در مورد صیغه و پلی‌گامی می‌گفت و می‌گوید این مردهایی که دست به این کارها می‌زنند مثل … ( تصویر) هستند.
  نیما: خانم محترم. بنده هم عرض کردم که با ازدواج موقت موافق نیستم. این را به گمان چند بار توی ایمیل بهتان گفته‌ام. توی متن من همه به زبان شیرین و واضح نوشته شده است. شما چرا موضوع را ماستمالی می‌کنید؟ به نظر من قیاس شما هم درباره ۳۰۰ مع‌الفارق است. و هم آن که در عکس هیچ تمایزی میان مردان معتقد و غیرمعتقد قائل نشده‌اید. از طرفی شأن مردانی که موافق ازدواج موقت هم باشند به زعم من حیوانیت نیست. من کاری به پدربزرگ روشنفکر شما ندارم و دوست هم ندارم با ادبیات ایشان صحبت کنم و صدالبته معنای بی‌حرمتی و تفاوت عامل و علت و معلول را تشخیص می‌دهم. آن عکس اشاره به هر چه که دارد، مرد است. جزء و کلی در ان مشهود نیست. روشنفکر بودن و امروزی بودن بهانه خوبی نیست برای توهین کردن دوست من. بهتر است به اشتباه خود اعتراف کنید. در غیر این صورت تصویری را جایگزین کنید که یک مرد و زن در حال چریدن باشند که لااقل درصد زنان موافق با ازدواج موقت را هم پوشش داده باشید و برابری جنسیت در این جا هم رعایت شود. سوراخ دعا و ادعا را هم از هم تشخیص دهید دوست من که دست سفسطه بالای دست بسیار است.

  پاسخ
 8. آقا نیما، همه‌ی حرف‌هایت درست؛ ولی این وسط چرا ارزش وبلاگ‌های طنز را پایین آورده‌ای؟ من به‌عنوان نویسنده‌ی یکی از وبلاگ‌های طنز، شدیداً به این نوشتارت اعتراض دارم.
  نیما: مثال من وبلاگ‌های طنز جنجالی بود. به کلمه جنجالی دقت کن.

  پاسخ
 9. کار بسیار زشت و کثیفی است که کرده‌اند اما دقیقاً در حد انتظار ما از فمنیست‌های ایرانی: […]، ناهنجار، گستاخ و بی‌انصاف.

  پاسخ
 10. «نیما: مثال من وبلاگ‌های طنز جنجالی بود. به کلمه جنجالی دقت کن.»
  پس با این حساب، هر وبلاگی که جنجال به پا کند، وبلاگ بی‌ارزشی است!
  اصلاً «جنجالی» چه تعریفی دارد؟
  به هر حال، آیا در این قسمت از نوشته‌ات کلمه‌ی «جنجالی» می‌بینی؟:
  «… و در غیر، چیزی جز پایین آوردن شأن نشریه در حد یک وبلاگ طنز نخواهد بود.»
  نیما: این قسمت رو فکر کنم باید به دقت بخونی: «اعتبار زنستان برای من از یک نشریه عدالت‌طلب تا سطح یک وبلاگ طنز جنجالی پایین آمد مگر آن که در آینده خلافش را ثابت کنید». ضمن این که منظور من از جنجالی یعنی هیاهو برای هیچ. اگر نه با طنز نه تنها مشکلی ندارم بلکه در نوشته‌های خودم هم طنز می‌بینی و اساساً در نشریه‌ای مشغولم که پایه‌اش مبتنی بر طنز است.

  پاسخ
 11. سلام
  من اصلاً متوجه نشدم. چرا این کار (ازدواج موقت) توهینی برای خانم‌ها تلقی شد؟
  مگر کسی مجبورشان کرده؟ یا به حقوقشان تجاوز شده؟ مختارند نخواستند ازدواج موقت نکنند.
  برای ازدواج موقت یک مرد هست و یک زن. اگر بد است و توهین برای هر دوی آنهاست. اصلاً متوجه نمی‌شوم چرا بعضی مسائل واضح را منکر می‌شویم. مثلاً حتی در رسانه‌ها برای زیر سؤال بردن این مسأله وقتی آن را به شوخی می‌گیرند، آن را امتیازی برای مردان تلقی می‌کنند و مثلاً به شوخی عنوان می‌کنند از ازدواج موقت لذت ببرید. ولی مگر چنین مسأله‌ای بدون حضور یک زن امکان پذیر است؟ پس چرا باز هم این قضیه را یک طرفه و توهین به زنان می‌دانیم؟؟
  این توهین زنستان هم از تفکر اشتباهشان ناشی می‌شود.
  من خودم یک دخترم ولی اصلاً با این توهین موافق نیستم.

  پاسخ
 12. این زنایی که شوهراشون می‌رن ازدواج موقت می‌کنن یه مشت احمق به تمام معنا هستن که وقتی که یکی میاد خواستگاریشون چشمای کورشون رو باز نمی‌کنن ببینن چه خبره. بعداً که مرد بد از کار در میاد می‌گن همه مردای این دنیا همینن. برین بدبختا گناه خودتون رو گردن این و اون نندازین. به جای این که تو خیابون و کوی و برزن دنبال شوهر بگردین و اولین مردی که اومد بله رو وقت چایی دادن بگین، چشماتون رو باز کنید. مطمئن باشین شماها هم تافته جدا بافته نیستین. اگه به اندازه مرد قدرت داشتین تو دنیا سنگ رو سنگ بند نمی‌شد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید