من امروز اولین پرداخت الکترونیکی‌ام را انجام دادم! این یکی از نقاط عطفی است که می‌تواند برای یک کاربر ایرانی اینترنت رخ دهد. باور کنید یک لحظه هیجان‌زده شدم و به خودم گفتم چقدر راحت! در عرض یک دقیقه و در یک روز تعطیل بدون آن‌که به بانک بروم، قبض تلفن خانه را پرداختم. تمام!
کل کار ساده‌تر از آن چیزی بود که تصورش را می‌کنید. قبل از هر چیز لازم است که رمز دوم کارت خودپرداز بانک را فعال کنید. مثلاً یکی از کارت‌هایی که من دارم، کارت نقدی بانک پارسیان است. به خودپرداز بانک خودم (پارسیان) مراجعه کردم، و گزینه عملیات رمز را از منو انتخاب کردم. رمز دوم را اضافه کردم.
در سایت بانک پارسیان، بخشی به نام پرداخت قبوض وجود دارد. روی آن کلیک کنید. حالا در دو کادر موجود در صفحه شناسه قبض و شناسه پرداخت را که روی قبضتان نوشته شده، وارد کنید. در صفحه بعد میزان مبلغی که روی قبضتان وجود دارد را مشاهده می‌کنید. برای پرداخت باید شماره کارت (روی کارتتان یک شماره به صورت برجسته حک شده است)، تاریخ انقضاء کارت (روی کارت حک شده)، رمز اینترنتی (همان رمز دومی که از خودپرداز وارد کردید)، و CVV2 را وارد کنید که پشت کارتتان چاپ شده است (مثل شکل زیر). حالا با تأیید کردن تراکنش، پرداختتان تکمیل می‌شود. دارندگان کارت‌های دیگر عضو شبکه شتاب هم می‌توانند از راهنمای این صفحه برای پرداخت از پارسیان اقدام کنند.

به نظرم با فرهنگ‌سازی پرداخت الکترونیک می‌توان از میزان ترافیک و سفرهای بیهوده شهری جلوگیری کرد. همین‌طور با این کار از شلوغی بانک‌ها هم کاسته می‌شود. از طرف دیگر کلی خرید الکترونیک از رزرو بلیت قطار و اتوبوس تا ثبت‌نام سیم‌کارت تلفن همراه را می‌توان انجام داد. آن هم در هر ساعت شبانه‌روز که اراده کنید. برای نمونه این فروشگاه‌های الکترونیک را ببینید.
این چیزی که نوشتم یک راهنمای کامل نیست. اما به نظر لازم است تا یک فرهنگ‌سازی درست و حسابی برای خرید الکترونیک آغاز شود. با زیاد شدن تقاضا است که در سیستم عرضه هم تحول پیدا خواهد شد. اگر درخواست ما به عنوان کاربران اینترنت افزایش یابد، شرکت‌های بیشتری فروشگاه یا پایانه الکترونیک خود را راه‌اندازی می‌کنند و تمام اینها یعنی آزاد شدن بیشتر وقت ما. حالا نوبت وبلاگ‌ها است که خلاء ناشی از فرهنگ‌سازی رسانه‌ها را پر کنند. حلقه اول وبلاگ‌های مرجع با پیوستن به این حرکت و شیوع آن می‌توانند آغازگر این حرکت باشند.