برنا نیوز چه چیزی را تکذیب می‌کند؟

نمی‌دانم چرا وقتی اشتباه می‌کنیم، حاضر نیستیم اشتباهمان را بپذیریم! این خبرنامه‌ها و سایت‌های خبری و تحلیلی که راه به راه سر و کله‌شان مثل قارچ سبز می‌شود، حتی این‌قدر توانایی قبول یک اشتباه خود را ندارند، این است که به جای عذرخواهی و توبیخ فرد متخلف سعی می‌کنند ماجرا را به نحو دیگری دور بزنند.
اشتباه یک امر اجتناب‌ناپذیر است اما به هیچ‌وجه نباید تبدیل به عادت شود. خبرگزاری‌های معتبر دنیا با ده‌ها سال سابقه هم دچار اشتباه می‌شوند اما پس از اثبات آن را می‌پذیرند. حالا که برنا نیوز این اشتباه را مرتکب شده است و بدون یک تحقیق ساده در حد «گوگل کردن» خبری را که مرجعش نامعلوم بوده، به نقل از واحد مرکزی خبر و با تعویض نام به نام خود منتشر کرده است (حالا کاری به واحد مرکزی خبر که در واقع اتاق خبر و مهم‌ترین بخش صدا و سیما است، نداریم) به جای آن‌که بیاید و اعتراف کند به اشتباهش آمده این تکذیبیه را نوشته:


تکذیب یک شایعه؟
در پی انتشار خبری مبنی بر تاسیس نمایندگی شرکت Google در جزیره کیش با عنوان «زبان فارسی تا سال ۲۰۱۵ رتبه سوم زبان ها در اینترنت را از آن خود می‌کند» در برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، مشخص گردید که خبر فوق حاصل شایعه‌پراکنی خبرنگاری در وبلاگ شخصی‌اش بوده که بواسطه نفوذی که در برخی سایت‌های خبری و روزنامه‌ها داشته این خبر را در جامعه خبری پخش کرده و البته بعداً در توضیحی آنرا دروغ سیزده خوانده و در مطلبی با مقایسه خبر دروغ خود و اخباری که در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها براثر همین شایعه‌پراکنی درج شده بود، به تمسخر دیگران و تصفیه حساب شخصی با خبرنگاران سرویس‌های مربوطه پرداخته است.
دوستانی که اندکی تجربه کار خبری دارند قطعاً می‌دانند که استفاده خبری از شایعات نسبتاً قوی یا استفاده اخبار دیگر منابع در یک منبع خبری، طبیعت این کار است و در بهترین و معتبرترین خبرگزاری‌های داخلی و خارجی سبقه دارد که اشاره به نمونه‌های آن دراین مجال نمی‌گنجد.
از طرفی فکر و ایده این طرح، به دلیل حجم بالای کاربران ایرانی از این موتور جستجوگر، از سوی شرکت معتبر گوگل دور از ذهن نبوده و خبر طبیعی به نظر می‌رسید.
لازم بذکر است که این خبر در سطح وسیعی از جامعه خبری مانند جام جم، برنا، واحد مرکزی خبر، سازمان خبری اقتصاد ایران و برخی مطبوعات دیگر کارشده و در نهایت هم حذف شد.
امید است دوستان خبرنگارمان با توجه به مسئولیت خطیری که برعهده دارند از سوءاستفاده از جایگاه و ارتباطات‌شان پرهیزکرده و متوجه عواقب کارشان باشند.
در نهایت سرویس دانش و فناوری خبرگزاری برنا خبر مذکور را تکذیب می‌نماید.

البته در کامنتی که آقای محمدرضا دفتری در نوشته قبلی گذاشته متذکر شده که: این خبر به صورت میل به این خبرگزاری ارسال شده بود و با توجه به این که فرستنده تا پیش از این خبر کذایی، صحت میل‌ها و اخبارهای خود را اثبات نموده بود این خبر کار شده و به هیچ عنوان تولیدی برنا محسوب نمی‌شده است.
حالا به نظر شما لازم است به این مسائل جواب بدهم؟ قطعاً. دوستانی که اندکی تجربه کار خبری دارند قطعاً می‌دانند که در صورتی باید به انتشار یک خبر پرداخت که حداقل دو منبع معتبر آن‌را تأیید کرده باشند. این از قوانین مهم و معتبر هر بنگاه خبری است. لااقل نظرات پای مطلب را می‌خواندید و البته ساعت و تاریخ درج نظرات هم مشخص می‌کند که همان سیزدهم فروردین جریان مشخص بوده. استفاده خبری از به قول شما شایعات نسبتاً قوی هم وقتی محلی از توجیه دارد که عبارتی معادل «شایعات قوی مبنی بر این مسأله وجود دارد که…» به ابتدای خبر افزوده شود یا در ستون شایعات قرار گیرد. وضعیت خبر و سایت‌های خبری در ایران مشکلات عدیده‌ای دارد که به قول خودتان اشاره به نمونه‌های آن دراین مجال نمی‌گنجد. اما مطمئن باشید تا هفته آینده مقاله‌ای مفصل در این زمینه منتشر خواهم کرد.
حالا که تهمت تصفیه حساب (حتماً منظوتان تسویه حساب بوده) شخصی را هم به من نسبت دادید، یک ستاره دیگر هم به مجموعه افتخاراتتان اضافه شد. از حق نگذریم. بابت این که من را صاحب نفوذ در برخی سایت‌های خبری و روزنامه‌ها دانسته‌اید یک تشکر هم به شما بدهکارم.
یا حق
در همین زمینه:
سوتی وحشتناک یک خبرگزاری ایرانی. دزدی یک دروغ سیزده– وبلاگ یک فتحی
واحد مرکزی خبر و جام‌جم آنلاین هم سوتی می‌دهند
گاف یک خبرگزاری و کپی دروغ ۱۳– تابناک
برنا نیوز چه چیزی را تکذیب می‌کند؟
شوخی قشنگی بود، ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات
اندر باب یک دروغ ساده…!، وبلاگ دنیای برعکس

13 دیدگاه دربارهٔ «برنا نیوز چه چیزی را تکذیب می‌کند؟;

 1. نیما آخه واسه چی با مردم این‌جوری تصفیه حساب می‌کنی؟ پس عرق خبرنگاریت آخه کجاست؟ این چه بساتیه تو وبلاگ شخسیت راه انداخطی آخه؟
  می‌دونی چقد آدمو سر کار گزاشتی؟ دماقت دراز نشد اینغد دروق گفتی و شاعیه پراکندی؟
  واغعن که!

  پاسخ
 2. سلام – باور می‌کنید متن این خبر رو من خودم از خبر رادیو پیام شنیدم!!!! واقعاً جالبه که یه خبر کذب اینقدر طرافدار پیدا می‌کنه اون هم درباره گوگل !!!!

  پاسخ
 3. نیما دست از سر این بیچاره‌ها بردار هه‌هه‌هه‌هه‌هه حالا یک اشتباهای کردن.
  تو هم هی ازشون گل بگیر هه‌هه‌هه‌ههه‌هه‌هه
  تیکه تصفیه را خیلی خوب اومدی :))))))

  پاسخ
 4. کار، کار خدا پسندانه‌ای نبوده ولی شما هم مته به خشخاش نذار و غلط املایی خودت و رو هم اصلاح کن منظوتان منظور همان منظورتان بوده است. 🙂

  پاسخ
 5. آقا اون قسمت «تصفیه حساب»اش عالی بود. :))
  خیلی خندیدیم.
  ضمن اینکه کلا به اعتقاد من این سایت در حد و اندازه‌هایی نیست که بخواد اینقدر بهش لینک داده بشه. حالا مگر هر کسی با مادرش دعواش شد یک سایتی به اسم خبرگزاری راه‌اندازی کرد، بقیه باید ازش توقع داشته باشند؟

  پاسخ
 6. «حالا که تهمت تصفیه حساب (حتماً منظوتان تسویه حساب بوده)» :)))))))))))))))
  خدا وکیلی آخر ژورنالیست‌بازی هستی نیما… این جریان رو چند روزه دنبال می‌کنم و کلی سرش خندیدم… از دست حرفه‌ای‌بازی تو و ناشی‌گری خبرگزاری‌های به اصطلاح حرفه‌ای!

  پاسخ
 7. اقا حمید این که شما گفتی غلط املائی نیست این یک جا افتادن ساده‌ست که توی تایپ خیلی مهم نیست! این تصفیه کلا غلط می‌باشد! یه ذره فکر کن می‌فهمی
  در ضمن آقا نیما وبلاگ رو ۹۰ درصد فیلتر می‌کنند به زودی.
  نیما: علیرضا جان دلیلی برای فیلتر کردنش نمی‌بینم. 🙂

  پاسخ
 8. «قطعاً می‌دانند که استفاده خبری از شایعات نسبتاً قوی یا استفاده اخبار دیگر منابع در یک منبع خبری، طبیعت این کار است»
  ::: به دوستانی که بتوانند این جمله را ابتدا معنی و سپس ویرایش کنند یک دستگاه خبرگزاری ِ معتبر اهدا خواهد شد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید