آخرین مصائب یک وبگرد

Virus Almanac 2007هفته‌نامه چلچراغ– شاید بتوان سال ۲۰۰۷ را سال خرابکاران و ویروس‌نویسان خوش‌ذوق و هنرمند نامید چرا که امسال آنها روشی متفاوت را برای آزار و تخریب و نفوذ برگزیده‌اند.
روش‌های تازه‌ای که آنها ابداع کرده‌اند بی‌اغراق هر فرد عادی را بر سر ذوق می‌آورد به شرطی خود قربانی این جنایت‌های هنری نباشد. این بار باید زین کامپیوترتان را سفت بچسبید چون که این ویروس‌ها تنها کامپیوترتان را تخریب نمی‌کنند. آنها به مضحکه و تحقیر شما می‌پردازند و شخصیت و اعتقاداتتان را هم زیر سؤال می‌برند.
شرکت امنیتی «پاندا» فهرستی از این ویروس‌ها را که نیمه نخستین سایت چنین رفتاری را از خود نشان داده‌اند معرفی کرده است. این شما و این ویروس‌های ژانگولر:


رستگار شوید
کرمی که پس از نفوذ به سیستم شما و تخریب آن سعی می‌کند تا ارشادتان کند. USBToy.A، ویروس موعظه‌گری است که هنگام اجرای ویندوز آیه‌هایی از انجیل را نمایش داده و برای مردم جهان، رستگاری آرزو می‌کند.
روی کدام نصف‌النهار
دانای کل، مغز متفکر جهان، ویروسی که پس از سرقت کلمات عبور در قالب یک اسب تروآی خوش خط و خال به شما اطلاع می‌دهد که کجای این کره خاکی مستقر هستید و مشخصات کامپیوترتان و برنامه‌های روی آن چیست. دستش درد نکند از این همه اطلاع‌رسانی مفید که البته یک نسخه‌اش برای صاحب این اسب چموش ارسال می‌شود. تروجان Burglar.A یک همچین اعجوبه‌ای است.
دل خوش سیری چند؟
دوست عزیزی که در کشور ترکیه با وعده‌های دروغی، دل بسیاری را خون کرد. Army Movement برای قرابانیانش سلسله پیام‌هایی را به زبان ترکی و با محتوای افزایش پنجاه درصدی دستمزد کارکنان دولت و ارتش ارسال می‌کرد.
خبرنگار ویروس
گفت‌وگوگری متقلب و خیال‌پرداز به نام Rinbot.B که در دنیای خبر برای آفریننده‌اش نوشابه باز می‌کرد. این بدافزار که عشق ژورنالیست شدن دارد، پس از درب و داغان کردن کامپیوترها یک گفت‌وگوی حرفه‌ای را منتشر می‌کند. این مصاحبه تخیلی از طرف سی‌ان‌ان ترتیب داده شده و مصاحبه‌شونده کسی نیست جز آفریننده کرمو که از انگیزه‌های خود برای چنین آفرینشی سخن می‌گوید.
جاسوس یا مأمور ۰۰۷
یک اسب تروآی دیگر که یک جاسوس بالقوه است. XPCSpy بدون آن که رد پایی از خود به جا بگذارد تمام رفتار شما را در قالب یک گزارش برای صاحب خود ایمیل می‌کند. همین را بدانید که در صورت نفوذ چنین جاسوسی به سیستمتان، سوتی‌های عظیمی خواهید داد. هر کلیدی که روی صفحه کلید است، در صورت فشرده شدن توسط این جاسوس ثبت می‌شود. سایت‌هایی که دیده‌اید، نرم‌افزارهایی که اجرا کرده‌اید، فولدرهای بازشده، متون تایپ و حتی چاپ‌شده، پنجره‌های بازشده، اطلاعاتی که کپی کرده‌اید و حتی تمام حرکاتی که روی مسنجر انجام داده‌اید، کارنامه اعمالی می‌شود که در دست این تروجان شرور است.
ماهی‌صفتشون
فرض کنید که یک مزاحم تلفنی دارید که علاوه بر مردم‌آزاری به یک زبانی که از آن سر در نمی‌آورید برایتان جوک تعریف کند. چه حسی بهتان دست می‌دهد؟ مطمئنا یک حس پشمالو که روی اعصابتان سوزن‌دوزی می‌کند. ویروس Ketawa.A که بچه جنوب شرق آسیا است به جای تخریب پشت سر هم جوک می‌گوید. اصلاً هم برایش مهم نیست که شما از زبان «مالایی» چیزی دستگیرتان می‌شود یا نه. بنابر این پس از چند روز دوست ندارید سر به تنش باشد.
بتهوون یا باخ
Gronev.A دوست دارد که شما به یک سمفونی مشهور گوش کنید. برای این کار از شما اجازه نمی‌گیرد. مدیاپلیرتان را باز می‌کند و موسیقی شروع خواهد شد. حتی اگر شما در موقعیت مناسبی نباشید یا اصولاً حس موسیقی در وجودتان نقطه‌ای بیش نباشد. مجبورید به Lagu گوش کنید و شاهد تخریب اطلاعاتتان باشید.
ناصرالدین شاه، ویروس سینما
گول نخورید. همیشه وعده‌های نمایش و دانلود فیلم‌های پرفروش و پرطرفدار درست نیست. ویروس‌های Harrenix.A و Pirabbean.A می‌دانند نقطه ضعف شما کجاست. روی این لینک‌هایی که این دو ویروس برایتان می‌فرستد کلیک نکن کامبیز. خطرناکه کامبیز.
گزارشگر روی اعصاب
ویروس BotVoice.A یک ویروس پرحرف و اعصاب‌خوردکن است که وظیفه خودش می‌داند تا هنگام ترکاندن سیستم‌هایتان، گزارش کارش را به طور مرتب به سمع و نظرتان برساند. این ویروس به محض شروع فعالیت، مانند یک گزارشگر حضور خودش را با صدایی بلند به قربانی اعلام کرده و تا زمانی که کلیه فایل‌ها و داده‌های مهم سیستم را پاک یا مختلش کند جملات خود را به صورت پی در پی تکرار می‌کند.
منبع: Virus almanac 2007 – part one

4 دیدگاه دربارهٔ «آخرین مصائب یک وبگرد;

  1. استاد، من دقت کردم دیدم توی این سایت‌های به اصطلاح پربیننده مثل هزارتومنی و زری بلنده و … مطالب مربوط به هک کردن در صدره. فکر می‌کنم روی بحث روان‌شناختی علاقه ایرانی‌ها به هک کم کار شده. چه کرمیه که بخواد بیاد ایمیل منو هک کنه، لیست مسنجر منو ببینه. یه جوری چشم‌چرونی متنیه. فکر کنم سوژه بدی نباشه.
    نیما: کاملاً موافقم. باید یه زاویه مناسب برای پرداختش پیدا کنم حاجی جان.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید