آفتابه لگن هفت دست، چاپ کتاب خیلی

The Secretواقعاً متعجب شدم وقتی فهمیدم که کتابی در همین ایران خودمان توسط ۲۸ ناشر با اسامی مختلف منتشر شده است. این کتاب که نام اصلی‌اش The Secret است، از جمله کتاب‌هایی است که در حوزه‌ای دسته‌بندی می‌شوند که راه و روش‌های موفقیت و مبارزه با مشکلات را توضیح داده‌اند. چند کتابی که تا به حال در این زمینه خوانده‌ام، کلی مطالب امیدوارکننده دارد که می‌تواند باعث امیدواری هر کسی شود. اما مشکل زمانی پیش می‌آید که همه بخواهند به دستورهای این کتاب‌ها عمل کنند. آن‌وقت عملی کردن مفاهیم آن گاو نر می‌خواهد و مرد کهن. اقبال و رو آوردن مردم به این دسته از کتاب‌ها و پرفروش بودن آنها باعث شده تا ناشران متعددی به ترجمه و انتشارش رو بیاورند. شاید بد نباشد که تحقیقی جامعه‌شناسانه در این‌باره انجام شود. این‌که چه تغییری در سال‌های اخیر در اجتماع دیده شده که چنین نسخه‌پیچی‌هایی مقبول افتاده و بازارشان را داغ کرده است.
به هر حال ایبنا گزارش کرده که این کتاب با عناوینی چون «راز»، «راز هستی»، «راز پنهان»، «راز شکرگذاری» و «راز، استادان بزرگ جهان راز موفقیت را آشکار می‌کنند»، برای گرفتن مجوز به اداره ارشاد ارائه شده‌اند. انتشارات معتبری چون نشرهای تجسم خلاق، نوربخش، حافظ‌نوین، اقبال، البرز، مس، علم، رسا، کلک‌آزادگان، نسل نو‌اندیش، روانشناسی و هنر، لیوسا، پردیس دانش، آسیم، قصه‌گو، لطیف، سبزان، دانشگران محمود، کتاب‌سرا، حوض نقره، بهجت، امید، پیکان و سبزان از جمله علاقه‌مندان به انتشار این کتاب هستند.
فکر می‌کنم چاپ هم‌زمان یک کتاب به این‌صورت اگر نشان‌دهنده بلبشوی فرهنگی در مجموعه مرتبط نباشد، حداقل نمایانگر سردرگمی بازار کتاب محسوب خواهد شد.

1 دیدگاه دربارهٔ «آفتابه لگن هفت دست، چاپ کتاب خیلی;

دیدگاهتان را بنویسید