افغانستان، فیلترستان فارسی

Afaghan Telecomهفته‌نامه چلچراغ– از حدود دو ماه پیش به این سو شرکت مخابراتی «افغان تلکام» دو سرور عمده ارائه‌دهنده خدمات وبلاگ‌نویسی فارسی، «پرشین بلاگ» و «بلاگفا» را روی مشترکانی که از خدمات اینترنتی این شرکت استفاده می‌کنند، فیلتر کرده است. حالا در تمام شهرهای افغانستان دسترسی به وبلاگ‌های موجود در این دو سایت برای کاربران اینترنت ممکن نیست. آنان هنگام وارد شدن در این وبلاگ‌ها با پیام خطا و مواجه می‌شوند.
کاربران افغان تلکام در ابتدا تصور می‌کردند این موضوع ممکن است یک مشکل فنی باشد. به همین دلیل در کابل تعداد زیادی از مشترکان افغان تلکام نسبت با مرکز خدمات این شرکت تماس گرفتند و مشکلشان را مطرح کردند اما با گذشت حدود دو ماه این مشکل هنوز حل نشده است. برخی از کارمندان این شرکت مسایل امنیتی و اخلاقی را در بستن این دو سایت دخیل می‌دانند. در حالی که با توجه به این‌که پرشین‌بلاگ و بلاگفا هردو در داخل ایران و بر مبنای قوانین این کشور فعالیت می‌کنند، مسایل غیراخلاقی به هیچ عنوان نمی‌تواند در وبلاگ‌های این دو سرویس‌دهنده منتشر شود و در صورت استفاده غیراخلاقی از این فضا، ظرف یک هفته و به صورت خودکار وبلاگ متخلف بسته می‌شود.


سایت «نما» که یک پایگاه تحلیلی افغانی است گزارش می‌دهد که وقتی شکایت‌های مشترکان معترض در کابل به نتیجه نرسید، آنها مجبور شدند موضوع را به صورت جدی‌تر پیگیری کنند. بنابراین به «میرویس خان» مدیر فنی این شرکت مراجعه کردند اما وی نیز جواب روشن و قانع‌کننده‌ای به آنان نداد. تا اینکه برخی افراد و منابع نزدیک به این شرکت به صورت غیررسمی فاش کردند که سرویس‌دهنده پرشین بلاگ و بلاگفا آگاهانه از سوی مسؤولان شرکت افغان تلکام فیلتر و بسته شده‌اند. دلیل این فیلترینگ، نگرانی مسؤولان شرکت افغان تلکام از گسترش و ترویج «زبان فارسی ایرانی» عنوان شده است.
گفته می‌شود، برخی از اعضای هیأت مدیره شرکت افغان تلکام و به خصوص «جمال ناصر نورزی» رئیس این شرکت با وزیر مخابرات «امیرزی سنگین» و وزیر فرهنگ «عبدالکریم خرم» مناسبات سیاسی و اقتصادی نزدیکی دارند.
در هفته‌های اخیر موجی از تنش‌های زبانی در افغانستان آغاز شده است. در یکی از مهم‌ترین این اتفاقات، وزیر فرهنگ یک خبرنگار را برکنار و یکی از مدیران تلویزیون ملی افغانستان را به جرم استفاده از واژه های فارسی «دانشگاه»، «دانشکده» و «دانشجو» مجازات کرد [+].
بر مبنای آمار رسمی نزدیک به ۲۰ هزار عضو از کشور افغانستان در پرشین بلاگ و بلاگفا صاحب وبلاگ هستند.
شرکت افغان تلکام تا چند هفته پیش که شرکت افغان بی‌سیم ارائه خدمات اینترنتیش را آغاز نکرده بود، نخستین و تنها شرکت خصوصی مخابراتی در افغانستان بود که از سه سال پیش به این سو به مشترکانش خدمات اینترنتی بیسیم (Wireless) ارائه می‌کرد. در حال حاضر، مشترکان این شرکت با پرداخت ۲۰۰۰ افغانی (۴۰ دلار) در ماه، می‌توانند به صورت نامحدود از خدمات اینترنتی افغان تلکام استفاده کنند.

3 دیدگاه دربارهٔ «افغانستان، فیلترستان فارسی;

  1. زبان فارسی ۷۰ در صد در افغانستان حاکم است نیازی به سانسور نیست. این را هم به خاطر داشته باشید که در زمان جنگها ی داخلی در افغانستان سالانه ۴۰۰۰ کودک افغان در ایران به خاطر نداشتن مدرک از درس و مدرسه باز می ماندن اما در پاکستان به آنها امکانات زیاد به خاطر درس خواندن و فرا گرفتن زبان پشتو انگلیسی و اردو فراهم بود که ادامه هم دارد هر پناه جوی افغان که از پاکستان می آید به پشتو انگلیسی و اردو کاملا آشنا هستند اما متسفانه آنهای که از ایران باز میگردند همه فقط میراثی از توهین و اهانت برادران هم زبان خود را به همراه دارند و بس. کشوری که تقریبا ۹۸% با ما هم زبان است جز با گفتن (افغانی کثافت) با چیز دیگر از ما استقبال نمی کنند. اول برخورد داخلی اصلاح شود کسانی که واقعا نیاز دارند استفاده از وبلاگ ……..وغیره…از دیگر شبکه ها نظیر روشن، اتصلات ،و ام تی ان هم امکان پذیر است . با احترام زیاد یک تن از فارسی زبان ها (امینی) از افغانستان

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید