دیشب رفتیم تو آفساید

Offside Movie by Jafar Panahiفیلم «آفساید» جعفر پناهی رو ندیده بودم. در واقع خبر دستگیری یک دختر ۱۶ ساله در جریان بازی استقلال اهواز و صنعت نفت آبادان در ورزشگاه تختی اهواز باعث شد دوباره به یا این فیلم بیفتم و بالطبع به فکر دانلودش. خوشبختانه با پیدا کردن این سایت تورنت که فیلم‌های ایرانی رو گذاشته، تونستم دانلودش کنم. فیلمی که اجازه اکران عمومی پیدا نکرد و فقط در بخش میهمان جشنواره فجر به نمایش درآمد. اما در بسیاری از جشنواره‌های خارجی تونست جایزه بگیره از جمله خرس نقره‌ای جشنواره برلین.
به هر حال داستان فیلم خیلی ساده هست و موضوعش بسیار ساده. بیشتر ساختاری مستندوار داره تا داستانی. یک عده دختر به طور مجزا می‌خوان که برای دیدن بازی ایران و بحرین وارد ورزشگاه آزادی بشن. بازی‌ای که اگه ایران اون رو ببره، به جام جهانی آلمان صعود می‌کنه.
فیلم با وجود این‌که ساده به نظر می‌رسه، اما مشخصه که ساختش آسون نبوده. به هر حال بسیاری از صحنه‌ها واقعی هستند و زمان زیادی برای فیلمبرداری موجود نبوده. برنامه‌ریزی در چنین پروژه‌هایی دقت زیادی می خواد و گاهی از دست دادن زمان به خاطر اتفاقات غیرمنتظره ممکنه کل پروژه رو نابود کنه.
فعلاً در حال دانلود فیلم «دایره» جعفر پناهی هستم. به هر حال به خاطر نزدیک شدن به جشنواره‌های تئاتر و فیلم فجر احتمالاً دوز فرهنگی وبلاگم می‌ره بالا. منتظر گزارش‌های من از این جشنواره‌ها هم باشید. اگه یادتون باشه پارسال هم نزدیک به ۲۰ فیلم از جشنواره فیلم فجر رو دیدم و گزارش کردم. اگه با این‌جور چیزا حال می‌کنید، بیشتر بیاین این‌جا که دور هم باشیم و تبادل نظر کنیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «دیشب رفتیم تو آفساید;

دیدگاهتان را بنویسید