بلیت مجانی برای کنسرت جاده و خودرو

Melody Roadزیگزاگ– دفعه بعد که رانندگان در جاده‌های ژاپن می‌رانند، ممکن است بدون آن‌که دستگاه پخش اتوموبیلشان روشن باشد، آهنگی را بشنوند که ریتمش با کم یا زیاد کردن سرعت ماشین، کند یا تند می‌شود.
شاید شما هم این را تجربه کرده باشید که هنگام عبور اتوموبیل از دست‌اندازها یا سرعت‌گیرها، صدایی از سایش لاستیک و ناهمواری‌های جاده به گوش می‌رسد. این مسأله ایده‌ای شده است برای تغییر یکی از جاده‌های ژاپن به جاده‌ای آهنگین.
مهندسان «صنایع پژوهشی هوکایدو» در ژاپن، توانسته‌اند با پیاده‌سازی یک پروژه، اولین «جاده آهنگین» را بسازند. آنها پس از محاسبات ریاضی و موسیقیایی، کف جاده را از روی آسفالت با شیارهای متعدد چنان برش داده‌اند که با عبور اتوموبیل از روی آن صداهای مختلفی تولید شود. در واقع تغییر در عمق یا فاصله شیارها که پهنایی بین ۶ تا ۱۲  میلی‌متر دارند، نت‌های زیر یا بمی می‌سازد. کنار هم قرار دادن این نت‌ها، ترکیبشان با هم و طولی از جاده که هر بخش از این نت‌ها را می‌نوازد، باعث شده تا در مجموع سرنشینان اتوموبیل یک آهنگ را بشنوند.
در حال حاضر سه جاده که موسیقی پاپ ژاپنی را اجرا می‌کنند، در «هوکایدو»، «واکایاما» و «گونما» یعنی در مرکز و شمال ژاپن ساخته شده است. ۳۰ ثانیه قبل از رسیدن به مناطق آهنگین، جاده‌ها با علایم رنگی نت‌های موسیقی مشخص شده‌اند و با سرعتی معادل ۶۰ کیلومتر در ساعت در مسیر ۲۵۰ متری، آوای موسیقی ۱۵ ثانیه طول خواهد کشید.


این روش زاییده افکار فردی به نام شیزو شیندوآ است که قبل از رانندگی بخش‌هایی از یک جاده را به طور اتفاقی با بولدوز خراشید. بعد از آن بود که دریافت این شیارها می‌توانند به تولید یک رشته از صداها منجر شوند.
تیمی از مهندسان در انستیتو «ساپورو» که این طرح را پروراندند، تا پیش از این روی فناوری تازه‌ای کار می‌کردند که با استفاده از نور مادون قرمز بخش‌های خطرناک سطح جاده را پیدا می‌کرد.
پس از عملی شدن این طرح، برخی از رانندگان دریافتند که می‌توانند با ازدیاد سرعت، موسیقی جاده را در سبک «هارد راک» گوش کنند.

با آن‌که اعلام شده سرعت بهینه برای گوش کردن این موسیقی، ۴۵ کیلومتر در ساعت است، افراد محلی می‌گویند با سرعت‌های پایین‌تر، نمی‌توان نت‌ها و کل آهنگ را درک کرد.
یکی از وبلاگ‌نویسان ژاپنی می‌گوید: «شما باید پنجره‌های خودروی خود را ببندید تا موسیقی را به خوبی بشنوید. اگر با سرعت بالا رانندگی کنید، مانند این است که آهنگ را روی دور تند گوش می‌دهید و اگر سرعتی معادل ۲۰ کیلومتر در ساعت داشته باشید، صدا، اسلوموشن و آزاردهنده خواهد بود».
این خلاقیت علاوه بر ایجاد سرگرمی ممکن است کاربردهای دیگری داشته باشد. در برخی از بزرگراه‌ها و قبل از رسیدن به توقفگاه‌هایی چون ایست‌های بازرسی و محل‌های دریافت عوارض، از ناهمواری‌های هشداردهنده استفاده می‌شود و صداهای تولیدشده بر اثر سرعت خودرو باعث می‌شوند تا راننده و سرنشینان از نزدیک شدن به این موانع آگاه شوند.
با توجه به این نوآوری شاید بتوان از این روش، برای تنظیم سرعت مناسب رانندگی و همچنین بیدار نگه‌داشتن راننده در جاده‌های خطرناک و پر پیچ و خم، استفاده و از وقوع تصادف جلوگیری کرد.
آهنگ‌های جاده
* آهنگی که در جاده نوماتا-شی شنیده می‌شود، آهنگی است به نام «خاطرات تابستان» یاNatsuno Omoide. با ورود به این صفحه آن‌را بشنوید.
* آهنگ دیگر Shiretoko Ryojyo نام دارد. با کلیک روی آیکان‌های زردرنگ در این صفحه آن‌را بشنوید.

دیدگاهتان را بنویسید