تصویر شما روی ماه

Google Lunar XPrizeزیگ‌زاگ– اگر شما می‌توانستید یک تصویر و یک پیام به ماه بفرستید، انتخابتان چه بود؟ این سؤالی است که مؤسسه غیرانتفاعی «جایزه ایکس»، مؤسسه‌ای که متعلق به «انوشه انصاری» فضانورد ایرانی‌الاصل است، از همه خواسته تا به آن جواب دهند.
این مؤسسه پیشتر جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری به نام «جایزه ایکس انصاری» بنیان نهاده بود. جایزه «ایکس انصاری» به نخستین فضاپیمای خصوصی تعلق می‌گرفت که طی دو هفته، دو بار به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری زمین سفر کند. چهار تیم از هفت کشور، در این رقابت شرکت کردند و فضاپیمای «اسپیس شیپ وان» با پروازهای موفقش در هفتم و دوازدهم مهر ۸۴ برنده مسابقه شد.
حالا این مؤسسه به موازات برگزاری مسابقه‌ای جدید، اعلام کرده که طی برنامه‌ای موسوم به «برنامه میراث ماه» تصاویر و پیام‌های عمومی را در قالب یک دی‌وی‌دی به ماه خواهد فرستاد. این ایده از یک عکس خانوادگی متعلق به «چارلز دوک» که در آوریل ۱۹۷۲ گرفته شده، وام گرفته شد. زمانی که دوک به سطح کره ماه رفت. یکی از وسایل شخصی او عکسی خانوادگی بود که نوشته‌ای در پشت آن خودنمایی می‌کرد. این عکس یه یادگار روی کره ماه ماند و پس از ۳۵ سال تنها یادبود چندرسانه‌ای بشر روی کره ماه است. اکنون هر کسی با اهدای ۱۰ دلار به مؤسسه «جایزه ایکس» می‌تواند یک عکس دیجیتالی با حجم یک مگابایت با حفظ موازین اخلاقی و حق کپی‌رایت به همراه یک پیام کوتاه در این دی‌وی‌دی داشته باشد.


همه پیام‌ها و تصاویر در یک دی‌وی‌دی ۱۷ گیگابایتی دولایه و دورو توسط فضاپیمای برنده مسابقه، روی کره ماه قرار خواهد گرفت. تعداد دی‌وی‌دی‌های ارسالی به تعداد تصاویر بستگی خواهد داشت. پیام‌ها در وب‌سایت اختصاصی «گوگل لونار ایکس پرایز» بارگذاری می‌شوند. کاربران علاوه بر توانایی ویرایش پیام‌های شخصی خود می‌توانند تصاویر دیگران را مشاهده کنند.
«سارا اون» معاون این مؤسسه عقیده دارد که برنامه میراث ماه، به رقابت کمک خواهد کرد و انگیزه‌ای عمومی فراهم می‌آورد.
در برنامه مشابهی که سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در گذشته برگزار کرد تا یک آلبوم طلای چندرسانه‌ای را توسط ماهواره «مسافر» (Voyager) به فضا ببرد، جایی برای مشارکت عمومی در نظر گرفته نشد. بر خلاف پروژه ناسا، این بار همه مردم فرصت دارند تا تصاویر دلخواهشان را به ماه بفرستند. فرصتی که «یک بار برای همیشه» نیست و اگر برنامه ریزی های این مؤسسه به نتیجه برسد، باز هم تکرار خواهد شد.
چه کسی عکس مرا جابه‌جا خواهد کرد؟
شرکت گوگل و مؤسسه «جایزه ایکس» در مسابقه جدید خود، به نخستین تیم آماتور که یک روبوت را روی سطح کره ماه فرود آورد، جایزه‌ای معادل سی میلیون دلار اهدا می‌کنند. این جایزه نفیس باعث می‌شود تیم‌های بیشتری تلاش کنند تا به ماه برسند و شانس رسیدن بسته چندرسانه‌ای مذکور به ماه افزایش خواهد یافت. برنامه فعلی این است که نیمی از پول‌های اهدا شده به «برنامه میراث ماه» به تیم‌های شرکت‌کننده اختصاص داده شود و نیم دیگر صرف هزینه آموزش و توسعه این برنامه شود. سال گذشته در چنین روزهایی (۲۳ شهریور ۸۵) انوشه انصاری توانست به عنوان نخستین فضانورد ایرانی، نخستین زن و چهارمین نفری که هزینه سفر فضایی خود را پرداخت کرده، به فضا سفر کند. سایوز ۹، فضاپیمای حامل وی پس از قرار گرفتن در جو زمین، با موفقیت به ایستگاه بین‌المللی فضایی ملحق شد و در سحرگاه ۷ مهر ۱۳۸۵ همراه با دو تن از فضانوردان ایستگاه بین‌المللی فضایی به زمین بازگشت.
اطلاعات دیگر:
«ما مطمئن هستیم که تیم‌ها از همه جای دنیا، برای گسترش فناوری جدید روبوتک و حضور مجازی تلاش خواهند کرد که به طور چشمگیری باعث کاهش هزینه اکتشافات فضایی خواهد شد»: دکتر پیتر اچ. دایماندیس، مدیر مؤسسه «جایزه ایکس»
درباره جایزه ۳۰ میلیون دلاری:
جایزه بزرگ ۲۰ میلیونی: برای تیمی که روبوتی را بر سطح کره ماه بنشاند. این روبوت باید ۵۰۰ متر روی سطح کره ماه حرکت کرده و پس از ارسال تصاویر باکیفیت از سطح کره ماه، به زمین برگردد.
مهلت: ۳۱ دسامبر ۲۰۱۲. در غیر این صورت ۱۵ میلیون دلار.
مهلت: ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴
جایزه دوم ۵ میلیونی: برای تیمی تعلق می‌گیرد که بتواند تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ کارهای فوق را دوباره انجام دهد.
پاداش ۵ میلیونی: برای تیمی است که مأموریت‌های اضافه‌ای را انجام دهد. مثلاً مسافتی بیش از ۵ کیلومتر بپیماید، از یک ساخته دست بشر عکس‌برداری کند (مانند سخت‌افزار آپولو)، آب یا یخ بیابد یا مدت یک شب قطبی قمری (تقریباً ۱۴.۵ روز زمینی یا نیم ماه قمری) در ماه اقامت کند.

دیدگاهتان را بنویسید