شکافی بزرگ که اثر هنری نام گرفت

موزه هنرهای مدرن لندن یا «تیت مدرن» یکی از موزه‌هایی بود که موفق شدم در طول سفرم از آن بازدید کنم. هر چند به نظرم آثاری که بسیار خاص باشد، در آن جلب توجه نمی‌کرد اما یکی از جالب‌ترین آثاری که در آن دیدم، تَرَک بسیار بزرگی بود که در طبقه همکف این موزه دیده می‌شد. یک فضای بسیار بزرگ را در نظر بگیرید که از یک شکاف از یک سمت آن به باریکی مو شروع می‌شود و در انتهای دیگر با چند شاخه شدن عرضش افزایش می‌یابد. شاید به خودی خود این شکاف را نتوان یک اثر هنری دانست اما رفتار بازدیدکنندگان نسبت به این شکاف بی‌شک یک اثر هنری مدرن خواهد بود. متأسفانه در روز بازدید باتری دوربینم تمام شده بود در نتیجه مجبور شدم تا از دوربین موبایلم برای گرفتن چند عکس استفاده کنم. در مقابل ساختمان موزه هنرهای مدرن هم یک مجسمه عظیم عنکبوت جلب توجه می‌کرد که از آن هم چند عکس گرفتم.
سایت بی‌بی‌سی فارسی هم در مطلبی با عنوان «رویدادهای فرهنگی هنری در سال ۲۰۰۷» از شکاف مذکور یادی کرده و نکته‌ای را متذکر شده که در زیر می‌خوانید:
دوریس سالسدو (Doris Salcedo) هنرمند کلمبیایی، در موزه تیت مدرن، با شکافتن زمین به عنوان اثر هنری، دوستداران هنر را شگفت‌زده کرد. این اثر که شیبولث (Shiboleth) نام داشت تمام کف موزه را پوشانده بود و باعث بحث و جدال‌های بسیاری شد. صدای مخالفان با این پروژه زمانی به هوا بلند شد، که در ابتدای نمایش این اثر برای عموم، چند کودک و بزرگسال دچار سوانح جزئی شدند.
این هم چند عکس از شکاف و عنکبوت محلوم‌الحال:

 

 

 

4 دیدگاه دربارهٔ «شکافی بزرگ که اثر هنری نام گرفت;

  1. در حالی که مشغول خاراندن سر به خاطر گیجی از نقاشی‌هایی که هیچی ازشون نمی‌فهمدیم، بودم، دیدم یه عالمه آدم تو یه فضای خالی، پشت سر هم دارن راه می‌رن. رفتم پایین و دنبالشون راه افتادم. احتمال دادم این شکاف بر اثر زلزله باشه! اما پیش خودم فکر کردم مگه یه شکاف، دیدن داره؟! چند بار هم نیم‌خیز شدم و داخل شکاف رو نگاه کرم. باز چیزی دستگیرم نشد. من که وقتی زیادی نداشتم ترجیح دادم وقتم رو برای جاهای دیگه خرج کنم تا دیدن یه شکاف!
    بعد از اینکه مطلب بی بی سی رو در این مورد خوندم، به این نتیجه رسیدم بهتره دیگه پامو جاهای هنری نذارم، چون این‌کاره نیستم D:

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید