پیامکی در راه

SMSهفته‌نامه چلچراغ– در حال حاضر، بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه که این روزها با نام تجاری «همراه اول» کار می‌کند، به ازای هر پیامک، ۱۴۲ ریال از فرستنده دریافت می‌کند. این رقم پس از آن‌که باعث اعتراض کاربران زیادی شد، مورد تأیید سازمان بازرسی کل کشور هم قرار گرفت. به نحوی که این سازمان فشارهای خود را برای کاهش این تعرفه بیشتر کرد.
با توجه به آن‌که در بسیاری از کشورها سرویس پیامک یکی از ارزان‌ترین خدمات یک شرکت تلفن همراه شمرده می‌شود و حتی در برخی از این کشورها در ساعاتی از شبانه‌روز ارسال پیامک رایگان است، اما تعرفه فعلی با احتساب ارسال ۴۵ میلیون پیام، روزانه چیزی نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان درآمد نصیب شرکت ارتباطات سیار می‌کند.
در هفته‌های گذشته طبق مصوبه وزارت ارتباطات تغییراتی در این تعرفه اعمال و سیاستی دونرخی برای پیامک در نظر گرفته شد. در نرخ جدید، به ازای هر پیامک با حروف فارسی ۸۹ ریال و به ازای هر پیامک با حروف انگلیسی ۲۲۲ ریال دریافت خواهد شد. این تعرفه از تیر ماه سال آینده محاسبه خواهد شد.
در نگاه اول به نظر می‌رسد که همراه اول تصمیم گرفته مطابق با شعارهای تبلیغاتی‌اش که این روزها از رادیو به گوش می‌رسد از درصدی از درآمد خود چشم‌پوشی کند. از طرفی به خاطر حمایت از خط و زبان فارسی کل کار بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. اما ساختار یک sms یا پیام کوتاه به گونه‌‌ای است که هر بار می‌توان یک جمله به زبان‌های مشتق از لاتین با محتوای ۱۶۰ حرف ارسال کرد در حالی که در یک پیامک به زبان فارسی، چینی و عربی نمی‌توان بیشتر از ۷۰ حرف ارسال کرد.


بنابراین جمله‌ای متشکل از ۱۶۰ حرف، در صورت ارسال آن با حروف لاتین با تعرفه جدید، ۲۲۲ ریال هزینه خواهد داشت و حمله‌ای حاوی ۱۶۰ حرف فارسی باید در دو بخش ارسال شود و در صورت محاسبه با نرخ جدید ۱۷۸ ریال هزینه در بر دارد.
این محاسبات نشان می‌دهد که برخلاف گفته مسؤولان وزارت ارتباطات تعرفه‌ای پایین نیامده است.
از طرفی اشکالات قانونی دیگری گریبانگیر این طرح شده است. سید احمد بزرگیان، عضو کمیته مخابرات مجلس می‌گوید حتی در شرایط فعلی تعرفه ۱۴۲ ریالی پیام کوتاه لاتین گران بوده و صد ریال بالاتر از مبلغ مناسب خود به کاربران ارائه می‌شود. افزایش تعرفه ارسال پیام کوتاه منطقی نیست و در زمان فعلی نباید تحت هیچ شرایط تعرفه افزایش یابد. کاهش نرخ پیامک‌های فارسی حتی به منظور حمایت از خط و زبان فارسی نیز غیر قانونی است. این در حالی است که در قانون بودجه سال ۸۷ افزایش مبلغ تعرفه پیامک پیش‌بینی نشده است و بر اساس قانون مصوب در مجلس تغییر تعرفه برخی خدمات مورد نیاز مردم مانند آب، برق و تلفن که پیامک هم از جمله آنها محسوب می‌شود بدون موافقت مجلس غیرقانونی است.
روال کار دولت در صورتی که تصمیم به تغییر تعرفه این خدمات داشته باشد باید در شهریور ماه هر سال نرخ‌های جدید را برای تصویب به مجلس ارائه دهد. به گفته آقای بزرگیان تغییر تعرفه پیامک تلفن همراه بدون تصویب مجلس شورای اسلامی اقدامی غیرقانونی است و وزارت ارتباطات باید در این خصوص پاسخگو باشد.
تنها نکته مثبت پیامک‌های فارسی علاوه بر پاسداشت زبان و خط و فرهنگ این است که ممکن است تعداد حروف یک جمله به زبان فارسی کمتر از تعداد حروف همان جمله به صورت پینگلیش (خط لاتین) باشد. اِعراب در جملات فارسی معمولا نوشته نمی‌شوند اما اگر بخواهیم آن‌را به خط لاتین بنویسیم، تعداد حروف بیشتری مصرف خواهیم کرد. در عوض جملاتی که بتوان آنها را خلاصه‌نویسی کرد، به لاتین ساده‌تر است.
چگونگی این اختلاف با یک مثال مشخص‌تر خواهد شد:
چطوری؟ لطفا ساعت یک ربع به ۳ بیا میدون ونک که از اونجا بریم چلچراغ و بچه ها رو ببینیم. به نظرت شیرینی بخریم یا گل؟ یا اینکه کلا بیخیال شیم فردا بریم؟

Chetori? plz saat 1 rob be 3 bia meydon vanak ke az onja berim 40cheragh bacheha ro bebinim. Be nazaret shirni bekharim ya gol? Ya inke kolan bikhial shim farad berim?

این جمله به خط فارسی ۱۴۹ و به خط لاتین ۱۶۷ حرف درازا دارد. در حالت اول جمله در سه پیامک مجزا ارسال خواهد شد و شما ۲۶۷ ریال پرداخت خواهید کرد و در حالت دوم ۲۲۲ ریال می‌پردازید چون کل جمله در یک پیامک ارسال خواهد شد.

21 دیدگاه دربارهٔ «پیامکی در راه;

 1. ها ها ها اتفاق این جور مسائل پیش پا افتاده تو ایران طبیعیه!!!!! نباید زیاد جدی گرفت
  به قول دوستمون «من دزدم!!!»

  پاسخ
 2. در پیامک فارسی در هر صفحه ۷۰ و لاتین ۱۶۰حرف می‌توان نوشت. در این حالت جمله‌ای با ۱۶۰حرف چه فارسی و چه لاتین ۲۲۲ ریال محاسبه می‌شود چون این جمله که با خط فارسی نوشته شده در ۳ قسمت ارسال می‌شد و یه خبر هم که جدیداً ارتباطات سیار اعلام کرده که شماره‌های رند در صورت پرداخت نکردن بدهی خود خطشان به مزایده گذاشته می‌شود.
  نمی‌دونم تکلیف اون نهصد هزار تومان ودیعه‌ای که پیش مخابرات گذاشتیم چی می‌شه. با این پول مخابرات باید ماهانه یه چیزی هم تو حساب ما واریز کنه. این پول‌ها از لحاظ شرعی هم حساب کنیم …

  پاسخ
 3. بله کاملاً درسته. اینم یه کلاه‌برداری دیگه. درآمد مخابرات از اونی که ما فکر می‌کنیم خیلی بیشتره. الان ایرانسل با هزینه کمی بیشتر، خدمات خیلی زیاد در اختیار کاربراش می‌ذاره در حالی که همراه اول فقط اس ام اس داره.

  پاسخ
 4. توی خیلی کشورهای اروپا مثل سوئد نه تنها فرستادن sms در تمام روز مجانیه بلکه تماس گرفتن با کسانی که از اپراتور مشابه استفاده می‌کنند هم مجانیه!
  امروز مثلاً من ۳ تا قرارداد با مشتری بستم که مجانی روزی ۱۰۰ تا و در ماه ۳۰۰۰ sms تا به هر اپراتور که بخواند بفرستند و برای تماس با سایر خط‌ها هم ۰,۰۷۴ Euro می‌پردازند.
  جالبه نه ؟؟!!!
  نیما: با توجه به وظعیتی که تو ایران داریم، نه‌تنها جالبه بلکه شبیه یه معجزه‌ست.

  پاسخ
 5. مثه اینکه شما اصلاً اس ام اس باز نیستید. اینم متن اس ام اس شما به زبان خلاصه‌تر:
  chtri? plz sa@ 1rob B3 Ba meidun vnk ke az nja brm 40chrgh bach’s ro beBnm.B nazaret shirni bekharm ya gl? ya ink koln Bkhil shm farda berm?
  دقت کردید؟ شده ۱۴۰ کاراکتر. یعنی ۱ اس ام اس. که اگه طرفمون هم اس ام اس باز حرفه‌ای‌تری باشه می‌شه تا ۱۲۰ تا هم کمش کرد.
  نیما: مهدی جان. عزیز دل برادر منم می‌دونم که همه چیز رو می‌شه ام پی تری کرد. یعنی تو فکر می‌کنی منظور من از این مقاله این بود که بیایم مسابقه فشرده‌نویسی بذاریم؟ یا فکر می‌کنی بهتره یه دوره کلاس برای ملت بذاریم که فشرده بنویسن. نظرت چیه؟ دوست عزیز من دارم مشکل مخابراتی رو مطرح می‌کنم نه مسابقه فشرده‌نویسی.

  پاسخ
 6. درسته… متن خوبی بود… مرسی… اصولاً برای ارزشمند کردن بیشتر زبان فارسی تعرفه‌هاش رو هم گرون‌تر کردن که ما بفهمیم این زبان فارسی چقدر ارزشمند است و قدرش را بیشتر بدانیم….

  پاسخ
 7. با عرض سلام
  عزیز دل برادر! SMS باز!
  بجای یک ربع به ۳ بنویسیم ۲:۴۵ کمتر نمیشه؟!
  شما که ۷ کارکتر استفاده کردید و نیما جان ۱۰ تا.
  اما اینجوری چه فارسی چه پینگلیش همون ۴ کارکتر!
  مسابقه هم نداریم! اینجوری هم مفهوم تره هم کمتر کاراکتر می‌بره!
  راستی اگه شما فقط یه OK بخواین بفرستید چکار می‌کنید؟ یه کاراکتر فارسی بنویسید (یا چینی! یا هر چی که این پیامک رو از ۱۶۰ کارکتری می نداره مثل $)
  بعد OK! یعنی:
  $ (یا سلام!)
  OK
  ضمناً تعرفه هر پیامک رو همه (از جمله وزیرICT) می‌گن ۱۴۲ ریال (به قضیه کاهش تعرفه کاری نداریم) اما دقیقش ۱۳۴ ریال هست!
  مثلاً در دوره پیش (آذر-دی) مبلغ پیام کوتاه در قبض من اومده ۱۰۹۸۸ ریال که تقسیم بر ۱۳۴ میشه ۸۲ تا (: SMS باز نیستم! (; (:
  حالا اون ۱۴۲ ریال رو از کجا میارند من نمی‌دونم! این ۱۳۴ ریال رو هم خودم حساب نکردم (; برای مامانم مبلغ پیام کوتاه در قبض ۱۳۴ ریال اومده! همین یکی رو هم خودم فرستادم! (;
  موفق و پیروز باشید.
  نیما: برادران، خواهران. شما با یک مثال چه کردید؟ آقا جان شما بگیر اصلاً یکی بخواهد جمله‌ای بفرستد با ۱۶۷ تا A یا ۱۶۷ تا آ آن‌وقت حساب کنید در این دو حالت باید چقدر پول بدهد. این ۱۴۲ هم قیمت رسمی و اعلام شده هست. این‌که در قبض شماها چه می‌گذرد من نمی‌دانم. طبق اخبار مستند این مقدار رسمی هست. حالا با تمام این حرف‌ها شما منظورتان این است که این قیمت زیاد است یا کم؟ نکند مخابرات دارد یک پولی هم دستی به ما می‌دهد و ما بی‌خبریم؟

  پاسخ
 8. ضمن عرض سلام
  نیما جان تا جایی که عقل حکم می‌کنه:
  هزینه پیامک= تعداد * تعرفه
  هزینه / تعرفه = تعداد
  اینو که قبول داری؟!
  حالا من اگه ۱۰۹۸۸ رو به ۱۴۲ تقسیم کنم میشه: ۷۷٫۳۸۰۲۸۱۶۹۰۱۴۰۸۴۵۰۷۰۴۲۲۵۳۵۲۱۱۲۶۸
  یعنی من ۷۷٫۳۸ تا SMS زدم؟! مگه میشه SMS نصفه هم زد؟! اگه شما بلدی به ما هم بگو!
  اما تقسیم بر ۱۳۲ میشه ۸۲ ! که یک عدد صحیح است!! و ۱۰۹۸۸ تنها بر ۱۳۲ بخش پذیر است! (در محدوده ۱۳ تا ۱۵ تومن!)
  ضمناً من گفتم این ۱۳۴ ریال رو هم خودم حساب نکردم برای مامانم مبلغ پیام کوتاه در قبض ۱۳۴ ریال اومده! همین یکی رو هم خودم فرستادم!
  شما هم امتحان کن ببین! اگرم همراه اول نداری پس لطفاً اینقدر خون خودتو کثیف نکن!
  درباره قیمت هم هیچ نظری ندارم! هر چی باشه! اونا تعرفه رو گفتن اینقدر! محبور نیستیم استفاده کنیم! چوب بالا سرتون گرفتن روزی ۱۰۰تا پیامک بزنید؟! کاملاً همینه که هست! هر کی دوست داره بره ایرانسل بخره! هر کی دوست داره بره سوئد!!
  موفق باشید.

  پاسخ
 9. البته منظور از ۱۳۲ در این پاراگراف:
  “اما تقسیم بر ۱۳۲ می‌شه ۸۲ ! که یک عدد صحیح است!! و ۱۰۹۸۸ تنها بر ۱۳۲ بخش‌پذیر است! (در محدوده ۱۳ تا ۱۵ تومن!)
  ” ۱۳۴ بود!

  پاسخ
 10. برید ایرانسل بخرید بابا. من خودم پولم به سیم کارت همراه اول می‌رسید ولی رفتم ایرانسل گرفتم چون مخابرات با اینکه دولتیه خیلی خیلی دزدتر از ایرانسله. شماها که همینحا دارید این حرفا رو می زنید هم خودتون از همراه اول استفاده می‌کنید. حالا هر چقدر هم که بلا سرتون بیاره ولش نمی‌کنید با اینکه اوپراتور های دیگه وجود داره.

  پاسخ
 11. واقعاً جالبه… دوست عزیز می‌گن کاملاً اختیاریه!!! چوب که بالا سرمون نیست… من تعجب می‌کنم کسی بیاد چنین حرف کاملاً غیرعاقلانه‌ای بزنه. اتفاقاً تنها چیزی که نیست همین اختیاری بودنشه! اگر ۵-۶ تا اپراتور بود اون موقع شما حق داشتی چنین حرفی رو بزنی. اگر کوچک‌ترین رقابتی می‌ذاشتن ایجاد بشه اون موقع می‌تونستی اینجوری بگی. ببینید در اکثر کشورها خدمات این چنینی به بخش خصوصی واگذار شده تا هم خدمات مطلوب‌تر بشه و هم این اختیاری بودن شما معنی بشه. زمانی که این پروسه کاملاً انحصاری شده و اپراتور دوم هم که خودشون جلوی پاش سنگ می‌ندازن و حمایت نمی‌کنن (که خدماتش این جوری باشه) اون وقته که ما مجبوریم از همینی که هست استفاده کنیم. جالبه که خودتون آخر حرفتون گفتین همینی که هست (کاملاً) بعد اولش گفتی اختیاریه…
  ببخشید که تند رفتم اما دیدم ایشون داره یک جورایی توهین می‌کنه به حق مسلم کاربران تلفن همراه.

  پاسخ
 12. با عرض سلام
  نه داود جان. خواهش می‌کنم. اگه شما حس کردید که به شما توهین شده عذر می‌خوام.
  منظور منو خوب متوجه نشدید!
  منظورم اینه که شما «مجبور» نیستید از «همراه اول» استفاده کنی! مجبوری؟ نکنه کارت دعوت فرستادن؟
  بله اون کشورها هم خیلی چیزای دیگه دارن که ما نداریم! از مسائل اخلاقی بگیر تا اینترنت پرسرعت با قیمت Dial-up در ایران و چاله چوله‌های خیابون!
  شما می‌گی در کشورهای دیگه به بخش خصوصی واگذار شده. خوب درسته. شما ایرانسل رو دولتی می‌دونی؟ حمایت هم نباید از طرف دولت باشه. بخش خصوصی باید از طرف مردم حمایت بشه. (با خرید خدمات و متقابلاً خدمات مطلوبتر از طرف اون شرکت) اگه قرار باشه بخش خصوصی به عنوان حمایت و ایجاد اشتغال رانت از دولت بگیره که… همین مسائلی که خودتون می‌دونید. هر چی می‌شه می‌گن دولت! می‌گن مرغداری و… بخش خصوصیه باید از طرف دولت حمایت بشه! در همن کشورها که فرمودی همچین حمایت‌هایی صورت نمی‌گیره! مردم با مردم! نه
  مردم (بخش خصوصی) -> دولت -> مردم (مصرف‌کننده)
  اگه مجبور کردن طرح محاسبه دقیقه‌ای رو به ثانیه‌ای تبدیل کنه «سنگ انداختن باشه» تا باشه از این چیزا!
  اگه منظورت MMS هست که خوب قانونش نبوده! شما نظر بهتری داشتی؟ همینجوری با بلوتوس چه چیزایی که برای هم نمی‌فرستند! حالا با MMS اولین عکس… رو به n نفر با «طرح فوق طلایی» ایرانسل که حتماً خواهد آمد می‌فرستند!
  هر چیزی جنبه می‌خواد که بعضی از مردم ندارند… مثلاً یارو ۱۰۰ میلیون داده به BMW دیگه خدا رو بنده نیست! (قسمت اول سفر بخیر رو دیدی؟!)
  حق مسلم شما نخریدن خدمت از شرکتی‌ست که ازش راضی نیستی.
  موفق باشید.

  پاسخ
 13. ضمناً همین «افزایش» تعرفه پیامک حمایت از بخش خصوصی «ایرانسل» نمی‌تونه باشه؟! اگه واقعاً ارزون می‌کردن نمی‌گفتید بازار رو خراب کردن و ایرانسل توان رقابت نداره؟!
  همین به نظر من بزرگ‌ترین رانت دولتی‌ست. از این بیشتر؟!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید