آغازی برای فایت کلاب

Cloobاین مقاله زمانی نوشته شد که سایت کلوب فیلتر شده بود. خوشبختانه در حال حاضر این سایت رفع فیلتر شده است [+].
هفته‌نامه چلچراغ– سایت کلوب یکی از پربیننده‌ترین سایت‌های فارسی است. اگر سری به سایت الکسا بزنید که کارش رتبه‌بندی سایت‌ها در دنیا است، در بخش ایران خواهید دید که کلوب همواره رتبه‌ای زیر پنج داشته. این یعنی یکی از پربیننده‌ترین سایت‌های ایرانی در این میان تنها سایت ایرانی برتر از کلوب، سایت بلاگفا است و بقیه سایت‌هایی مانند گوگل هستند.
حالا کلوب هم مسدود شده است. ماجرا از زبان محمدجواد شکوری مقدم، مدیر این سایت چنین است:
«ساعت ۱۲ بیست و هشتم بهمن ماه بود که به تدریج تماس‌های تلفنی کاربران آغاز شد. کاربران از رشت، کرمان و شهرستان‌ها تماس می‌گرفتند و می‌گفتند که در دسترسی به سایت مشکل دارند. عصر همان روز سیل تماس‌های تهران نیز شروع شد و ترافیک سایت در ساعت چهار به پنجاه درصد حالت عادی رسید. کم‌کم به این نتیجه رسیدیم که سایت فیلتر شده است آن هم بدون آن‌که پیش از این اخطار یا هشداری به ما داده باشند».


سایت کلوب یکی از معدود سایت‌های ایرانی است که برای کاربرانش قوانین استفاده تعیین کرده و هر کاربر هنگام ثبت‌نام در سایت باید یک تعهدنامه را امضا کند. تخطی از این تعهد به معنای اخراج از سایت خواهد بود. علاوه بر این، محتوای سایت توسط پلیس کلوب کنترل می‌شود تا تخلفی صورت نگیرد. در صفحه اول سایت به وضوح نوشته شده که بیشتر مباحث و کلیه تصاویر شامل پروفایل‌ها، کلوب‌ها و آلبوم‌های سایت در جهت تطابق با قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران توسط تیم مدیریت سایت و پلیس کلوب کنترل می‌شوند. در ضمن از کاربران خواسته شده تا در صورت مشاهده هر گونه تخطی از مقررات در سایت از «لینک‌های گزارش به پلیس کلوب» که در صفحات مختلف وجود دارد استفاده و مدیران سایت را در حفظ و سلامت و پویایی این شهر مجازی یاری کنند.
با تمام این حرف‌ها سایت فیلتر می‌شود و کاربران دائمی کلوب را نگران می‌کند. در کلوب‌های مختلف سایت، کاربران بخش‌های جدیدی با همین موضوع باز شده و درباره این اتفاق به تبادل نظر و بحث می‌پردازند.
به‌طور موازی رایزنی‌های تیم مدیریت کلوب آغاز می‌شود. آنها برای شرکت مخابرات ایمیلی ارسال می‌کنند. پاسخ می‌رسد که این کار به دستور کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ انجام گرفته. مکاتبات بعدی مشخص می‌کند که علل فیلتر، بحث‌هایی بوده که در کلوب‌ها درباره فیلترشکن و دانلود موسیقی غیرمجاز وجود دارد.
آمار استفاده از سایت کلوب بسیار قابل توجه است. کاربران ماهانه یک میلیون و پانصد هزار ساعت در کلوب وقت صرف می‌کنند. شاید بهتر است از زاویه‌ای دیگر به این رقم نگاه کنیم. با یک محاسبه ریاضی متوجه می‌شویم که این مقدار بیش از ۱۷۱ سال است. به عبارت دیگر کاربران در مجموع، در ماه حدود دو برابر متوسط عمر یک فرد را «کلوب‌گردی» می‌کنند.
اجازه دهید یک محاسبه دیگر انجام دهیم. اگر قیمت متوسط هر ساعت اکانت اینترنت ۲۰۰ تومان باشد، اعمال این فیلتر رقمی معادل سیصد میلیون تومان را در ماه از درآمد شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت خارج می‌کند. طبق آمار سایت کلوب، ۸۵ درصد کاربران کلوب داخل ایران هستند. این به معنای وارد کردن ۲۵۵ میلیون تومان ضرر به ISPهای داخلی است.
مکاتبات بعدی مدیران کلوب با مخابرات امیدوارکننده است. پاسخی که داده می‌شود این است که اگر موارد تخلف را از سایت پاکسازی کنید، رفع فیلتر خواهید شد. آقای شکوری مقدم می‌گوید که تا آخرین روز بهمن ماه ۱۰۰ میلیون رکورد اطلاعاتی در سایت کلوب بررسی دوباره شده و از این میان تنها ۱۰۰ رکورد غیرقانونی کشف می‌شود که آنها را هم از سایت پاک کرده‌اند.
در واقع یک میلیونیم محتوا غیرقانونی بوده و این در مقایسه با سایت‌های دیگری چون یاهو ۳۶۰ بسیار ناچیز است. اگر در سایت گوگل جست‌وجو کنید ۴۰۰ هزار صفحه با محتوای ناهنجار در مجموعه یاهو ۳۶۰ پیدا خواهید کرد در حالی که تعداد صفحات نامناسب در سایت کلوب تنها ۳۰۰ صفحه است.
جالب این‌جا است که کاربران سایت کلوب به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین جوامع مجازی فارسی‌زبان همواره موافق عاری بودن کلوب از محتوای غیرقانونی بوده‌اند. بر طبق یک نظرسنجی ۷۳ درصد کاربران موافق ایجاد پلیس مجازی کلوب هستند که در نهایت چنین تشکیلاتی برای پاکیزه نگاه داشتن کلوب ایجاد شد.
درآمد کلوب ترکیبی است از آگهی‌ها، شماره هوشمند اینترنت کلوب و واحد پول مجازی کلوب (کوروب). مسدود کردن این سایت باعث شده تا به درآمدزایی سایت ضربه وارد شود و این روند اگر ادامه پیدا کند، مدیران ناچار به توقف سرویس‌دهی خواهند بود چرا که قادر به پوشاندن این هزینه‌ها نیستند. آقای شکوری امیدوار است که این مشکل به زودی رفع شود و ۵۱۰ هزار عضو کلوب بتوانند دوباره از آن استفاده کنند.
کلوب از جمله سایت‌هایی است که با نگاه داشتن این تعداد کاربر داخلی در سایتی پاکیزه، از هجوم کاربران به سایت‌های مشابه خارجی که بعضاً محتوایی مغایر با قوانین جمهوری اسلامی دارند جلوگیری کند.

2 دیدگاه دربارهٔ «آغازی برای فایت کلاب;

دیدگاهتان را بنویسید