خرید و فروش کلیه در ایران

در و دیوارهای کوچه‌ای در حد فاصل چهار راه و میدان ولی‌عصر تهران میزبان آگهی‌های افرادی است که آنها را با خودکار یا ماژیک می‌نویسند. این آگهی‌ها ویژگی متفاوتی با آگهی‌هایی دارند که در صفحات نیازمندی روزنامه‌ها منتشر می‌شوند. کالایی که در این آگهی‌ها درج شده «کلیه» است. بیمارانی که از دیالیز خسته شده‌اند یا بیماری‌های کلیوی دارند، خریدارش هستند و افرادی که مشکلات مالی دارند، فروشنده آن. دیوارها مملو از نوشته‌هایی است که گروه خونی و سن کلیه (فرد اهداکننده) را شامل می‌شود. به این نوشته‌ها یک شماره تماس اضافه شده و گاهی تاریخ آگهی هم درج می‌شود. مجموعه عکس‌هایی که از این کوچه گرفته‌ام در سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده است. برای مشاهده آنها اینجا کلیک کنید.


15 دیدگاه دربارهٔ «خرید و فروش کلیه در ایران;

 1. یه پست خیلی مفصل در این مورد نوشته بودم. در ضمن یه مستند جالب در گوگل ویدئو در مورد خرید و فروش کلیه در ایران هست، نمی‌دونم دیده‌ای یا نه. لینکش در همون پستم هست.
  نیما: متأسفانه ندیدمشون. اگه ممکنه لینکش رو بفرست به عنوان لینک‌های مرتبط اضافه کنم به پست.

 2. چه تاسف‌بار!!!! یه گزارش هم در این مورد تو چلچراغ چاپ شده بود. واسه من فقط یه مورد خیلی تاسف‌بار بود تا اینکه یکی از دوستان مدتی پیش دیالیز شد و ناچار به خرید کلیه. من چند روزی بیمارستان همراهش بودم. وضعیت زندگی و اجتماعی افرادی که برای فروش کلیه می‌اومدند واقعا واقعا ناراحت‌کننده بود. به درد گزارش نفوذی چلچراغ می‌خورد. تا این اندازه درک نکرده بودم که فروش کلیه یعنی چی؟

 3. سلام. منم می‌خوام کلیمو بفروشم اما نمی‌دونم باید کجا برم و چکار کنم. راهنماییم کنید لطفا.

 4. سلام
  من هم می‌خوام کلیه‌ام رو بفروشم چون ‎‎‎‎پول لازم دارم امیدوارم. صاحب این سایت از این نوشته هدف خودشو دنبال نکنه. با ایمیلم می‌تونید باهام تماس بگیرید.
  ۲۳ ساله
  +b

 5. سلام من حسن ۲۲ ساله از تهران هستم به خدا شدیدن به پول کلیه‌ام احتیاج دارم. گروه خونیم اینم شمارمه (A+)

 6. با عرض سلام و خسته نباشید
  من پسری هستم ۲۳ ساله و مدت ۶ ماه است ازدواج کرده‌ام
  و به مشکلات مالی بر خورده‌ام
  برای اجاره خانه و خرج و مخارج دیگر
  اکنون مجبور به فروش کلیه خود شده ام تا از فروخته و ریخته شدن آبروی خود جلوگیری کنم. قیمت توافقی و بر حسب انصاف با توجه به نیت کار و نقص عضو
  لطفا تماس بگیرید

دیدگاه‌ها غیرفعالند.