زمانی برای قطعی کابل‌ها

Internet Traffic Reportهفته‌نامه چلچراغ– در هفته‌های قبل کابل‌هایی که اینترنت منطقه خاورمیانه را تغذیه می‌کردند به تدریج قطع شدند و ارتباطات منطقه را دچار مشکل کردند. قطع کابل‌های زیر دریا در حوالی بندر اسکندریه مصر دسترسی به اینترنت در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس و هند دچار مشکل شد. ۳۰ ژانویه، کارشناسان مخابرات در این منطقه اعلام کردند که هفتاد درصد از شبکه اینترنتی مصر و حدود شصت درصد از ارتباطات اینترنتی هند با مشکل روبرو شده است. آی‌اس‌پی‌های مشهور تهران نیز وقوع این اختلالات را تأیید کردند و این مساله را به شرکت مخابرات نسبت دادند.
پس از آن اعلام شد که تعمیر کابل‌ها حدود یک هفته طول خواهد کشید. پهنای باند اینترنت هند به نصف تقلیل یافت و اختلالات این مناطق سایر نقاط جهان را نیز تحت تأثیر قرار داد. چرا که بسیاری از شرکت‌های خارجی فعالیت کاری خود مانند پاسخگویی به تماس‌های تلفنی مشتریان را به هند منتقل کرده‌اند.
بلافاصله شایعاتی پیرامون این مسأله شکل گرفت. «امریکن کرونیکل» هم گزارشی منتشر کرد و ادعا کرد که این قطعی‌ها احتمالاً تصادفی نبوده ‏است و این سؤال را مطرح کرد چرا کسی باید خواهان آن باشد که ارتباطات داخل ایران (و سایر کشورها) مختل شود؟ در عین حال این احتمال را مطرح کرد که این اقدام پیامی برای ایران است.


روزنامه «رادیکال» ترکیه هم در مقاله‌ای قطع کابل‌های اینترنتی دریای مدیترانه و خلیج فارس را هدفمند و کار آمریکا دانست و نوشت که این اقدام در راستای کسب آمادگی قبل از حمله مشترک با اسرائیل به ایران و به منظور سنجش توان مقابله ایران با قطع سیستم مخابراتی صورت گرفته است. رادیکال در انتهای گزارش خبری خود با اشاره به رخداد مشابهی که منجر به مختل شدن سیستم مخابراتی امارات شده بود افزود به صورتی که حتی مقامات این کشور سر در گم فهمیدن چگونگی و علت این موضوع بودند، این تئوری مطرح شد که زیردریائی آمریکائی «یو اس اس جیمی کارتر» درقطع کابل اینترنتی امارات عربی متحده برای کارگذاری دستگاههای استراق سمع و تخلیه اطلاعاتی دست داشته است.
واکنش بعدی مسؤولان مخابراتی تکذیب اختلال اینترنتی در ایران بود. شفیعی سخنگوى شرکت ارتباطات سیار اعلام کرد که کل ترافیک اینترنت کشور بلافاصله به مسیر پشتیان، یعنى فیبرنورى مسیر ترکیه منتقل شده و کوچک‌ترین قطعى در ارتباط اینترنتى کشور وجود ندارد و افزود: برخى اختلالات در ارتباط اینترنتى کشور ناشى از کنجکاوى مردم و افزایش بار ترافیک شبکه است چراه برخى به دلیل شنیدن اخبار مربوط به قطعى کابل اینترنت، کنجکاو مى‌شوند تا کیفیت اینترنت در داخل کشور را امتحان کنند و همین مسأله ترافیک را افزایش مى‌دهد.
با این‌که ادعا می‌شود هیچ گونه اختلالی در حال حاضر در اینترنت شهر تهران وجود ندارد اما گزارش سایت «اینترنت ترافیک ریپورت» می‌گوید که این ترافیک روی صفر ثابت مانده است. این احتمال می‌رود که گزارش‌های این سایت دچار اشکال شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید